Пішманіє
Пішманіє — солодощ турецької кухні (під цією назвою), а також іранської, китайської та корейської кухонь (під іншими назвами), що представляє собою клубки з тонких ниток, що складаються з обсмажених в маслі борошна і цукру, іноді з додаванням фісташок горіхів, кунжуту, ванілі або інших смакових добавок. Може бути описана як щось середнє між халвою і цукровою ватою. Візуально нагадує скручений моток ниток, має виражений солодкий смак.
турецьке пішманіє. | |
Тип | Десерт |
---|---|
Походження | Туреччина, Іран, Китай, Корея, Узбекистан |
Необхідні компоненти | Цукор (і його замінники), борошно, масло, натуральні смакові добавки (фісташки, арахіс, кунжут). |
Ще більш щільною, ніж іранська і турецька легка халва, є індійський аналог соан-папді.
Турецька кухня
Історично проводилася турецькими господинями в домашніх умовах, проте сьогодні ця традиція стала рідкісною, і пішманіє в основному виробляється промисловим способом [1].
Найраніший рецепт пішманіє наводиться в книзі лікаря Сервані в 1430-х роках [2].
Іранська кухня
У Персії (сучасний Іран) аналогічна солодкощ відома під ім'ям пашмак і вперше згадується в творчості поета Абу Ісхака на прізвисько Бушак в тому ж столітті. Слово «пашмак» походить від слова «пашм», що означає шерсть. Батьківщиною пашмака вважається іранське місто Єзд.
Існує також версія єгипетського (коптського) походження як самого десерту так і його назви.
Китайська кухня
Аналогічна солодкощ китайської кухні зветься «Борода Дракона». З китайської кухні ця солодош разом з китайською діаспорою поширилася по Східній Азії, проникнувши також на ринок Канади і США.
Класична «борода дракона» виготовляється з цукру і кукурудзяного сиропу, рисового борошна, арахісу, кунжуту і кокосової стружки. Візуально не надто відрізняється від пішманіє і пашмака. На відміну від пішманіє, всередину бороди дракона додатково загортають солодку начинку. З'їсти її рекомендується відразу ж після приготування (навпроти, фабрично виготовлене пішманіє має досить тривалий термін зберігання).
Солодощь «борода дракона» асоціювалася в Китаї з аристократією, і в ході культурної революції практично вийшла з ужитку в самому Китаї, зберігшись в діаспорі і поступово відродившись з ростом капіталістичних відносин.
Корейська кухня
У корейській кухні є аналогічна солодощ, яка називається медовий клубок (ккул-тарае).
Сучасне поширення
У Китаї (так само як і в Туреччині та Ірані) «бородою дракона» («пішманіє», «пашмаком») торгують з лотків вуличні торговці, разом з іншими традиційними солодощами. Однак, існує і велике фабричне виробництво, продукція якого продається у фірмових і інших магазинах (наприклад, турецьке Koshka).
Галерея
- Іранський аналог.
- Китайський аналог.
- Корейський аналог.
Примітки
- Yıldırım, Renan, «Ağızda Dağılan Lezzet Pişmaniye», Skylife, February 2003
- Şirvani, Muhammed bin Mahmud, 15. Yüzyıl Osmanlı Mutfağı, eds. Mustafa Argunşah and Müjgan Çakır, Istanbul: Gökkubbe Yayınları, 2005, 126-127; Priscilla Mary Işın, Gülbeşeker, Türk Tatlıları Tarihi, İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 2008, 191-192