Првич (Крк)

Ця стаття про острів Првич біля Крка. Про однойменний острів біля міста Шибеник див. тут

Првич
хорв. Prvić
Вигляд о. Првич із Велебіта

Карта
Карта острова
Географія
44°54′38″ пн. ш. 14°48′05″ сх. д.
Місцерозташування Балканський півострів, Середземне море
Акваторія Адріатичне море
Група островів Сенський архіпелаг
Площа 12,76 км² 
Найвища точка 357 м
Країна
Хорватія
Адм. одиниця Приморсько-Ґоранська жупанія
Населення 0 (2001)
Првич
Првич (Хорватія)

 Првич у Вікісховищі

Првич (хорв. Prvić) — острів у Хорватії, в Приморсько-Горанській жупанії, входить до складу Сенського архіпелагу. Розташований у затоці Кварнер в Адріатичному морі, на перехресті Центральної та Південно-Східної Європи.

Географія

Острів Првич, вид з острова Крк

На схід від острова знаходиться протока, що відокремлює Првич від материкового узбережжя, шириною близько 4 км. Найближче місто на узбережжі Сень. На північному заході знаходиться південний край острова Крк з Башчанською бухтою і селищем Башка, відокремлена від Првича 800-метровою протокою Сенська-Врата. На південь — два інші острови Сенського архіпелагу Светі-Гргур та Голі-Оток і за ними північний край острова Раб.

Маяк Стражніце

Площа острова а — 12,76 км ², берегова довжина — 23,12 км. Найвища точка острова а — пагорб Шіповац, висотою 357 метрів над рівнем моря[1]. Првич витягнутий із північного заходу на південний схід, довжина острова — 7,4 км.

Постійного населення на Првичі немає, він другий за величиною з незаселених островів Хорватії після Жута. З 1974 року, коли острів покинув останній постійний мешканець, доглядач маяка «Стражніце», по 2003 рік Првич вважався найбільшим ненаселеним островом країни, однак точніші вимірювання, зроблені в 2003 році довели, що площа Жута на 2 км ² більша за площу Првича.

На найпівнічнішій точці острова, мисі Брезонін, зведено автоматичний маяк під назвою «Стражніце». Маяк винятково важливий для орієнтування кораблів у протоці Сенська-Врата по дорозі в Сень. Він був побудований в 1875 році, складається з невеликого будинку і 5-метрової вежі маяка. З моменту заснування до 1974 року маяк управлявся доглядачами, в 1974 році переведений у повністю автоматичний режим. У 1993 році електроживлення маяка було переведено з газогенераторної системи на екологічно чисті сонячні батареї.

На острові гніздиться рідкісний вид птахів білоголовий сип. Його колонія на Првичі друга за чисельністю на Адріатиці після колонії на Цресі. Також на Првичі росте 17 ендемічних видів рослин. Острів охороняється як біологічний заказник.

Примітки

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Првич

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.