Рев'якін Василь Дмитрович

Василь Дмитрович Рев'якін (рос. Василий Дмитриевич Ревякин; 26 квітня 1918, Данилкіно 14 квітня 1944, Севастополь) Герой Радянського Союзу, в роки радянсько-німецької війни керівник Севастопольської підпільної партійної організації, гвардії старшина.

Василь Дмитрович Рев'якін
рос. Василий Дмитриевич Ревякин
Народився 26 квітня 1918(1918-04-26)
Данилкіно (нині Саратовська область)
Помер 14 квітня 1944(1944-04-14) (25 років)
Севастополь
Поховання
Громадянство  СРСР
Учасник німецько-радянська війна
Військове звання старшина
Партія КПРС
Нагороди

Біографія

Народився 26 квітня 1918 року в селі Данилкіному (тепер Балашовського району Саратовської області) в селянській родині. Росіянин. Закінчив Балашовський учительський інститут за спеціальністю вчитель хімії і біології.

У 1940 році призваний в Червону Армію. Радянсько-німецьку війну зустрів на Південному фронті. Завідував продовольчим складом 18-го гвардійського артилерійського Червонопрапорного полку, брав участь в обороні Одеси і Севастополя. 6 липня 1942 року на Херсонеському півострові потрапив у полон, звідки втік і створив у Севастополі підпільну організацію. Штаб організації знаходився в будинку Рев'якіна № 46 по Лабораторному шосе (Лабораторна балка). Підпільники випускали і поширювали газету «За Батьківщину», організовували саботаж на підприємствах, здійснювали диверсії. В результаті вибуху на залізничній станції 22 грудня 1943 року підпільниками під керівництвом В. Д. Рев'якіна було знищено 38 вагонів з ворожими військовослужбовцями і бойовою технікою.

Братська могила учасників Севастопольського підпілля

У березні 1944 року за доносом зрадника Рев'якін був заарештований гестапо. До розстрілу було засуджено 33 підпільника. 14 квітня 1944 року підпільники і їх керівник були страчені на 5-му кілометрі Балаклавського шосе і в Юхариній балці. Після відвоювання Севастополя останки підпільників поховані на кладовищі Комунарів.

Нагороди

За створення підпільної партійної організації в Севастополі в роки Великої Вітчизняної війни і її керівництво, за видатні заслуги, мужність і відвагу, проявлені в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року Василю Рев'якіну посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Нагороджений орденом Леніна.

Пам'ять

У Севастополі ім'ям В. Д. Рев'якіна названі: площа; школа № 16, в якій під час окупації викладав Василь Рев'якін (перед нею в листопаді 1967 року встановлено пам'ятник Герою; скульптор Є. М. Слюсарь); вулиця, на будику №1 якої встановлено анотаційні дошки.

До 50-річчя Жовтневої революції в Лабораторній балці, в будинку, де під час окупації жив Василь Дмитрович, був відкритий музей Севастопольських підпільників.

На місці розстрілу підпільників в Юхариній балці встановлений пам'ятний знак, на якому занесені їх імена, в тому числі їх керівника Василя Рев'якіна.

Література

  • Герои Советского Союза. Краткий биографический словарь. Том 2. М.: Воениз., 1988
  • Люди легенд. Выпуск 4. М., 1971
  • Румянцев. Н. М. Люди легендарного подвига. Саратов, 1968
  • Рев'якін Василь Дмитрович // Герої – освітяни і науковці України / Упоряд. О.А. Сай та ін. – 2-е вид., перероб. і доп. – К.: Генеза, 2012. – с. 24-28. ISBN 978-966-11-0226-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.