Піддон (зброя)
Піддон — пристрій, який використовують у вогнепальній зброї або гарматі для утримання снаряда, наприклад кулі, у центрі ствола під час стрільби. Він має менший діаметр ніж калібр зброї.
Конструкція
Метою використання піддона є запобігання прориванню порохових газів і утримання кулі всередині ствола, а також інколи потрібно заповнювати зазор між набоєм і стволом, який має назву парусність. Стрільба снарядом малого розміру з піддоном збільшує дулову швидкість снаряда. Створений з легких матеріалів (зазвичай пластик у гарматах малого калібру, та алюміній — і, у давнині, дерево або пап'є-маше — у гарматах), піддон зазвичай складається з декількох частин, які тримаються купи завдяки набою або нещільному з'єднанню. Після пострілу, піддон блокує порохові гази і штовхає снаряд вздовж ствола. Коли піддон досягає кінця ствола, ударна хвиля відкидає частини піддона від снаряда, що дозволяє останньому продовжити політ.
Піддони дозволяють стріляти флешетами, як утворюють БОПС. Набій складається з піддону який тримає чисельні підкаліберні дротики. Піддон утримує флешети разом до тих пір поки гільза піддона не відпаде після пострілу.
Піддоноподібні кулі для дробовиків продаються у США починаючи з 1985. При використання нарізних стволів, вони дають кращу точність ніж звичайні кулі для дробовиків. Вони дозволені для використання на полюванні майже у всіх Штатах.
Типи піддонів
Чашкоподібний
Піддон підтримує базу і кінцеву частину снаряда. Коли піддон і снаряд залишають ствол, тиск повітря на піддон відкидає його зі снаряда.
Розривний чашкоподібний
Загалом використовують у ручній зброї (особливо дульнозарядній), розривний чашкоподібний піддон оточує основу і боки снаряда. Після постріл інерція від обертання снаряда і піддона відкриває сегменти, які охоплюють снаряд, звільняючи його.
Базовий
Базовий піддон підтримує нижню основу снаряда, а окремі елементи підтримують з боків і центрують снаряд.
Такий піддон краще відокремлюється від снаряда, ніж чашкоподібні, але він дорожчий через те, що має багато частин.
Шпиндельний
Шпиндельний складається (зазвичай двох) з кілець які мають центральну секцію яка контактує з довгим снарядом, передню секцію яка вирівнює снаряд відносно центру ствола та задню секцію яка також центрує снаряд і закриває канал ствола від прориву газів.
Такі піддони використовують у БОПС.
Кулі для дробовиків зазвичай мають литі пластикові піддони схожі на шпиндельні. Такі піддони зазвичай мають довжину всієї кулі і пристосовані для використання у нарізних стволах.
Кільцевий
Кільцеві піддони використовують на оперених снарядах для їх центрування, тому він зазвичай розташований у передній частині снаряду, закриваючи простір від витоку порохових газів.
Оскільки висота оперення збігається з калібром ствола, цього достатньо для отримання оптимальних льотних характеристик.
Деякі радянські, а за ними і російські, бронебійні снаряди мають кільцеві піддони.