Прапори військово-морського зводу сигналів ВМФ СРСР

Військово-морський звід сигналів — набір сигнальних прапорів, що застосовувався поряд з семафорною абеткою в ВМФ СРСР для передачі інформації (сигналів, наказів) між кораблями і береговими службами.

Звід сигналів ВМФ ЗС СРСР походить від аналогічного зводу сигналів військово-морського флоту Російської імперії і з незначними змінами зберігається у військово-морському флоті Росії.

Прапорова сигналізація

Військово-морський звід сигналів Союзу СРСР і Росії побудований за принципами, аналогічним міжнародному зводу сигналів.

Повний набір прапорів складається з 59 прапорів: 32 прапори відповідають буквам російського алфавіту, 10 прапорів відповідають цифрам, 4 прапори є додатковими і 13 мають спеціальне значення.

Літерні прапори

Літера[ком. 1] Прапор Значення
А
Аз
«Ні», «Не згоден», «Не дозволяю» (Заперечна відповідь)[ком. 2].
Б
Буки
Знятися з якоря. Дати найповніший хід. Два прапори Б — пришвидшити маневр.
В
Веди
[ком. 3]
Ваш курс веде до небезпеки.
Г
Глаголь
Виявлено кораблі противника[ком. 4].
Д
Добро
[ком. 5]
«Так», «Згоден», «Дозволяю» (Ствердна відповідь).
Е
Есть
[ком. 6]
Діяти самостійно або згідно з інструкцією.
Ж
Живете
[ком. 7]
Дати середній хід.
З
Земля
Дати задній хід.
И
Иже
[ком. 8]
Тривога. Бойова готовність.
Й
И краткое
[ком. 9]
Виявив міну.
К
Како
[ком. 10]
Виходжу з ладу. Не можу керуватися.
Л
Люди
Повертаю вліво.
М
Мыслете
Дати малий хід.
Н
Наш
[ком. 11]
Веду вогонь. Вантажу боєприпаси. Чиню дії з вибуховими речовинами[ком. 12].
О
Он
[ком. 13]
Слідувати за мною. Прошу дозволу…
П
Покой
Повернути вправо.
Р
Рцы
Черговий корабель[ком. 14].
С
Слово
Стоп машини.
Т
Твердо
Мати хід… вузлів.
У
Ухо
Зазнаю лиха.
Ф
Ферт
[ком. 15]
Скасування[ком. 16].
Х
Ха
[ком. 17]
Кінець вчення.
Ц
Цепочка
Повернутися до свого з'єднання.
Ч
Червь
Людина за бортом.
Ш
Шапка
Дати повний хід[ком. 18].
Щ
Ща
[ком. 19]
Ъ
Твёрдый знак
[ком. 20]
Ы
Еры
[ком. 21]
Ь
Мягкий знак
[ком. 22]
Э
Э оборотное
[ком. 23]
Ю
Юла
Я
Яко
Дати найменший хід[ком. 24].

Цифрові прапори

Цифра Прапор[ком. 25]
0
Ноль
1
Один
[ком. 26]
2
Два
3
Три
4
Четыре
5
Пять
6
Шесть
7
Семь
8
Восемь
9
Девять

Додаткові та спеціальні прапори

Прапор Назва Примітки
Перший додатковий Мав те ж літерне чи цифрове значення, що й перший піднятий прапор у сигналі[ком. 27]
Другий додатковий Мав те ж літерне чи цифрове значення, що й другий піднятий прапор у сигналі[ком. 28]
Третій додатковий Мав те ж літерне чи цифрове значення, що й третій піднятий прапор у сигналі[ком. 29]
Четвертий додатковий Мав те ж літерне чи цифрове значення, що й четвертий піднятий прапор у сигналі[ком. 30]
Гюйс[ком. 31] Підіймався на носі кораблів 1-го та 2-го рангів під час стоянки
Газ
Дим
Телеграфний[ком. 32] Піднятий на одному фалі з іншими прапорами, означав, що наступні прапори слід читати «телеграфом», тобто відповідно до їхніх літерних, а не умовних значень. Піднятий на окремому фалі означав, що все повідомлення слід читати «телеграфом». Також міг використовуватися як 1-й додатковий.
Шлюпочний Означає «Веду переговори за Шлюпковою сигнальною книгою». Підіймається тільки на кораблях[ком. 33]. Позивний шлюпок[ком. 34]. Також міг використовуватися як 2-й додатковий.
Повітряний Також міг використовуватися як 3-й додатковий.
Норд[ком. 35]
Зюйд
Ост
Вест
Питальний[ком. 36] Підіймається на окремому фалі водночас з іншим сигналом для надання тому питальної форми.
Відповідни́й Піднятий до половини означає «Ясно бачу сигнал», піднятий повністю — «Бачу і розбираю сигнал». Якщо корабель приймає сигнали з кількох кораблів, відповідний вимпел підіймається разом з позивним корабля-емітента. Піднятий на кораблі-емітенті означає закінчення сигналу, окремо піднятий — кінець зв'язку.
Виконувальний (виконавчий) Підйом прапора означає «Приготуватися», спуск — «Виконати»

