Роберт Смітсон

Ро́берт Смі́тсон (англ. Robert Smithson; 2 січня 1938 20 липня 1973) — американський художник, знаменитий переважно своїми роботами в області ленд-арту та паблік-арту.

Роберт Смітсон
Robert Smithson
При народженні

Роберт Ірвінг Смітсон

(англ. Robert Irving Smithson)
Народження 2 січня 1938(1938-01-02)
Пассейк, Пассаїк, Нью-Джерсі, США[1]
Смерть 20 липня 1973(1973-07-20) (35 років)
  Амарилло[1]
(авіакатастрофа)
Країна  США[2][3]
Жанр Лендарт[1]
Навчання Ліга студентів-художників Нью-Йорка
Діяльність скульптор, митець, land artist, фотограф, геолог, рисувальник, художник, art theorist, visual artist, conceptual artist, архітектурний кресляр
Напрямок ленд-арт
Покровитель Вірджинія Дван
Вплив на ленд-арт, енвайронмент
Член American Abstract Artistsd[4]
Твори Розірване коло / Спіральний пагорбd і Спіральна дамбаd
Сайт robertsmithson.com

 Роберт Смітсон у Вікісховищі

Біографія

Народився 2 січня 1938-го року в окрузі Пассаїк, освіту здобув у Художній студентській лізі Нью-Йорка (англ. Art Students League of New York). Спочатку Смітсон працював із графікою, створюючи колажі у стилі наукової фантастики або поп-арту. У колі художників він познайомився з Ненсі Холт, котра стала його дружиною в 1963 році.

1964 року Смітсон зайнявся мінімалізмом. Незабаром він приєднався до руху Primary Structures. У 1967 році Смітсон почав досліджувати промислові зони в околицях Нью-Джерсі. Під враженням від них він створив серію об'єктів під загальною назвою «не-місця» (англ. non-sites), в яких зібрані художником камені і земля експонувалися в галереї як скульптури, поєднанні зі склом і дзеркалами.

1968 року він написав есе «A Sedimentation of the Mind: Earth Projects» (укр. Випадання розуму в осад: Земляні проекти), яке стало потужним поштовхом до розвитку ленд-арту як виду мистецтва. Приблизно з цього часу він починає займатися спорудженням ландшафтних структур.

«Асфальтовий перегін» став першою монументальною роботою митця. Він виконав її у Римі в 1969 році. Робота являла собою навантажені асфальтом вантажівки на пандусі, який був продовженням природного ландшафту. 1970 року Смітсон засипав будівлю державного університету в Огайо, створивши роботу «Частково похований дерев'яний навіс». У цьому ж році Смітсон завершив «Спіральну дамбу», а в 1971-му «Розірване коло» і «Спіральний пагорб» в Нідерландах. Крім земляних валів Смітсон відомий своїми фотороботами, картинами і скульптурами.

Загинув 20 липня 1973 року в авіакатастрофі над Техасом під час огляду території для своєї чергової інсталяції «Пандус Амарилло». Більшість його проектів нині перебувають у США і Нідерландах в різних музеях і на відкритому повітрі.[5]

Творчість

Смітсон почав виставляти живопис і графіку з кінця п'ятдесятих. Деякі його статті були опубліковані в журналах «Art Forum», «Arts Magazine», «Aspen» і «Art Voices». Від 1965 до 1973 року Смітсон готував до видання книгу своїх творів, до якої мали увійти інтерв'ю, проза та поеми.

Першими з робіт були колажі, пізніше — дзеркальні композиції та бокси, в яких відбиті простір музею і купки ґрунту та каменів. Для своїх робіт ленд-арту Смітсон черпав натхнення з пейзажів, про які він читав у творах письменників-фантастів. Піком художньої кар'єри Смітсона стала робота «Спіральна дамба» на північному березі Великого Солоного озера в штаті Юта.[6]

Крім ідеальних садів минулого і їх сучасних еквівалентів — національних парків і великих міських парків — існують більш інфернальні ландшафти: шлакові відвали, занедбані кар'єри, забруднені річки. Завдяки невблаганній тязі до ідеалізму — як чистого, так і абстрактного — суспільство не має ні найменшого уявлення про те, що з ними робити. Нікому не прийде в голову відправитися відпочивати на звалище. Наші етичні уявлення, пов'язані з ландшафтом, — особливо в країні вічного дитинства, званій світом мистецтва, — замутнені всілякими абстракціями і концепціями.

— Роберт Смітсон, Art Forum, 1972

Галерея

Примітки

  1. RKDartists
  2. LIBRIS — 2013.
  3. Museum of Modern Art online collection
  4. http://americanabstractartists.org/current-members/past/
  5. Holt/Smithson Foundation. Holt-Smithson Foundation: Bio (амер.). Процитовано 21 січня 2020.
  6. Художественный журнал - Ментальные пространства Роберта Смитсона. xz.gif.ru. Процитовано 21 січня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.