Процесія на площі святого Марка

«Процесія на площі святого Марка» (італ. Processione in piazza San Marco) — картина італійського живописця Джентіле Белліні (1429–1507), представника венеціанської школи. Створена у 1496 році. З 1820 року зберігається у колекції Галереї Академії у Венеції.

«Процесія на площі святого Марка»

Автор Джентіле Белліні
Час створення 1496
Розміри 347 × 770 см
Матеріал полотно, олія і темпера
Місцезнаходження Галерея Академії (Венеція)

Історія

Полотно є першим присвяченим чудесам, здійсненим реліквією — Святим Хрестом, які були виконані Белліні для братства святого Івана Євангеліста (Скуола-Гранде-ді-Сан-Джованні-Еванджеліста) у Венеції. Художник зобразив процесію у День святого Марка, коли усі братства виносили свої реліквії.

Основою сюжету картини став епізод, який стався 25 квітня 1444 року, коли перед членами братства, що крокували з реліквією у День святого Марка, впав на коліна торговець з Брешії Якопо де Саліс з благаннями про зцілення вмираючого сина. Ця подія означала диво «зцілення на відстані» (хлопець одужав), здійснене Святим Хрестом.

Опис

Деталь

Торговець Якопо де Саліс зображений у центрі процесії на колінах перед балдахіном і кличе про допомогу пораненому сину. Чудесне зцілення відбувається на другому плані картини. Площа святого Марка показана такою, якою вона була до перебудови, здійсненої наприкінці XVI століття: праворуч помітна будівля лікарні Орсеоло, знесена в кінці 1530-х років під час реновації під керівнцтвом Якопо Сансовіно. Втім документальність не стала перепоною для художньої виразності, тому художник кампанілу святого Марка у бік, аби не затуляти широку перспективу.

Живописна мова художника ще пов'язана з прагненнями до оповідальності, типової для пізньої готики: композиція, не організована за принципом єдинства простору, позбавлена явно вираженого центру. Белліні мав на меті якомого точніше відтворити хроніку подій на фоні ретельно зображеного міського пейзажу.

Література

  • «Галерея Академии. Венеция». Под ред. Лучии Импеллузо = Gallerie Dell'accademia: Venezia. — /Пер. с ит. — М. : БММ, 2006. — 160 с. — (Великие музеи мира) — 3000 прим. — ISBN 5-88353-246-2. (рос.)
  • Н. Неташвілі, Л. Чечик. ТОМ 14. // «Галерея Академії. Венеція». — К. : ПрАТ «Комсомольська правда - Україна», 2012. — P. 10. — («Великі музеї світу») — 7000 прим. — ISBN 978-966-2492-95-8. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.