Птолемаїда Киренська

Птолемаї́да Кире́нська, Птолемаїда з Кирени (дав.-гр. Πτολεμαῒς ἡ Κυρηναία) давньогрецька музикознавиця, жила приблизно в III столітті до н. е. Перша відома жінка-музикознавець.

Птолемаїда Киренська
Народилася 3 століття до н. е.
Померла невідомо
Місце проживання Кирена
Діяльність філософиня, музикознавиця, теоретик музики
Знання мов давньогрецька

Єдина згадка — з цитатами її роботи «Піфагорійські основи музики» — зустрічається у Порфирія в коментарі до «Гармоніки» Птолемея. З фрагментів, опублікованих Порфирієм (коментарі до I,2 Птолемея), очевидно, що робота написана в жанрі катехизму, спрощеного викладу основних понять піфагорійської теорії музики.

Розглядаючи традиції античної гармоніки, Птолемаїда пояснює відмінність між гармоніками аристоксенівської та піфагорійської шкіл. Суть цієї відмінності в підході кожної зі шкіл до дилеми почуття і розуму. Для гармоніка-аристоксеніка первинним є почуття:

Почуття вони розглядали як головне, розум же — як супутнє, якщо від нього є користь. Природно, що логічні принципи канону в них не завжди узгоджуються з почуттям.

Для гармоніка-піфагорійця, навпаки, первинний розум, тільки він один розглядається як критерій істинного знання:

Піфагор і його наступники вважають за краще бачити в почутті щось на зразок провідника на перших порах для розуму. Почуття передає йому ніби іскорки, а він, розпалений від них, веде вже дослідження сам, окремо від почуття. Навіть якщо результат, отриманий розумом, більш не узгоджується з почуттям, піфагорійці не відступають, а заявляють, що почуття помиляється, розум же сам знайшов правильне і спростовує почуття.

Література

  • Andrew Barker. Greek musical writings. Vol. 2. Cambridge, 1989.
  • Eleonora Rocconi. Un manuale al femminile: L'Introduzione pitagorica alla musica di Tolemaide di Cirene // Ars/Techne, ed. Maria Silvana Celentano. Alessandria: Edizioni dell'Orso, 2003.
  • I.M. Plant (ed. and trans.). Women writers of ancient Greece and Rome: an anthology. Norman: University of Oklahoma Press, 2004.
  • Flora R. Levin. Greek reflections on the nature of music. Cambridge, 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.