Провіантський магазин (Харків)

Провіантський магазин (Харків)  — історична, кам'яна споруда в місті Харків, вибудувана наприкінці 1780-х років в стилі класицизм[1]. Одна з найстаріших споруд у місті Харкові[2]

Провіантський магазин, Харків
Провіантський магазин у XX столітті
Провіантський магазин у XX столітті
49°59′43″ пн. ш. 36°14′08″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Харків
Тип будівля і пам'ятка архітектури
Матеріал цегла
Стиль класицизм
Архітектор Ярославський Петро Антонович
Дата заснування 1788
Будівництво 1787 р.—1788 р.
Стан задовільний

Провіантський магазин, Харків
Провіантський магазин, Харків (Україна)

Архітектор

Петро Ярославський фахову освіту здобув у Харківському колегіумі і в школі-майстерні московського архітектора Баженова Василя Івановича (1775). Працював помічником харківського губернського архітектора, робив розпланування Харкова та інших міст губернії (1781 — 1810). Майже 30 років виконував обов'язки архітектора Слобідсько-Української губернії. Був задіяний в побудові як світських і сакральних споруд, так і в створені фортифікаційних та господарчих. В творчому доробку архітектора садибний палац під Харковом для Шидловських (Старий Мерчик), церква в місті Суми, палац генерала Сабурова в Харкові тощо. Перехідні риси палацової архітектури від бароко до класицизму зберіг розкішний план Присутніх Місць для Харкова, реалізований в 1795—1805 роках. Серед суспільно значущих споруд архітектора — Магістрат в місті Кременчук (1798 рік) та господарча споруда в Харкові — Провіантський магазин (склад). Але декор споруд Ярославського вже наближений до стриманих форм розвиненого класицизму чи палладіанства, у стилістиці якого тоді працювали Чарльз Камерон, Джакомо Кваренгі, Львов Микола Олександрович, Луїджі Руска та інші[3].

Опис споруди

Двоповерхова споруда Провіантського магазина в Харкові первісно призначалась для збереження збіжжя[1]. Приміщення вибудоване з цегли і потиньковане. Декор фасадів надзвичайно спрощений, головний фасад прикрашають неглибокі напівциркульні арки, вікна та карниз. Збережене розфарбування в два кольори, типове для доби — жовте та біле. Історична споруда зовнішнє доглянута, всередині достатньо перебудована[4]; напівпідвальний поверх використовується наразі як крамниця «АТБ».

Джерела

  1. Площадь Поэзии :: Путеводитель Харькова. guide.kharkov.ua. Процитовано 16 вересня 2019.
  2. Шрамко, Б. А., & Скирда, В. В. (2004). Рождение Харькова. Харьков: Восточно-региональный центр гуманитарно-образовательных инициатив.
  3. История искусства народов СССР. В 9-ти т. Т. 4. Искусство конца XVII — XVIII веков. М.: Изобразительное искусство, 1976. — 472 с.: ил.
  4. Савйовський, В. В., Каржинерова, А. Г., & Броневицький, А. П. (2015). Особливості реконструкції промислових будівель під цивільні об'єкти. Науковий вiсник будівництва, (1), 71-75.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.