Простирало

Простира́ло[1], простира́дло[2], про́стиня́[3] — шмат тканини, що використовується для покривання матраца.

Простирало й подушки на ліжку в готелі.

Слово «простирало» (прасл. *prostiradlo) за походженням пов'язане з *prostirati («простирати») — від *prostъ («простий», «прямий»). Варіант «простирало» є питомо українським, форма «простирадло» — адаптоване до української фонетики запозичення з польської мови (prześcieradɫo). Варіант «простиня» походить від дав.-рус. *простиря < *prostirati[4].

Простирала бувають плоскими або з оторочкою. Плоске простирало є прямокутним шматом тканини, який просто кладуть на матрац. Простирало з оторочкою, на відміну від плоского, за допомогою оторочки надійно фіксується за краї матраца, запобігаючи зминанню або сповзанню простирала.

Простирала, як і ліжка, бувають односпальними, двоспальними і полуторними[5].

Найпоширеніший колір простирал білий, проте використовуються також і інші кольори (чисті або в комбінації з малюнками). Найуживаніші матеріали, з яких виготовляються простирала: бавовна, льон, шовк.

Примітки

  1. Простирало // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Простирадло // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Простиня // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н  П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
  5. Полуторний // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.