Індра

І́ндра (санскр. इन्द्र) — «Володар», божество індуїстського пантеону бог-воїн Громовержець, цар богів, бог грози, локапал Сходу, заступник військової дружини. Один із братів-адітьїв. Переміг демона Вріттру.

Індра
इन्द्र
Тисячоокий Індра — класична індійська іконографія
Міфологія Індуїзм
Божество в Hindusd, Buddhistd, Jain і Сикхи
Значення імені Володар
В інших культурах Зевс, Тор
Місцевість Індія
Заняття деврадж, цар девів
Дружина Індрані
Діти Jayantid, Арджуна, Valid і Jayantad
Атрибути дощ, грім та блискавка
Вахана Айравата
 Медіафайли у Вікісховищі

Функції

Індра — древнє ведичне божество дощу, грому і блискавки. У Ведах Індра є царем усіх богів. У ранній ведичний період Індра був дуже могутнім божеством, його вважали заступником корів, жерців і навіть самих богів. У Ведах йому присвячено набагато більше гімнів, ніж іншим богам. Він «дощовик», або «зрошувач». Ім'я «Індра» пішло від «Indu», що значить «краплі дощу». Він аналогічний римському Юпітерові. Індра є царем зоряного неба (небес), богом грому і блискавки, а також природних стихій, під його командою знаходяться нижчі духи, він є охоронцем східної сторони світу, а також здійснює керівництво над небесними праведниками, що живуть на горі Меру, де він тішить богів амрітою і небесною музикою. «Він перебуває в небесному граді… де живуть Апсари, небесні танцівниці… Його дружина Індрані, і він сидять на слоні Айраваті».

У післяведичний період Індра втратив своє значення і став охоронцем східної сторони світу. У божественній ієрархії його положення нижче, ніж у божественної тріади Шива-Вішну-Брахма. Пізніше Індру почали називати господарем і володарем Сварги — небесного раю, куди відправляються душі загиблих у бою воїнів, основне ж заняття Індри — виявляти людські слабкості.

Хоча в Індії немає присвячених Індрі храмів, його ім'я постійне фігурує в текстах священних книг. Також зображення сидячого на слоні Індри можна зустріти в багатьох вішнуїтських храмах.

Культ дощу

Популярність Індри як бога дощу може бути зрозуміла тільки в тропіках, де сонячний жар висушує рослинність, русла річок, озера, джерела і може залишити людей, рослин і худобу без їжі. Через недостачу води страждають усі — люди, тварини і природа в цілому, і тому усі призивають дощ життєдайну воду. У посуху люди звертаються з гімнами до бога дощу Індри, щоб він не дозволив їм померти від голодної смерті і перервав владу змієподібного демона Вріттри, що утримує воду у своїх кільцях. Люди підносять Індрі його улюблений напій — сік Соми. Тоді блискавка, що асоціюється з Індрою, починає влучати своїми стрілами в демона Вріттру, і Вріттра реве від болю і рятується втечею, вода проливається вниз на висушену землю, і усі радіють — люди, тварини і рослини.

Родинні зв'язки

Індра Вед є сином Батька Неба Дьяуса Пітао, і Матері Землі Прітгві і братом-близнюком Агні.

Імена Індри

  • Шатакрату (санскр. शतक्रतु) — «Той, Що Приніс 100 жертв»
  • Шатаманью (санскр. शतमन्यु) — «Стогнівний»
  • Шакра (санскр. शक्र) — «Могутній»
  • Пурандара (санскр. पुरंदर) — «Руйнівник Твердинь»
  • Магхава (санскр. मघवा) — «Щедрий»
  • Махендра (санскр. महेन्द्र) — «Великий Індра»
  • Ваджрабхарт — «Громовержець»
  • Васава (санскр. वासव) — «Володар Благих», родове ім'я Індри.

Іконографія

Індра зображувався як безпристрасний чоловік, що сидить верхи на білому слоні Айраваті, чий писок прикрашають чотири бивні. Він має чотири руки. В одній руці несе ваджру — блискавку, що вселяє жах, в іншій — мушлю (санкха), лук (дханус) і стріли, гак і сітку.

Мережа Індри

У буддизмі Махаяни, починаючи з Аватамсака-сутри (бл. 3 ст. н. е.) набув розповсюдження образ безкрайньої небесної мережі: кожний її вузол — дорогоцінний камінь, в якому відображуються всі інші частини цієї мережі. Він отримав назву Мережа Індри (Indrajāla), із вжитком для ілюстрації понять шуньята (порожнеча) та пратітья самутпада (причинна обумовленість).

Посилання

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.