Покровська церква (Сари)

Покровська церква дерев'яна церква знаходиться в кутку Крутьки (кол. с. Крутьки) села Сари Гадяцького району Полтавської області.

Покровська церква
50.32428101° пн. ш. 33.937299410028° сх. д. / 50.32428101; 33.937299410028
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Сари Гадяцького району Полтавської області
Початок будівництва 1894 1895 рік
Покровська церква (Сари) (Україна)

Історичні відомості

Споруджена у 1894—1895 роках поряд зі старою церквою. Точна дата спорудження першого храму на честь Покрова Пресвятої Богородиці в с. Крутьки (тепер входить до складу с. Сари) Гадяцького полку не встановлена. З джерел відомо, що в 1746 р. вона «уже перестроена за ветхостью».

Опис

Це була дерев'яна, на мурованому цоколі, дев'ятидільна, чотиристопна, однобанна споруда з прибудованою триярусною дзвіницею. До найбільшої, квадратної в плані дільниці прибудовані чотири квадратні в плані, дещо менші за розмірами дільниці. Східна — вівтарна прикрашена трикутним фронтоном. Північна й південна такого ж розміру мають бокові входи та трикутні фронтони, однак до них, щоб захистити внутрішній простір від негоди, прибудовані й тамбури. До західного притвору примикає квадратна в плані триярусна дзвіниця, західна стіна якої прикрашена двоколонним портиком з трикутні їм фронтоном і є головним входом до храму. Північна й південна стіни першого ярусу дзвіниці завершуються трикутними фронтонами. Другий ярус дзвіниці має вісім граней із чотирма заскленими вікнами. Третій ярус — дзвоновий, восьмигранний у плані. Має чотири віконні отвори, орієнтовані за сторонами світу, щоб звук розходився в усіх напрямках.

Вікна першого ярусу церкви прикрашені фігурними сандриками. Над центральною дільницею храму за допомогою «парусів» встановлено восьмигранний світловий барабан «восьмерик на четверику», площини стін якого мають вісім вікон із кілеподібними завершеннями. Завершується барабан шоломоподібним куполом, над яким встановлено металевий хрест. Для збереження стінових конструкцій стіни церкви та дзвіниці обшиті горизонтальною шалівкою.

Сучасність

В 1993 році релігійна громада зареєстрована як громада Української Православної Церкви Московського Патріархату і для релігійних відправ використовує споруду старої церкви.

Джерела

  • Звід пам'яток історії та культури України: Полтавська область. Гадяцький район [Текст] = Register of Monuments of History and Culture of Ukraine: Poltava Region. Gadjach district / Полт. краєзн. муз.; B.A. Андрієць, С. І. Бочарова, О. О. Вільмовська та ін.; ред. кол.: Ю. В. Волошин, А. М. Киридон, В. В. Кривошея та ін.; [упорядн., наук. ред. В. О. Мо-кляк]. — Полтава: ТОВ «АСМІ», 2013. — 775 с.: іл. с.390-392 — ISBN 978-966-182-296-1
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.