Прешевська долина

Прешевська долина (серб. Прешевска долина, Preševska dolina, алб. Lugina e Preshevës) — являє собою область, що складається з муніципалітетів Буяновац і Прешево. В геополітичному плані регіон є центром албанської громади в Сербії (54,6 % у Буяноваці і 89 % у Прешеві, 26 % у Медведжі).

Прешевська долина
Держава  Сербія
Площа 725 км²

Прешево і Буяновац
 Прешевська долина у Вікісховищі

Відповідно до теорії концепції «Велика Албанія», має стати, поряд з іншими з територіями, де албанський етнос має перевагу над державотворчим, частиною сучасної Албанії[1].

В 1946 році, урядом СФР Югославії, було ухвалене рішення про відокремлення цих трьох муніципалітетів від Косова та передачі їх під юрисдикцію Сербської соціалістичної республіки. Після отримання автономії Косовим у 1974 році, статус Буяноваца, Медведжі та Прешева залишили без змін. На неофіційному референдумі 1992 року албанці колишньої Югославії висловились за приєднання долини до складу Косова.

Загальне невдоволення та протести переросли в збройні сутички у 2000 році, після створення, за принципом Армії визволення Косова, Армії визволення Прешева, Медведжі та Буяноваца. Перший виступ стався під час похорону вбитих сербською поліцією в селі Доброшин, що біля Буяноваца, 30 січня 2000 року, албанців. З березня до травня 200 року тривали перемовини з повстанцями, наслідком котрих стало розформування повстанської армії та повернення сербських збройних сил до контролю над буферною зоною[2].

Черговий етап намагань розв'язати проблему почався у 2018 році: було заявлено про наміри обміну територіями між, вже незалежним, Косово та Сербією, однак досягти згоди не вийшло через різний підхід — Косово хотіло бачити в своєму складі громади всих трьох міст, Сербія ж погоджувалась лише на Прешево та Буяновац, в обмін на північні косовські терени, заселені сербами[3].

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.