Поле Конотопської битви

Поле Конотопської битви — історична місцевість в Конотопському районі Сумської області, на території якої відбувались події Конотопської битви (27-29 червня 1659 року) між військами гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату з одного боку і московським військом з іншого.

Поле Конотопської битви
Загальна інформація
Країна  Україна
Транспорт
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap

Розташування

Поле Конотопської битви знаходиться на південному сході села Шаповалівка (правий берег річки Куколка). Під сучасною назвою відомо з другої половини 1990-х років, до цього називалося «Соснівським полем»[1].

Фактично битва займала територію у межах, що визначені декількома ключовими точками. На півночі Фортецею Конотоп, яку було взяту у облогу загоном князя Трубецького, що і стало передумовою до битви. З південного сходу — переправою через Куколку біля села Соснівка, де відбулась перша сутичка козацько — татарського війська з військами Московсього царства. На півдні — урочищем біля села Торговиця, де знаходилась засідка з татарською кіннотою.[2]

Фактичні межі, на яких відбувалися події Конотопської битви

Фактичні межі Конотопської битви виходять за межі пам'ятки історії. Відомий український історик Олександр Лазаревський встановив, що гетьман Іван Виговський, об'єднавшись з татарським військом ще під Крупичполем, висунувся до Тиниці, де фактично і розташовувалася його початкова ставка і звідки він висилав авангард до села Соснівка.[2]

Вшанування

2007 року Поле Конотопської битви ввійшло до переліку найцікавіших пам'яток краю «Сім чудес Сумщини»[3].

У лютому 2008 на честь загиблих у битві воїнів на полі встановлено пам'ятний знак (каплицю)[1].

У 2009 році постановою Кабінету міністрів України місцевість внесена як «Поле битви між козацькими військами на чолі з І. Виговським і царською армією» до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (до переліку об'єктів культурної спадщини національного значення).[4].

Примітки

  1. Сапухіна Л. Пам'ятне місце Конотопської битви 1659 / Лада Сапухіна // Теоретичні та науково-методичні засади підготовки статей про пам'ятки історії до «Зводу пам'яток історії та культури України». — Київ: Інститут історії України НАН України, 2011. — С. 150—154.
  2. Лазаревский А. М. Описание Старой Малороссии. Т.2. Полк Нежинский. 1893 рік
  3. Сім чудес Сумщини: Інформ. — бібліогр. Путівник / Уклад. Л. Д. Клімачова. — Суми, 2007. — 35 с.
  4. Постанова Кабінету міністрів України від 3 вересня 2009 р. N 928

Джерела

  • У яких природних умовах краю відбувалася Конотопська (Соснівська) битва 1659 року?//Конотопські читання Випуск VI., — Конотоп, 2015.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.