Повені на півдні Росії (2002)
Повені півдні Росії у 2002 році — ряд стихійних лих, у Північно-Кавказькому і Південному федеральних округах.
Червень
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Документальний фільм МНС Росії «Вода та Люди» |
17-24 червня танення снігу в горах і зливові дощі викликали небувалий підйом води в річках Південного федерального округу.[1] За даними МНС Росії загинули 114 осіб, зруйновано понад 13 тисяч будинків і безліч об'єктів інфраструктури.[2] В Краснодарському краї десятки людей загинули.[3] В Ставропольському краї 46 загиблих. У Карачаєво-Черкесії загинуло 10 осіб. Багато населених пунктів залишилися без водопроводу, каналізації і електрики, що викликало спалахи інфекційних захворювань. Збиток від повені перевищив 16 млрд рублів.[4] Найбільш постраждали станиця Борсуковська і місто Мінеральні Води.
Серпень
6-9 серпня зливові дощі і смерчі в Краснодарському краї призвели до затоплень і руйнувань.[3][5][2][6] Від стихії постраждало чорноморське узбережжя, в основному околиці Новоросійська, Анапи, Кримська. За даними МНС Росії загинули 59 осіб, зруйновано понад 400 будинків і безліч об'єктів інфраструктури. Збиток від повені перевищив 1,7 млрд рублів.
6 серпня селеві потоки з гір змили інженерні споруди та частину полотна залізниці Туапсе-Сочі, заблокувавши залізничне сполучення і кілька поїздів на цій ділянці. 7 і 8 серпня затопило Новоросійськ і околиці, де менш ніж за добу випала піврічна норма опадів. 8 серпня в районі Новоросійська утворилося кілька смерчів. Смерчі набирали воду у морі і, дійшовши до гір, розпадалися. Таким чином за короткий час було перенесено декілька мільйонів тонн води, яка обрушилася на околиці Новоросійська і Кримська. Хвилею від Кримська змиті селища Верхній Адагум і Нижнєбаканський, інша хвиля вдарила по Широкій Балці. 8 серпня виходить з берегів озеро Абрау, змивши в море великий туристичний табір. 9 серпня руйнується аварійна дамба Володимирівської (Верхнєбаканского) водосховища, затопивши Цемдолину — район Новоросійська.
У червні 2004 Новоросійський міський суд визнав главу адміністрації Новоросійська Валерія Прохоренко винним у недбалості (несвоєчасне оповіщення про лихо) і засудив до 3,5 років позбавлення волі умовно.
Вересень
Більше 100 людей загинули при сході льодовика в Кармадонскій ущелині.
Див. також
Примітки
- Большая вода. Журнал «Вокруг света». Январь 2003
- МЧС России, 2001—2002. Архів оригіналу за 27 березня 2018. Процитовано 15 лютого 2018.
- Наводнение в Краснодарском крае в августе 2002 года
- Десять самых масштабных наводнений в России в 1993—2013 годах
- Ливневое наводнение на Черноморском побережье Краснодарского края (6—9 августа 2002 г.)
- Десять лет после чудовищного наводнения в Новороссийске: Люди, которые чудом спаслись, рассказали всю правду о той трагедии