Планування ресурсів підприємства
Планува́ння ресу́рсів підприє́мства (ERP-система) (англ. Enterprise Resource Planning System — Система планування ресурсів підприємства) — корпоративна інформаційна система (КІС), призначена для автоматизації обліку й керування. Зазвичай ERP-системи будуються за модульним принципом і в тому або іншому ступені охоплюють всі ключові процеси діяльності компанії.
Класичні системи ERP забезпечують керування задачами:
- керування фінансами;
- керування виробництвом;
- керування формуванням та розподілом запасів;
- керування реалізацією та маркетингом;
- керування утриманням покупців
- керування постачанням;
- керування проєктами;
- керування сервісним обслуговуванням;
- керування процедурами забезпечення якості продукції.
Історія
Кіпу інків
Для передачі економіко-статистичних даних кіпу використовували подвійний запис[1], а при передачі відомостей про виробництво тих або інших продуктів праці враховували не тільки фактичну, але й наявну й потенційну продуктивність праці, що дозволяє вважати систему кіпу попередницею сучасних ERP-систем.
Концепція ERP
Історично концепція ERP стала розвитком простіших концепцій MRP (Material Requirement Planning — Планування матеріальних потреб) і MRP II (Manufacturing Resource Planning — Планування виробничих ресурсів). Ще використовується в ERP-системах програмний інструментарій, який дозволяє проводити виробниче планування, моделювати потік замовлень і оцінювати можливість їхньої реалізації в службах і підрозділах підприємства, пов'язуючи його зі збутом.
ERP-системи
Впровадження
Класичні ERP-системи, на відміну від так званого програмного забезпечення «в коробці», належать до категорії «важких» замовних програмних продуктів — їхні вибір, придбання і впровадження зазвичай вимагають ретельного планування в рамках тривалого проєкту з участю партнерської компанії — постачальника або консультанта. Оскільки КІС будуються за модульним принципом, замовник часто (принаймні, на ранній стадії таких проєктів) купує не повний спектр модулів, а обмежений їхній комплект. У ході впровадження проєктна команда зазвичай протягом декількох місяців (до року) здійснює налаштування модулів, що поставляються.
Переваги
Використання ERP системи дозволяє використовувати одну інтегровану програму замість декількох розрізнених. Єдина система може керувати обробкою, логістикою, дистрибуцією, запасами, доставкою, виставлянням рахунків, бухгалтерським обліком, податковим обліком, програмою лояльності.
Реалізована в ERP-системах система розмежування доступу до інформації, призначена (в комплексі з іншими заходами інформаційної безпеки підприємства) для протидії як зовнішнім загрозам (наприклад, промисловому шпигунству), так і внутрішнім (наприклад, розкраданням). Впроваджувані в зв'язці з CRM-системою і системою контролю якості, ERP-системи націлені на максимальне задоволення потреб компаній в засобах управління бізнесом.
Недоліки
Безліч проблем, пов'язаних з ERP, виникають через недостатнє інвестування в навчання персоналу, а також через недосконалість політики занесення і підтримки актуальності даних в ERP.
Обмеження і помилки:
- Невеликі компанії не можуть дозволити собі інвестувати достатньо грошей в ERP і адекватно навчити всіх співробітників.
- Іноді ERP складно або неможливо адаптувати під документообіг компанії і її специфічні бізнес-процеси.
- Система може страждати від проблеми «слабої ланки» — ефективність всієї системи може бути порушена одним департаментом або партнером.
- Опір департаментів в наданні інформації зменшує ефективність системи.
- Проблема сумісності з попередніми системами.
- Помилки розробників у системі приводять до відчутних втрат коштів та частки на ринку.
У сучасності, з популяризацією хмарних технологій, такі системи можуть бути доступні і для малого, і середнього бізнесу. Тепер підприємцям не потрібні сервери та їхня підтримка для управління бізнес-процесами. На ринку є такі рішення, як, наприклад, хмарні ОС. Навчання користувачів більше не займає так багато часу, також вирішені питання з документообігом та проблема сумісності з іншими системами.
Зарубіжні ERP-системи
Серед найвідоміших програмних продуктів, що реалізовують концепцію ERP, слід назвати в першу чергу системи mySAP ERP, MySAP All-in-One і SAP Business One компанії SAP AG, Oracle E-Business Suite, JD Edwards і PeopleSoft Enterprise компанії Oracle. На українському ринку в сегменті середнього і малого бізнесу (SMB) утримує лідерство компанія Microsoft з системами Microsoft Dynamics АХ (Axapta) і NAV (Navision). Також упевнено вступили на український ринок такі ERP рішення як ALTUM і ALTUM XL компанії Comarch, а також шведська ERP та CRM система Enterprise by HansaWorld.
Із інших рішень можна відзначити системи infor: ERPnext COM, MAX+, SSA ERP LN (Baan) і SyteLine від фірми Infor.
Існують також менш універсальні рішення, що роблять ставку на розширення функціональності з конкретною галузевою специфікою. Приклад — система IFS Applications компанії IFS з розширеною функціональністю для виробництва і ремонтів.
Українські ERP-системи
Ряд українських виробників програмного забезпечення позиціонує свої системи як ERP. Насамперед, це системи Фінексперт, ERP-система IT-Enterprise, Мегаполіс, BSI, Дебет Плюс, Універсал ERP.
- Plazma ERP+CRM
- IT-Enterprise
Примітки
- Khipu Database Project. Архів оригіналу за 18 серпня 2011. Процитовано 2 жовтня 2010.
Див. також
- АСК виробничо-господарською діяльністю
- EAM-системи — Системи управління основними фондами підприємства
- MES-системи — Системи оперативного (цехового) управління виробництвом/ремонтами
- WMS-системи — Системи управління складами
- CRM-системи — Системи управління взаємостосунками з клієнтами
- SCM-системи — Системи управління ланцюжками поставок
- CMMS-системи — Комп'ютеризовані системи управління технічним обслуговуванням
- ETMS-системи територіального розподілу управлінням (продажами, дистриб'юторства)
Посилання
- Методології впровадження
- Методологія IW URM (Unique Reliable Method), яка застосовується для виконання проєктів(в тому числі і для проєктів впровадження ERP рішень), розроблялася і вдосконалювалася з метою гарантування успішності будь-якого проєкту — досягнення цілей клієнта в обумовлений термін, у рамках визначеного бюджету та з необхідною якістю. Для реалізації різних типів проєктів застосовується набір різноманітних процедур, документів і технологій, найпридатніших для конкретного проєкту.
Література
- Удосконалення системи управління витратами на підприємствах//Жовнірова М. В