Пішманіє

Пішманіє — солодощ турецької кухні (під цією назвою), а також іранської, китайської та корейської кухонь (під іншими назвами), що представляє собою клубки з тонких ниток, що складаються з обсмажених в маслі борошна і цукру, іноді з додаванням фісташок горіхів, кунжуту, ванілі або інших смакових добавок. Може бути описана як щось середнє між халвою і цукровою ватою. Візуально нагадує скручений моток ниток, має виражений солодкий смак.

Пішманіє (Пашмак, Борода Дракона, Kkultarae)
турецьке пішманіє.
Тип Десерт
Походження Туреччина, Іран, Китай, Корея, Узбекистан
Необхідні компоненти Цукор (і його замінники), борошно, масло, натуральні смакові добавки (фісташки, арахіс, кунжут).

Ще більш щільною, ніж іранська і турецька легка халва, є індійський аналог соан-папді.

Турецька кухня

Історично проводилася турецькими господинями в домашніх умовах, проте сьогодні ця традиція стала рідкісною, і пішманіє в основному виробляється промисловим способом [1].

Найраніший рецепт пішманіє наводиться в книзі лікаря Сервані в 1430-х роках [2].

Іранська кухня

У Персії (сучасний Іран) аналогічна солодкощ відома під ім'ям пашмак і вперше згадується в творчості поета Абу Ісхака на прізвисько Бушак в тому ж столітті. Слово «пашмак» походить від слова «пашм», що означає шерсть. Батьківщиною пашмака вважається іранське місто Єзд.

Існує також версія єгипетського (коптського) походження як самого десерту так і його назви.

Китайська кухня

Аналогічна солодкощ китайської кухні зветься «Борода Дракона». З китайської кухні ця солодош разом з китайською діаспорою поширилася по Східній Азії, проникнувши також на ринок Канади і США.

Класична «борода дракона» виготовляється з цукру і кукурудзяного сиропу, рисового борошна, арахісу, кунжуту і кокосової стружки. Візуально не надто відрізняється від пішманіє і пашмака. На відміну від пішманіє, всередину бороди дракона додатково загортають солодку начинку. З'їсти її рекомендується відразу ж після приготування (навпроти, фабрично виготовлене пішманіє має досить тривалий термін зберігання).

Солодощь «борода дракона» асоціювалася в Китаї з аристократією, і в ході культурної революції практично вийшла з ужитку в самому Китаї, зберігшись в діаспорі і поступово відродившись з ростом капіталістичних відносин.

Корейська кухня

У корейській кухні є аналогічна солодощ, яка називається медовий клубок (ккул-тарае).

Сучасне поширення

У Китаї (так само як і в Туреччині та Ірані) «бородою дракона» («пішманіє», «пашмаком») торгують з лотків вуличні торговці, разом з іншими традиційними солодощами. Однак, існує і велике фабричне виробництво, продукція якого продається у фірмових і інших магазинах (наприклад, турецьке Koshka).

Галерея

Примітки

  1. Yıldırım, Renan, «Ağızda Dağılan Lezzet Pişmaniye», Skylife, February 2003
  2. Şirvani, Muhammed bin Mahmud, 15. Yüzyıl Osmanlı Mutfağı, eds. Mustafa Argunşah and Müjgan Çakır, Istanbul: Gökkubbe Yayınları, 2005, 126-127; Priscilla Mary Işın, Gülbeşeker, Türk Tatlıları Tarihi, İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 2008, 191-192
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.