Революція в революції?

«Революція в революції?» — твір французького філософа та громадського-політичного діяча Режіса Дебре, присвячений революційній тактиці та стратегії для Латинській Америки. Книга стала своєрідним підручником партизанської війни для багатьох національно-визвольних і комуністичних рухів у країнах Латинської Америки.

«Революція в революції?»
Автор Режіс Дебре
Назва мовою оригіналу ісп. ¿Revolución en la revolución?
фр. Revolution dans revolution?
Країна Куба
Франція
Мова еспанська
французька
Тема народна війна  партизанська війна  революційна війна
Жанр політична теорія  соціологія
Видано 1967
Сторінок 138 (фр. вид. 1967 р.)

Книга вийшла друком одночасно на Кубі та у Франції 1967 року, коли сам автор перебував у Болівії у складі партизанського загону Ернесто Ґевари. Дуже швидко була перекладена багатьма мовами світу, зокрема англійською (1967), італійською (1967), турецькою (1967), португальською (1968), шведською (2000).

Огляд

Книга «Революція в революції?», написана Режісом Дебре на матеріялі історії збройної боротьби в Латинській Америці 1960-х рр., стала вагомим внеском у розвиток теорії партизанського вогнища («фокізму»). На думку автора, для ініціювання позитивних суспільних перетворень не потрібно чекати на сприятливі політичні умови — їх можна створити шляхом збройної боротьби, що її має розпочати партизанський загін.

У слаборозвиненій Латинській Америці головною ареною боротьби є сільська місцевість, і основним суб’єктом суспільних перетворень виступає селянство. Відповідно партизанське вогнище («фоко») має створюватися у сільській місцевості. У концепції автора, вогнище поєднує в собі політичне та військове керівництво боротьбою, є зародком народної армії — правдивої політичної школи мас.

Зміст

  1. Звільнити теперішнє від минулого
    1. Збройна самооборона
    2. Збройна пропаганда
    3. Партизанська база
    4. Партія і партизанський загін
  2. Головний урок для сьогодення
  3. Деякі висновки на майбутнє

Цитати

Деякі висновки на майбутнє

Марксисти-лєнінці мають також слідувати наступному Лєніновому принципу: щоб дізнатись, що думають соціял-демократи, слідкуйте не за їхніми ротами, а за їхніми руками[1].

...найкращий спосіб покінчити з ваганням, це — перейти в наступ на імперіялізм і його місцеву аґентуру всюди, де для цього дозріли умови. У такий спосіб проблєму перевернуто: нехай тепер примирителі визначаються щодо революціонерів, а не навпаки. Вони мають визначитися щодо дійсности та реальних фактів. Якщо вони вступлять у боротьбу проти імперії, тим краще для всіх. Якщо-ж вони вагатимуться, тим гірше для них — історія подбає про те, щоби покинути їх на узбіччі. Успішна засідка, застрелений каратель, захоплена зброя — найкраща відповідь на будь-яку реформістську слабодухість, що може мати місце в тій чи тій країні Латинської Америки[2].

Примітки

  1. Régis Debray, Révolution dans la révolution?, Paris: François Maspero, 1967, p. 137.
  2. Ibid.

Див. також

Література

Видання твору

  • Режіс Дебре. Революція в революції? — Київ: Вперед, 2018.
  • Régis Debray, ¿Revolución en la revolución?, La Habana: Casa de las Américas, 1967.(ісп.)
  • Régis Debray, Révolution dans la révolution?, Paris: Éd. François Maspero, 1967.(фр.)
  • Régis Debray, Revolution in the Revolution?, New York: Monthly Review Press, 1967.(англ.)
  • Régis Debray, Revolution in der Revolution?, München: Trikont Verlag, 1967.(нім.)

Рецензії та критика

  • Джек Уоддис. «Новые» теории революции. Критический анализ взглядов Ф. Фанона, Р. Дебре, Г. Маркузе. — Москва: «Прогресс», 1975. — 526 с.(рос.)
  • Brian Aarons, ‘Latin American Revolution’, in Australian Left Review, August-September, 1969, pp. 67-73.(англ.)
  • Leo Huberman and Paul M. Sweezy (eds.), Regis Debray and the Latin American Revolution: A Collection of Essays, New York: Monthly Review, 1968, 138 pp.(англ.)
  • Jack Woddis, New Theories of Revolution: A Commentary on the Views of Frantz Fanon, Régis Debray and Herbert Marcuse, New York: International Publishers, 1972, 415 pp.(англ.)
  • Lenny Wolff, ‘Guevara, Debray, and Armed Revisionism’, in Revolution, issue 53, Winter/Spring 1985.(англ.)

Посилання

Уривки з книги

Про книгу

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.