Піфія (Матриця)

Піфія (The Oracle), у перекладі Студії 1+1 Провидиця — вигаданий персонаж зі всесвіту «Матриці». Роль Піфії в перших двох частинах виконала Глорія Фостер. Друга частина «Матриці» стала останнім фільмом в її житті. В третій частині роль Піфії виконала Мері Еліс.

Піфія
Поява Матриця, Enter the Matrix і The Matrix Onlined
Перша поява Матриця
Остання поява The Matrix Online
Автор Сестри Вачовскі
Виконавець Глорія Фостер; Мері Еліс
Інформація
Стать жіноча
Рід занять оракул, революціонерка
Національність програма

Відомості

Піфія — то є програма, спеціально створена для вивчення людської психіки. В орігиналі персонажа звали Оракул, однак в українському (і російському) перекладі ім'я було змінене на Піфію (древньогрецька жриця-віщунка).

У першому фільмі Піфія — це загадкова, але потужна фігура, зображена як життєрадісна жіночка старшого віку, яка палить сигарети і пече печиво. Вона володіє силою передбачення, яку використовує для того, щоб консультувати та керувати людьми, які намагаються боротися з Матрицею. Згодом її показують як розумну програму, яка є невід'ємною частиною самої природи Матриці.

У першому фільмі агент Сміт виявив — перша Матриця була невдалою, оскільки вона була надто ідеальною, щоб люди могли її прийняти Архітектор підтверджує це — і власну відповідальність за створення — у другому фільмі, додаючи, що він також створив і другу (теж невдалу) Матрицю на основі людської історії та природи (як він сприймав її без Піфії).

На думку критиків, взаємовідношення Піфії й Архітектора відповідають взаємовідносинам між концепціями «рефлективної» та «первинної» наукофікації, котрі назначив Ульріх Бек в своїй праці «Суспільство ризику» (1986). Піфія з критично-раціональної позиції оцінює техно-наукову цивілізацію, котра міститься в Матриці. Фактично вона намагається визначити ті ризики, которі стоять перед цією цивілізацією та ступінь небезпечності цих ризиків. Такий підхід аналогічний діям вчених, які аналізують сучасну «матрицеподібну» масову культуру.[1].

Архітектор у фільмі пояснює — він намагався створити ідеальну конструкцію суспільства, але при цьому зазнав цілковитої поразки. Світ був побудований заново з урахуванням історії людства і його «гротескної» (за словами Архітектора) культури, але й ця спроба закінчилась провалом. Зрештою Архітектор прийшов до висновку, що рішення швидше зможе знайти інтелект дещо іншого ґатунку — може бути, що й не такий потужний (як його власний), однак не намагатиметься знайти са́ме «ідеальне» рішення. Зрештою до такого розв'язання проблем цивілізації найліпше підійшла Піфія — програма, котра була створена для вивчення деяких аспектів людської психології. «Мене є можливим назвати Батьком матриці, а її, без перебільшення — Матір'ю» — говорить Архітектор.

В той час як ціллю Архітектора є реконструкція природи і суспільства в Матриці, Піфія намагається реконфігурувати вже створену «Матрицю» так, щоби в ній були допустимі різноманітні варіанти людської індивідуальності. При цьому вона осягає, що її дії-передбачення мають значний вплив на розвиток людського суспільства всередині Матриці.

В другому фільмі програма Піфія говорить Нео що її цікавить тільки одне — майбутнє. І дожити можуть люди і машини лише об'єднавшись.

Після зустрічі Нео й Архітектора Піфія говорить, що встала на сторону людства у зв'язку з тим що, якщо Архітектор спробує «збалансувати рівняння» чи просто поставити чітку циклічність відродження і знищення Зіона для контролю людської популяції з тих, хто не згоден з Системою, то ціль Піфії — дисбаланс, оскільки в часі своїх спостережень вона зрозуміла, що люди — не машини, їх неможливо запрограмувати на якусь одну визначену ціль, від цього виникає свобода вибору, яку Архітектору не осягти.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.