Порядок використовування сигналів

Корабель з прапорами розцвічування

Для передачі сигналів прапори піднімалися на щоглах або реях у послідовності, що відповідали послідовності літера і цифр в переданому повідомленні. У деяких випадках передача сигналу здійснювалася підйомом одного сигнального прапора — у цьому випадку прапор позначав не літеру, а приписану йому стандартну фразу. Окремі трипрапорові сигнали могли утворювати цілі речення, коли їх підіймали водночас на кількох фалах. Читатися таке речення мало починаючи з сигналу на фалі правого нока верхньої реї, потім лівого нока тієї же реї, потім ноків нижчої реї тощо; після читався сигнал, розташований на фалі між правим ноком нижньої реї і щоглою. Якщо прапори підіймалися на штаг-карнаку (леєрі між щоглами), то сигнали читалися починаючи від фок-щогли.

Сигнальні прапори також використовувалися як «прапори розцвічування»[1][2]: їхні суцільні низки підіймалися на штагах в урочистих випадках.

Кожен корабель ВМФ мав на борту спеціальні сигнальні книги (трипрапоровий звід Військово-Морських сигналів, Шлюпкова сигнальна книга), за допомогою яких можна було розшифрувати будь-яке поєднання сигнальних прапорів.

Військово-морський звід призначений для використовування тільки всередині ВМФ. Для переговорів з іноземними або цивільними суднами використовувалися прапори міжнародного зводу.

