Полієн

Поліє́н (лат. Polyaenus, дав.-гр. Πoλύαινoς; ? — після 163 року) — військовий письменник та теоретик часів Римської імперії за імператорів Антоніна Пія та Марка Аврелія. Народився в Македонії. Замолоду перебрався до Риму. Тут отримав посаду у суді, де займався представленням справ перед імператором. Про його життя відомо замало.

Полієн
Народився невідомо
Македонія, Стародавній Рим
Помер після 163
Підданство Римська імперія
Національність македонянин
Діяльність письменник
Знання мов давньогрецька
Magnum opus Strategematad

Творчість

Усі свої праці Полієн писав грецькою мовою. Є автором твору «Στρατηγηματα» («Стратегеми» або «Військові хитрощі»). Її Полієн присвятив імператорам Марку Аврелію та Луцію Веру приблизно у 163 році, коли вони були збиралися на війну з Парфією. За словами письменника, в той час він був занадто старий, щоб супроводжувати імператорів у поході.

Збірка складається з 8 книг, з яких 6 описують діяння греків, 7-а — варварів і тільки 8 книга присвячена римлянам і жінкам різних народів. З 900 стратегем, або військових хитрощів, до нас дійшли 833. Стратегеми містять велику кількість анекдотів щодо відомих історичних особистостей, відображаючи в той же час історичні факти. Історична цінність анекдотів певною мірою ослаблена тим, що Полієн не згадує, звідки він взяв той чи інший епізод. Його як автора цікавило в першу чергу прикладне значення військових хитрощів. Питання історії, так само як і герої його твору, відступали на другий план (водночас він надає особливо цікаві відомості стосовно історії азійських народів). У візантійський час існували конспекти праці Полієн, але сам він практично не цитувався візантійськими авторами.

Полієн також написав низку інших робіт, які до сьогодні не збереглися. Відомі назви декількох: «На Фіви», «Тактика» у 3 книгах (Τακτικά), «Про Македонію», є згадка про роботу з права «Для Сінедріони» (інформація про судові засідання). Полієн також згадує про свій намір написати працю про дії імператорів Марка Аврелія та Луція Вера.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.