Правило Вебстера

Правило Вебстера (в офіційній документації Стаття 17 регламенту ФІФА зі статусу і переходам футболістів) — згідно з яким гравець може в односторонньому порядку розірвати контракт з футбольним клубом після того, як закінчиться термін «запобіжного періоду», якщо він виплатить своєму клубу компенсацію, розмір якої залежить від розміру заробітної плати гравця[1]. Запобіжний (захисний) період становить:

  • Три роки з дати укладення контракту (у разі укладення контракту на строк більше 3 і не більше 5 років, для гравців, що не досягли 28-річного віку на момент укладення контракту),
  • Два роки з дати укладення контракту (у разі укладення контракту на строк більше 3 і не більше 5 років, для гравців, які вже досягли 28-річного віку на момент укладення контракту).

Названо ім'ям шотландського футболіста Енді Вебстера, який у 2007 році вперше, розірвав контракт з клубом «Хартс», пославшись на статтю 17 регламенту ФІФА про переходи футболістів. По своєму впливу на трансферний футбольний ринок схоже з прийнятим у 1995 році правилом Босмана[2][3].

Історія

Передумови

У 1998 році Єврокомісія ініціювала перевірку з питання невідповідності діючих в Європі правил футбольного трансферного ринку загальним принципам трудового законодавства, наполягаючи на тому, що діючі правила обмежують свободу футболістів, як найманих працівників, в порівнянні з працівниками інших галузей[4][5]. У відповідь на претензії, УЄФА, як регіональний підрозділ ФІФА, протягом 3-х років розробляв систему поправок до чинного внутрішнього законодавства, і з 2001 року поступово почав їх приймати, проте через складність та відсутністьправової практики знадобилося 5 років для першого їх юридичної застосування[6].

Стаття 17 регламенту ФІФА

Стаття 17 — «Наслідки припинення дії контракту без обґрунтованої причини», була введена в грудні 2004 року, з набуттям чинності з 1 липня 2005 року[7]. Згідно з нею для розірвання гравцем чинного довгострокового контратака повинні бути виконані три базові умови:

  • протягом 15 днів після закінчення сезону (під закінченням сезону мається на увазі останній офіційний матч клубу в регіональному чемпіонаті) гравець повинен інформувати роботодавця про своє рішення,
  • новий клуб гравця повинен бути представлений іншою футбольною федерацією, ніж тою, з якою гравець розриває контракт, як правило це передбачає перехід гравця з однієї країни в іншу, за винятком Великої Британії, де чемпіонати Шотландії, Уельсу і Англії регулюються різними федераціями.
  • новий клуб (або сам гравець з власних коштів), повинен відшкодувати шкоду клубу, з яким розривається контракт, у розмірі суми заробітної плати, прописаної в разірваному контракті самого гравця, за невідпрацьований за контрактом період[8].

Перше застосування на практиці

У січні 2005 року литовський бізнесмен Володимир Романов придбав контрольний пакет акцій шотландського футбольного клубу «Хартс» з Единбурга, тим самим ставши його основним акціонером. З лютого 2005 року він почав проводити нову трансферну політику на залучення в клуб гравців з Литви[9][10]. Склалася ситуація позбавляла місця в основному складі команди ряду гравців з діючими контрактами. На певному етапі у президента клубу Романа Романова (сина власника клубу) виник конфлікт з гравцем Енді Вебстером, який втратив місце в основі. На прохання гравця про його продаж в клуб «Уїган Атлетик», з яким у нього вже було попередню угоду, Романови відповіли відмовою, наполягаючи на необхідності перебування гравця в клубі ще на один рік, згідно з чинним контрактом[2]. Футболіст звернувся в Шотландську футбольну асоціацію, яка після низки консультацій ФІФА прийняла рішення про схвалення переходу гравця в англійський клуб[11],[12]. У відповідь на це власники «Хартс» подали позов в Міжнародний арбітражний суд з спорту (CAS) в Лозанні, наполягаючи на компенсації в £ 625,000, яка, на їх думку, складалася з потенційної майбутньої зарплати гравця за 1 рік і судових витрат. Гравець заявив про завищеність цієї суми, при цьому не відмовляючись від виплати компенсації. 1 лютого 2008 року суд виніс рішення на користь гравця з покладенням на нього обов'язків по виплаті клубу «Хартс» компенсації в розмірі обсягу заробітної плати гравця за контрактом за невідпрацьований рік у «Хартс» — £ 150,000[2][13].

Подальша практика і реакція

У різний час з відомих футболістів, відштовхуючись від цього правила, розривали свої контракти наступні гравці: бразильці Матузалем і Паулу Асунсан, сенегалець Тоні Сільва, аргентинець Хонас Гутьєррес і ряд інших[14][15]. Міжнародні футбольні організації по різному ставляться до цього правилу; так Асоціація європейських клубів відноситься до нього критично, публічно критикуючи ряд прецедентів використання правила на практиці, зокрема перехід Матузалема з українського «Шахтаря» в іспанську «Сарагосу» у 2009 році[16][17]. З іншого боку представники Міжнародної федерації асоціацій професійних футболістів відносяться до правилом позитивно, вважаючи його новаторським рішенням, яке дає гравцям більшу свободу[18].

Примітки

  1. Фрэнк Лэмпард и Стивен Джеррард могут воспользоваться малоизвестным правилом ФИФА
  2. Spiers, Graham (31 января 2008). Andy Webster ruling set to herald a revolution to rival Bosman. London: The Times.
  3. Nisbet, John (21 февраля 2008). Webster ruling opens exit door for 'big-name stars'. London: The Independent.
  4. Transfer D-day put off. BBC Sport. 6 октябр 2000.
  5. EC warns FIFA over transfers. Soccernet. 19 июня 2000.
  6. Harris, Nick (13 февраля 2007). Stars will buy into 'pay as you go' system. London: The Independent.
  7. Thomson, Ross. Playing by the rules — FIFA's regulatory powers. The Journal (март 2007) (Law Society of Scotland). с. 43.
  8. Sport i Unia Europejska mają ze sobą więcej wspólnego niż się nam wydaje.
  9. Romanov admits Skacel wants to go. BBC Sport. 3 мая 2006.
  10. Ivanauskas could keep Hearts job. BBC Sport. 5 мая 2006.
  11. Fifa allows Webster to join Wigan. BBC Sport. 4 сентября 2006.
  12. Webster to fight for Wigan place. BBC Sport. 29 декабря 2006.
  13. MacPherson, Graeme (31 января 2008). Vindication for Webster but a 'dark day' for clubs. The Herald.
  14. Dieval, Pierre (22 июля 2008). Tony Sylva et le LOSC dans un incroyable imbroglio juridique (French). Lavoisdessports.com.
  15. Newcastle's Jonas deal in doubt. Metro.co.uk. 4 июля 2008. Архів оригіналу за 2 серпня 2008.
  16. Scott, Matt (20 мая 2009). CAS £11m award in Matuzalem case ends cheap contract buy-outs. The Guardian.
  17. Matuzalem Case – ECA welcomes CAS decision. ECA Europe. 19 мая 2009.
  18. Spiers, Graham (30 января 2008). CAS issues landmark decision in soccer contract dispute. Associated Press / International Herald Tribune. Архів оригіналу за 26 січня 2013.

См. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.