Посесія

Посесія або посесійне право (від лат. possessio — володіння) — тимчасове володіння людьми чи землями в Речі Посполитій та Російській імперії.

В Російській імперії

Умовне володіння людьми чи землями, надане промисловим підприємцям, переважно недворянського походження, в Російській імперії, у тому числі й в Україні, у XVIII—XIX століттях підприємці не мали права відчужувати робочу силу і землі від даного підприємства — в цьому й полягала умовність володіння. Початок посесії покладено указом Петра І в 1721 році. Посесія була формою поширення кріпацтва на сферу промисловості в період розвитку великої мануфактури. Посесія на робочу силу скасовано указами 1861 і 1863, однак на володіння землями в деяких місцях зберігалася до 1917.

У Речі Посполитій

Тимчасова або спадкова оренда держ. маєтку разом з приписаними до нього селянами. Існувала в Польщі у XVIII столітті, зберігалася також у першій половині XIX століття на землях Правобережної України та Білорусі, приєднаних до Російської імперії після поділів Польщі.

Див. також

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.