Підводні пантери

Підводні пантери — могутні міфічні істоти в міфології індіанців регіону Великих озер[1]. Мовою оджибве істота називалася Mishibizhiw («Mishipizhiw», «Mishipizheu», «Mishupishu», «Mishepishu»), що перекладається як «Велика Рись»[2], чи Gichi — anami'e — bizhiw («Gitche-anahmi-bezheu»), що перекладається як «казкова нічна пантера»[1], чи «великий підземний (чи підводний) дикий кіт»[3].

Порожнистий керамічний глек, що зображує Підводну пантеру. Міссісіпська культура, Паркін-парк, округ Крос, Арканзас, близько 1400—1600 рр. Висота 20 см
Чаша із зображенням Підводної пантери — Великої змії, пізня Міссісіпська культура, 1300—1500 рр. н. е., Родес, округ Кріттенден, Арканзас.
Зображення «підводної пантери», двох змій і каное, парк Верхнього озера, Онтаріо, Канада. Малюнки виконані імовірно плем'ям оджибве.
«Курган алігатора»

Підводні пантери займали важливе місце у південно-східному церемоніальному комплексі Міссісіпської культури доісторичного південного сходу США[4][5].

Опис

Водні чудовиська існують у міфології багатьох культур, проте саме у індіанців вони поєднують риси диких котячих, наприклад, пуми або рисі, з рисами змій. Підводна пантера нерідко поєднує риси багатьох звірів: вона може мати роги оленя або бізона, зміїну луску, пташине пір'я, тіло і хвіст пуми, а також частини тіл інших тварин, залежно від конкретного міфу. Вважалося, що вони мешкали в найглибших місцях озер і річок. У рідкісних міфах вони допомагали людям, проте у більшості випадків вважалися злими істотами, що приносять смерть і невдачу.

У міфології алгонкінів підводна пантера була наймогутнішою з потойбічних істот. Плем'я оджибве вважало їх повелителями усіх водних істот, а також змій. У деяких версіях легенди про походження духу Нанабожо (en: Nanabozho) згадується ціла родина водних рисей. На аптечках (сумках з лікарськими травами) в племені потаватомі з одного боку була зображена «підводна пантера», а з іншого боку громовий птах, повелитель повітряних сил. У 1950-і роки Плем'я Прерії з групи племен потаватомі вчинило традиційну церемонію заспокоєння Підводної пантери і підтримки рівноваги сил між нею і Громовим птахом[6]. Окрім племен, що розмовляють мовою анішінаабе, тобто алгонкінов, оджібва і потаватомі, «підводну пантеру» шанують також монтаньє[3].

Коли етнограф Йоганн Коль відвідав США у 1850-і роки, він зустрівся з вождем однієї з груп чіппева, який показав йому шматок міді, який оголосив шерстю mishibizhiw, що надає йому виняткову силу[1].

Фігурний курган «Алігатор»

У статті, опублікованій в 2003 р. у журналі Cambridge Archaeological Survey, археолог Бред Леппер (Brad Lepper) висловив припущення, що знаменитий фігурний курган, відомий як Курган алігатора в м. Гренвіль (Огайо), в дійсності зображує не алігатора, а швидше «підводну пантеру», тим паче, що племена Огайо навряд чи були знайомі з алігаторами. Плутанина виникла через незнайомство ранніх європейських поселенців з місцевою міфологією; вони чули оповідання про небезпечну істоту, що живе у воді і несе загибель людям, і ототожнили її з алігатором[7].

Література

Ресурси Інтернету

Примітки

  1. Kohl
  2. Freelang Ojibwe Dictionary
  3. Barnes
  4. Townsend, Richard F. (2004). Hero, Hawk, and Open Hand. Yale University Press. ISBN 0300106017.
  5. edited by F. Kent Reilly III and James F. Garber ; foreword by Vincas P. Steponaitis. (2004). У F. Kent Reilly and James Garber. Ancient Objects and Sacred Realms. University of Texas Press. с. 29-34. ISBN 9780292713475.
  6. Bolgiano
  7. Lepper.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.