П'єр Кошон

П'єр Кошо́н (фр. Pierre Cauchon; 1371, Реймс 18 грудня 1442, Руан) єпископ Бове в 1420—1432 роках, єпископ Лізьє з 1432 року, магістр мистецтв, ліцензіат канонічного права, довірена особа і виконавець особливих доручень бургундського герцога Філіпа Доброго, організатор и голова руанського інквізиційного процесу над Жанною д'Арк.

П'єр Кошон
єпископ Бове
єпископ Лізьє
 
Діяльність: дипломат, католицький священник, inquisitor
Народження: 1371[1]
Реймс, Шампань, Королівство Франція
Смерть: 18 грудня 1442[1]
Руан, Нормандія, Dual monarchy of England and Franced
Похований: Лізьє

 П'єр Кошон у Вікісховищі

«Високий і похмурий клірик», як характеризує Кошона у своїй «Хроніці» Жорж Шателен[2], викликав у сучасників і нащадків полярні почуття — від захоплення «чоловіком найбільшим і виконаним чесноти» у історика Паризького університету Дюбуле до ненависті, з якою від Кошона відреклися нащадки, проклявши його ім'я.

Ранні роки

Походження

Жан Жювеналь дез Юрсен, змінив Кошона на посаді єпископа Бовезького, у своїй «Хроніці» називає його сином винороба[3]. Існували припущення про нормандське походження його сім'ї; деякі середньовічні історіографи навіть припускали, що Кошон «англієць, бо він багато зробив для цієї країни». За іншими відомостями, Кошон належав до старого дворянства, а його предки, якимось чином пов'язані з тамплієрами, після розгрому ордена вважали за краще перебратися в Реймс[4].

Сучасні дослідники зуміли простежити історію роду Кошон починаючи з XII століття. Ця сім'я не відрізнялася знатністю, проте була однією з найстаріших і найшанованіших в Реймсі. Предки єпископа були заможні, займалися торгівлею і ювелірною справою. Батьком майбутнього єпископа зазвичай вважається представник молодшої гілки Кошонів — Ремі, який був ліцензіатом цивільного права[5][K 1], кілька разів обирався міським ешевеном. Матір'ю П'єра Кошона традиційно вважається Роз Гібур, про яку відомо мало. Кошони отримали дворянське звання у 1393 році, про що в міських книгах Реймса було зроблено відповідний запис. Крім П'єра, в родині Кошона-старшого були син Жан, також обрав церковну кар'єру (в 1413 році він отримав сан каноніка Реймського, в 1421 році — каноніка бовезького, але назавжди залишився в тіні брата), і дочка Жанна, що стала дружиною якогось Н. Бідо, багатого і шанованого городянина. Відомо також, що майбутній єпископ досить рано залишився без батька: в 1400 році мати Кошона іменується в міських книгах «пережила чоловіка вдовою»[6]. Франсуа Неве, однак, ставить під сумнів традиційну генеалогію, стверджуючи, що Ремі Кошон у 1371 році «був занадто юний, щоб мати дітей», а П'єр Кошон, його брат і сестра походять від якоїсь третьої, донині невідомої гілки великого сімейства[6]. Остаточної відповіді на питання про походження П'єра Кошона немає — і, мабуть, вона ніколи не буде отримана.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Chastellain, G. {{{Заголовок}}}. — Т. II. — 284 p.
  3. Juvenal des Ursins, J. {{{Заголовок}}}. — 800 p.
  4. Pernoud R., Clin M.-V. {{{Заголовок}}}. — P. 208. — ISBN 9780312227302.
  5. Амбелен Р. Драмы и секреты истории. 1306—1643. — М.: Прогресс, 1992. — С. 123. — BookSources/5010030322 ISBN 5-01-003032-2.
  6. Neveux, 1987, с. 20.

Коментарі

  1. Амбелен также утверждает, что отец передал в наследство Пьеру землю Соммвьер.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.