Площа Шатле

Площа Шатле́ (фр. Place du Châtelet) — площа в Парижі, знаходиться на межі 1-го та 4-го округів, важливий транспортний вузол французької столиці.

Площа Шатле
 Франція
фр. Place du Châtelet
Пальмовий фонтан на площі Шатле
Населений пункт Париж
Назва на честь Grand Châteletd
Загальні відомості
Протяжність 79 м[1]
Координати 48°51′27″ пн. ш. 2°22′50″ сх. д.
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap 7444 ·R (Париж, I округ Парижа, IV округ Парижа, Saint-Germain-l'Auxerrois, Saint-Merri)
Мапа
 Площа Шатле у Вікісховищі

Етимологія назви

Шатле — назва замків у Франції (Châtelet, від лат. Castellum) — так називалися у Франції в середні віки укріплені лицарські замки, пізніше — будівлі, де чинили суд королівські судді і утримувалися злочинці. У Парижі було два старих замки (вежі), що носили цю назву:

Другий був знесений кількома роками раніше першого. У Парижі була також судова установа, що назвалася Шатле (prévôté або vicomté de Paris), це була перша інстанція у цивільних та кримінальних справах.

Опис

Театр Шатле

Площа названа на честь стародавньої фортеці Гран-Шатле, побудованої в 1130 Людовіком VI близько мосту Міняйл, з метою захистити острів Сіте.

Після того, як при Філіппові II Августі Париж був обнесений надійною стіною, фортеця втратила своє оборонне значення.

До революції фортеця служила в'язницею, а в 1802 її було знесено. На цьому місці в 1806-1808 за проектом Франсуа-Жана Бралля (1750-1832), головного інженера служби водопостачання міста Парижа, встановлено фонтан на згадку про перемоги, здобуті Наполеоном Бонапартом.

Фонтан Перемоги відомий також як «Пальмовий фонтан». Споруджена в 1806 колона прикрашена пальмовими листям, між якими вибиті назви наполеонівських перемог в Італії, Єгипті та Німеччині (Лоді, Піраміди, Маренго, Ульм, Данциг). Вінчає колону богиня Перемоги, творіння Луї Симона Буазо (1743-1809). Монумент є характерним зразком наполеонівського ампіру («стилю Імперії»), що поєднує в собі риси класичної архітектури імператорського Рима з модними тоді єгипетськими мотивами.

На площі Шатле, один навпроти одного, стоять два знамениті театри: Театр Шатле (Theatre du Chatelet) та Міський театр (Theatre de la Ville).

Примітки

Література

  • Jacques Hillairet, Dictionnaire historique des rues de Paris, 8th ed. (Éditions de Minuit, 1985), Vol. 1, pp. 331-34.
  • The History of Paris from the Earliest Period to the Present Day, London : printed for Geo. B. Whittaker, Ave-Maria Lane, 1825, vol. 3, page 122.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.