Прітхві

Прітхві (санскрит: pṛthvī IAST або pṛthivī IAST) — богиня Землі та богиня-матір в індуїзмі та, особливо, в ведичній релігії і брахманізмі. За одною традицією вона є персоніфікацією Землі, за іншою — її матір'ю. Прітхві також називають Дхра або Дхрітхі — «та, що тримає все», або Бхумі. В образі Прітхві-Деві вона є одною з двох дружин Вішну (друга Лакшмі). Д'яус В образі Прітхві-Мата — «Матір Земля» — вона протиставляється Д'яусу-Піта — «Батько Небо». В Ріґведі, Земля і Небо часто згадуються разом, ймовірно нагадуючи про ідею двох невід'ємних частин цілого. Прітхві в цьому образі зображується також як дружина Д'яуса. Також Прітхві є матір'ю Індри і Аґні.

Прітху гониться за Прітхві, що прийняла форму корови.

Прітхві також часто асоціюється з коровою. Прітху, втілення Вішну, доїв її для отримання їжі.

Прітхві також була важливим символом в ранньому буддизмі, зокрема згадувалася у каноні Палі, віджахаючи демона Мару від Будди[1].

Посилання

  1. Shaw, Miranda Eberle (2006). Buddhist Goddesses of India. Princeton University Press. с. 237. ISBN 9780691127583.

Література

  • Dictionary of Hindu Lore and Legend (ISBN 0-500-51088-1) by Anna Dallapiccola
  • Hindu Goddesses: Vision of the Divine Feminine in the Hindu Religious Traditions (ISBN 81-208-0379-5) by David Kinsley
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.