Прокламація
Проклама́ція, Проголошення (від лат. proclamatio — проголошення, заклик) — промова, звернення у формі листівки.
Основне значення
В українській мові слово використовувалося в XIX — початку XX століття для позначення документа у вигляді листівки, як правило, видавався нелегально для політичних цілей і містив заклик до яких-небудь активних політичних дій: демонстрацій, страйків, акцій громадянської непокори тощо.
Нині термін можна вважати, що вийшов з ужитку, його замінює термін «листівка».
Прокламація також могла означати офіційний документ, в цьому сенсі значення цього терміна близько до значення терміна «Декларація». Приклади прокламацій в цьому значенні:
- «Прокламація князя О. І. Барятинського» — оголошення від імені імператора Російської імперії в 1860 році про прощення чеченського і дагестанського народів за ворожі дії в Кавказькій війні.
- «Прокламація про звільнення рабів» — документ, складений і підписаний Авраамом Лінкольном, що оголошують про скасування рабства в Південних штатах США.
Джерела
- Великий юридичний словник
Посилання
- Прокламація // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2003. — Т. 5 : П — С. — 736 с. — ISBN 966-7492-05-2.
- Прокламація // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — М — Я. — С. 278.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.