Плавуча АЕС «Академік Ломоносов»
«Академік Ломоносов» — російська плавуча атомна теплоелектростанція (ПАТЕС), розроблена ДКБМ ім. Афрікантова. Відноситься до класу малих АЕС, створених для постачання електроенергії до віддалених районів з децентралізованим електропостачанням і дорогим паливом. Також ПАТЕС можуть бути використані у складі водоопріснювальних комплексів. Розпочала свою роботу у грудні 2019 року в порту м. Певек Чукотського автономного округу.
Історія | |
---|---|
Назва: | Академік Ломоносов |
Власник: | госкорпорація «Росатом» |
Основні характеристики | |
Клас і тип: | ПАТЕС |
Тип: | несамохідне судно |
Водотоннажність: | 21,5 тис. тонн |
Довжина: | 144 м |
Ширина: | 30 м |
Потужність: | дві реакторні установки КЛТ-40С |
Команда: | 300 членів екіпажу |
Технічні характеристики
Плавуча АЕС складається з гладкопалубного несамохідного судна довжиною 144 метра, шириною 30 метрів, водотоннажністю — 21,5 тис. тонн.
Екіпаж на борту судна — 300 людей (ротація кожні чотири місяці).
Енергоблок обладнаний двома реакторними установками типу КЛТ-40С, аналогічні реактори використовуються на атомних криголамах. Зокрема, такі ж реактори встановлені на російських криголамах «Севморпуть», «Таймыр». За дизайном, на носі судна розміщений люк, через який реактори підключать до енергосистеми.[1]
Електрична потужність станції — 70 МВт.
Термін служби енергоблоку — 35-40 років.
Запаси урану — судно завантажують ураном на 12 років експлуатації.
Опріснення — виробляє до 240 тис. куб м прісної води щоденно
Захисна оболонка реакторів
Дві реакторні установки криголамного типу КЛТ-40С, здатні виробляти 35 мВт кожна, працюють не на високозбагаченому урані, а на паливних стрижнях з вмістом 20% урану-235.
Компанія виробник провела симуляцію землетрусу магнітудою 10 балів, щоб запобігти катастрофі, якщо цунамі почне загрожувати викинути "Академіка Ломоносова" на берег.
Компанія "ОКБМ Африкантов" розробила захисну оболонку для запобігання витоку радіоактивного матеріалу при розплаві активної зони.
Через цю систему захисної оболонки АЕС, будівництво якої почалося ще в 2007 році, була готова не в 2010 році, як планувалося, а тільки в 2018. Захист "Академіка Ломоносова" відрізняється від системи Mark I, яка не змогла запобігти катастрофі на Фукусімі після цунамі, в тому числі і тим, що для охолодження реактора і запобігання розплаву активної зони їй не потрібно затоплення.
Російська система об'єднує в собі активну насосну екстрену систему охолодження з пасивною концепцією безпеки, при якій енергія реактора відводиться через парогенератор, коли відмовляють всі насоси. [2]
Будівництво
Будівництво першого плавучого енергоблоку почалося 2007 року на ПО «ПівденьМаш», наступного, 2008 року проект було передано ВАТ «Балтійський завод», що у Санкт-Петербурзі. Згодом, заявляють розробники, термін будівництва плавучих станцій становитиме чотири роки.
Транспортування
У квітні 2018 року плавучий енергоблок був спущений на воду.[3] Судно буксиром прийшло до міста Мурманськ, на майданчик «Атомфлоту». В липні розпочалося завантаження ядерного палива, роботи відбулись на майданчику у Мурманську.[4]
У середині вересня 2019 року «Академік Ломоносов» Південним морським шляхом доставлений до місця роботи в місті Певек Чукотського автономного округу, планується його підключений до берегової інфраструктури, що будується у порті міста Певек із жовтня 2016 року. У Росатомі кажуть, що електрика, яка генерується плаваючою електростанцією, надійде в чукотські селища, на шахти і на морські газо- і нафтовидобувні платформи.[5][6] Таким чином «Академік Ломоносов» став найблільш північною атомною електростанцією на планеті.[7]
Відповідно до графіка будівництва, термін введення плавучої станції в експлуатацію запланований на 2019 рік. Планується, що «Академік Ломоносов» замінить Білібінську АЕС та Чаунську ТЕЦ, що будуть виведені з експлуатації у 2019—2020 роках.[8]
Запуск реактору
Протягом осіні 2018 року продовжувався процес завантаження ядерного палива до реакторних установок плавучого енергоблоку. 2 листопада 2018 року пройшов фізичний запуск реакторної установки правого борта плавучого енергоблоку. Запуск вивів установку на мінімально контрольований рівень потужності. У червні 2019 року концерн «Росенергоатом» отримав ліцензію на експлуатацію ядерної установки плавучого енергоблоку. Термін дії ліцензії складає 10 років — до 2029 року включно.[9]
Наступним етапом експлуатації плавучої АЕС були комплексні випробування, що завершились у першому півріччі 2019 року.
Плавуча АЕС почала працювати в порту м. Певек Чукотського автономного округу 18 грудня 2019 року[10].
Промислова експлуатація
22 травня плавучу атомну теплоелектростанцію введено в промислову експлуатацію.
Перші кіловати ПАТЕС видала в ізольовану мережу Чаун-Білібінського енерговузла на Чукотці в грудні 2019 року. Вона стала 11-ю експлуатованою атомною станцією в Росії та найпівнічнішою у світі.
ПАТЕС з моменту запуску видала в мережу 47,3 мільйона кіловат-годин електроенергії та забезпечує 20% потреб Чаун-Білібінського енерговузла. Після того, як завершать свою роботу енергоблоки Білібінської АЕС, ПАТЕС "Ломоносов" стане основним джерелом електрики на Чукотці.[11]
Примітки
- Каковы перспективы у российских плавучих атомных электростанций?. 112.ua (ru-RU). Архів оригіналу за 24 вересня 2018. Процитовано 24 вересня 2018.
- Росія успішно застосувала технологію, від якої відмовилися американці. zik.ua (uk-UK). Процитовано 6 червня 2020.
- Первый в мире плавучий атомный энергоблок вышел в море (фото). cfts.org.ua. Процитовано 24 липня 2018.
- Началась загрузка топлива в реакторы ПЭБ «Академик Ломоносов» в Мурманске. naked-science.ru. Процитовано 25 липня 2018.
- Чукотка: российская плавучая АЭС прибыла к месту назначения. sibreal.org (рос.). 14.09.2019.
- Россия отправила в плавание атомный энергоблок, экологи называют его "атомным Титаником". Процитовано 24 липня 2018.
- Плавучий энергоблок "Академик Ломоносов" отправился из Мурманска в Певек | Лента новостей | Белорусская АЭС — Атомная энергетика — Новости Беларуси — Технологии — БелТА. atom.belta.by. Процитовано 17 жовтня 2019.
- ПАТЭС "Академик Ломоносов". www.okbm.nnov.ru (ru-ru). Архів оригіналу за 24 липня 2018. Процитовано 24 липня 2018.
- В России разрешили эксплуатацию первой плавучей АЭС. РБК. Процитовано 5 липня 2019.
- Первая в мире плавучая атомная электростанция начала работать на Чукотке. Медуза. 18 грудня 2019. Процитовано 18 грудня 2019.(рос.)
- "Росатом" ввел в промышленную эксплуатацию первую в мире плавучую АЭС. Sputnik Беларусь (рос.). Процитовано 6 червня 2020.