Рафт

Гумо́вий пліт (англ. raft «пліт») — це надувний човен спеціальної конструкції, з пружним корпусом, який виготовлений із синтетичних матеріалів, може вмістити від 4 до 20 осіб. Найбільш поширеними є човни місткістю 6-8 осіб.

Головна особливість рафта — висока стійкість на воді та універсальність застосування, такий собі всюдихід-універсал.

Історія

Існує легенда про появу рафтингу, як сплаву порожистими річками на надувному плавзасобі — рафті під час війни у В'єтнамі. Вони використовувалися для транспортування товарів, закиду військових і амуніції з водних артерій країни. Одного разу під час переправи на річці Меконг один з рафтів відірвався від прив'язі і разом з вояками пішов у пороги. Саме з цього моменту рафтингом стали називати, як комерційні подорожі і сплави по річках, так і спортивне відгалуження[1].

У 1944 році при проведенні десантної операції в Нормандії американський спецназ невдало намагався висадитися на узбережжі на рафтах.

У 1989 році в Алтаї рафт вперше побачили на змаганнях «Чуя Ралі», але на Заході ці надувні човни стали популярним засобом сплаву задовго до цих змагань[1].

У 2016 році в Україні була створена Всеукраїнська Федерація Рафтингу, яка в серпні стала членом Міжнардної Федерації Рафтингу.

Використання

Рафт, зазвичай використовується в рафтингу, що є видом активного відпочинку на бурхливій воді. Також рафти використовують у тривалих експедиціях та при проведенні рятувальних операцій на воді.

У рафті гребці розташовуються рівномірно по лівому та правому бортах, фіксуючи ноги на дні човна, використовуючи спеціальні фіксатори (петлі). Сидячі на кормі (у задній частині човна) веслярі, виконують роль керма. Один з керуючих, який, як правило, є найбільш досвідчений учасник, віддає вказівки всій команді. Решта членів екіпажу, синхронною роботою весел, створюють тягу і забезпечують рух рафта в необхідному напрямку.

Під час екстремального сплаву в бурхливій воді рафт кидає як тріску, і лише активні зусилля всього екіпажу дозволяють зберігати судно на кілі та згідно з обраною траєкторією.

Класичним рафтом можна назвати надувний човен зі співвідношенням довжини до ширини приблизно два до одного і діаметром борта 40-60 сантиметрів. Повний обсяг надувних елементів складає 2,5-3,5 кубічних метра. Пасажиромісткість — від 4 до 18 осіб.

Особливості

Рафт є досить стійким і маневреним. Від звичайного надувного човна (або надувного плоту) відрізняє самозливне дно, яке обов'язково надувне та пришнуровується до балонів рафта вище ватерлінії для того, щоб вода вільно скочувалася. Стандартний рафт складається з надувного замкнутого балону, розділеного на чотири автономних секції і надувних подушок-розпірок. Подушки служать як для додання міцності конструкції, так і для сидіння веслярів під час сплаву. Уздовж всього периметру проходять канати, за які можна вхопитися у разі небезпеки.

На відміну від катамаранів і байдарок, історія яких налічує тисячоліття, рафт — продукт сучасних технологій, з'явився тільки тоді, коли з'явилися дуже міцні і надійні матеріали для його виготовлення, тобто всього кілька десятиліть тому.

До недоліків рафта можна віднести той факт, що його практично неможливо повернути у нормальне положення у випадку оверкілю — повного перевертання; необхідно обов'язкове причалювання до твердого місця.

Примітки

  1. Історія рафтингу. Що таке рафтинг?. cikavosti.com. Процитовано 15 лютого 2016 року.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.