Професійна деформація

Деформація професійна — комплекс негативних змін у структурі особистості, що виникають під впливом змісту, організації та умов службової діяльності.
Спочатку професійна деформація пов'язувалася з поширенням вироблених людиною професійних стереотипів — на інші сфери його життя, позапрофесійну поведінку (поведінку поза професією) і спілкування. Найімовірніше страждають представники професій типу «людина — людина»: працівники правоохоронних органів, військові, керівники, депутати, чиновники, соціальні працівники, юристи, педагоги, медики, продавці, самі психологи тощо.

Як в сфері соціономічних професій, так і в технічних професіях профдеформаціі по-різному виражаються в залежності від конкретної професії:

  • у вчителів - в авторитарності і категоричності суджень;
  • у психологів, психотерапевтів - в прагненні маніпулювати іншою людиною, нав'язувати певну картину світу, не враховуючи мотивів і цілей самої людини;
  • у програмістів - в тенденції шукати помилки в різних життєвих ситуаціях, схильності до алгоритмізації;
  • у співробітників правоохоронних органів пильність поступово перетворюється на невиправдану підозріливість та недовіру до людей.

Загалом «професіоналам» властиве перенесення стилю службового спілкування на неслужбові взаємини; звуження кола інтересів і потреб, зниження соціального навантаження.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.