Див. також

Коментарі

  1. Назви прапорів наведені в оригінальному написанні і в більшості випадків збігаються з російськими назвами церковнослов'янських літер, за винятком Й, У, Ц, Ш, Ъ, Ь, Э, Ю, Я
  2. Піднятий на окремому фалі водночас з іншим сигналом, надавав тому протилежного значення.
  3. Це ж саме значення прапор мав у зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року. У редакції 1911 р. у значенні «В» використовувався прапор такої же розцвітки, як і 4-й додатковий радянського Зводу.
  4. У Шлюпковій сигнальній книзі має значення «Брандвахтений». У зводі Російського імператорського флоту 1901 р. означав обмілину.
  5. Це ж саме значення прапор мав у зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року. У редакції 1911 р. у значенні «Д» використовувався жовтий трикутний прапор, а жовтий прямокутний мав значення «Карантинний».
  6. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) в цьому літерному значенні використовувався жовтий прапор з косицями і блакитною горизонтальною смугою
  7. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) в цьому літерному значенні використовувався червоний трикутний прапор з трьома білими горизонтальними смугами
  8. У зводі Російського імператорського флоту редакції 1901 р. у цьому літерному значенні використовувався червоний вимпел з білим кружком, у редакції 1911 р. — червоний трикутний прапорець з білою облямівкою.
  9. У зводі Російського імператорського флоту редакції 1901 р. прапор з таким літерним значенням відсутній, у редакції 1911 р. «Й» позначав трикутний червоний вимпел з білим хрестом (умовне значення — «Атакувати правий чи головний ворожий фланг»).
  10. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) «К» позначав прямокутний червоний прапор з білою вертикальною смугою (умовне значення — «Ясно бачу»).
  11. У зводі Російського імператорського флоту редакції 1911 р. «Н» позначав прямокутний прапор з косицями, червоний у верхній половині і білий у нижній. Суцільний червоний прапор не мав літерного значення, а тільки умовне «Вантажу порох. Стріляю в ціль. Вправляюся з мінами», а піднятий на ноку реї чи гафелі — «Проводжу водолазні роботи».
  12. У зводі Російського імператорського флоту редакції 1901 р. прапор мав умовне значення «Вантажу порох. Стріляю в ціль. Вправляюся з мінами», піднятий до половини на щоглі — «Тимчасово припинив стрільбу», а піднятий до половини на ноку — «Проводжу водолазні роботи».
  13. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) «О» позначав білий вимпел з п'ятьма (1901 р.) чи чотирма (1911 р.) блакитними смужками.
  14. Підіймався на лівому ноку чергового корабля, відповідав синьому навігаційному вогню, який підіймався вночі.
  15. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) «Ф» позначав жовтий прямокутний прапор з блакитним прямокутником у центрі.
  16. Піднятий на окремому фалі водночас з іншим сигналом, скасовував його.
  17. Це ж саме значення прапор мав у Російському імператорському флоті за редакцією Зводу 1901 року, окрім того, він також називався «Молитвенный» і мав значення «Богослужіння на кораблі». У редакції 1911 р. у значенні «Х» використовувався прапор такої же розцвітки, як і прапор «Газ» радянського Зводу.
  18. Також у поєднанні з цифровим прапором означав широту місця. У зводі Російського імператорського флоту редакції 1901 року умовного значення не мав.
  19. У зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року «Щ» позначав прапор тієї самої розцвітки, що й «Виконавчий» радянського Зводу (і мав таке ж умовне значення). У редакції 1911 р. «Щ» позначав прапор тієї самої розцвітки, що й прапор «7» радянського Зводу.
  20. У зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року прапор з таким літерним значенням був відсутній. У редакції 1911 р. у значенні «Ъ» використовувався блакитний прямокутний прапор з 4 жовтими діагоналями.
  21. У зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року прапор з таким літерним значенням був відсутній. У редакції 1911 р. у значенні «Ы» використовувався прапор такої же розцвітки, як і прапор «В» зводу редакції 1901 р. і радянського Зводу.
  22. У зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року прапор з таким літерним значенням був відсутній. У редакції 1911 р. у значенні «Ь» використовувався прапор такої же розцвітки, як і прапор «1» зводу редакції 1901 р. і радянського Зводу.
  23. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) прапор з таким літерним значенням відсутній
  24. У зводі Російського імператорського флоту редакції 1901 року умовного значення не мав.
  25. У зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1901 року позначення цифр було ідентичним радянському. У редакції 1911 р. використовувалися інші прапори.
  26. Також має значення «Маю за бортом водолаза», що збігається зі значенням аналогічного за розцвіткою прапора «А» МЗС. У зводі Російського імператорського флоту за редакцією 1911 року мав літерне значення «Ь»
  27. У Російському імператорському флоті мав літерне значення «Ять»
  28. У Російському імператорському флоті мав літерне значення «Іжиця»
  29. У Російському імператорському флоті таку розцвітку мав гюйс (і має зараз у ВМФ Росії). Гюйс у білій рамці мав літерне значення «Фіта»
  30. У Зводі Російського імператорського флоту редакції 1911 р. мав літерне значення «В»
  31. У Зводі Російського імператорського флоту використовувався гюйс іншої розцвітки. У редакції 1901 р. йому приписано значення «Йду за особливим наказом. Прорізую стрій. Суд особливої комісії».
  32. У зводі Російського імператорського флоту (1901, 1911) в цьому значенні використовувався прямокутний блакитний прапор з 4 білими горизонтальними смугами
  33. На шлюпках цей прапор не підіймають, оскільки шлюпки завжди ведуть переговори тільки за Шлюпковою сигнальною книгою
  34. Піднятий разом з умовленим для даної шлюпки літерним прапором означає наказ шлюпці повернутися на корабель
  35. Зображені на прапорах румбів фігури відповідають фігурам навігаційних віх.
  36. У Зводі Російського імператорського флоту редакції 1911 р. у цьому значенні використовувався синій вимпел з білим кружком біля фала.

Примітки

  1. Розцвічування // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. К. ; Ірпінь : Перун, 2005. ISBN 966-569-013-2.
  2. Розцвічування // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Література

  • 3-я тетрадка. Флаги Военно-морского свода сигналов СССР // Военно-морской словарь / Гл. ред. Главнокомандующий Военно-Морским Флотом адмирал флота В. Н. Чернавин. — М. : Воениздат, 1989. — С. 511. — ISBN 5-203-00174-x. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.