Розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування
Проєкт Розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування, англ. Base erosion and Profit Shifting (BEPS) — проєкт Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), план боротьби з ухиленням від оподаткування та виведенням грошей в офшори.
Ініціатива країн G20 обумовлена потребою розробити багатосторонній механізм боротьби з податковим плануванням, спрямованим на зменшення податкової бази та переміщення оподатковуваного прибутку до юрисдикцій з більш сприятливим режимом оподаткування.[1]
План дій BEPS
План дій BEPS передбачає 15 заходів боротьби зі схемами ухиляння від оподаткування (деофшоризації)[1][2][3]:
Захід 1. Вирішення податкових проблем спричинених цифровізацією, англ. Tax Challenges Arising from Digitalisation[4] — наприклад, сплата податку на додану вартість на товари та послуги цифрової економіки.
Захід 2. Нейтралізація ефекту гібридних інструментів (гібридних невідповідностей), англ. Neutralising the effects of hybrid mismatch arrangements[5] — використання компаніями лазівок та невідповідностей між країнами у правилах оподаткування певних видів доходів. Наприклад, міжнаціональна фінансова операція в одній юрисдикціїї може обліковуватись як податкове вирахування, а в іншій країні — як податкова пільга. Таким чином, знижується податкова база, тобто податок не сплачується в жодній юрисдикції.
Захід 3. Вирішення проблем, які випливають з використання так званих контрольованих іноземних компаній (КІК), англ. Controlled Foreign Company[6] — використання правил оподаткування дивідендів та активів контрольованих компаній для ухиляння акціонерів від оподаткування їх доходів як фізичних осіб. Таким чином доходи акціонера, контролера чи бенефіціара виводяться з юрисдикції країни резидентства особи до країни іншої юрисдикції.
Захід 4. Ліміт на податкове вирахування відсотків[7] — боротьба із зниженням податкової бази шляхом обліку відсотків за кредитами як податкового вирахування.
Захід 5 (мінімальний стандарт). Боротьба з податковими зловживаннями, англ. Harmful tax practices[8] — боротьба з офшорними зонами, тобто спеціальними режимами оподаткування у певних юрисдикціях, що шкодять іншим юрисдикціям.
Захід 6 (мінімальний стандарт). Протидія зловживанням податковими конвенціями англ. Prevention of tax treaty abuse[9], тобто використання компаній-прокладок для торгівлі між країнами, що не мають міжнародних договорів між ними, але мають преференції при торгівлі з країнами, що входять до податкової конвенції.
Захід 7. Статус постійного представництва, англ. Permanent establishment status[10], передбачає порядок оподаткування, яким застосовується облік прибутку згідно присутності підприємства у певній юрисдикції. Визначення цього статусу критично важливе для застосування правил оподаткування нерезидентів.
Заходи 8-10. Трансфертне ціноутворення, англ. Transfer Pricing[11], тобто використання торгівлі між юридичними особами мультинаціональної корпорації. Цим кроком забороняється використовувати знижки для пов'язаних підприємств. Виділяються такі групи: нематеріальні активи, ризики і капітал, операції з підвищеним ризиком.
Захід 11. Аналіз даних про BEPS, англ. BEPS data analysis[12], розробка методології збору та аналізу інформації про розмивання бази оподаткування та виведення прибутку.
Захід 12. Запровадження обов'язкового розкриття інформації, англ. Mandatory Disclosure Rules[13]. На платників податків накладається обов'язок розкриття схем, які вони використовують для зниження податкової бази та виведення прибутку, тобто використання схем агресивного податкового планування.
Захід 13 (мінімальний стандарт). Звіт «Country-by-Country», CbC, англ. Country-by-Country Reporting[14]. Розкриття інформації мультинаціональними корпораціями про сплачені податки, доходи, прибутки та економічну активність у кожній юрисдикції, в якій вони оперують.
Захід 14 (мінімальний стандарт). Прийняття процедур двостороннього погодження, англ. Mutual Agreement Procedure[15], визначає механізми вирішення спорів щодо оподаткування, яке на думку платника податків не відповідає умовам податкової конвенції між юрисдикціями.
Захід 15. Багатосторонній інструмент, англ. Multilateral Instrument[16] (MLI), багатостороння конвенція, інструмент для внесення змін у двосторонні угоди для закриття лазівок, що дозволяють уникнути оподаткування.
Учасники проєкту
Учасниками проєкту є 44 країни-члени ОЕСР та G20[1].
Країни, що не є членами ОЕСР/G20, можуть брати участь у діяльності робочих груп, регіональних об'єднаннях представників податкових органів, наприклад Внутрішньо-європейська організація податкових адміністрацій (IOTA), членом якої є Податкова адміністрація України[1].
Розробкою заходів займається Комітет ОЕСР з фіскальних питань через 6 робочих груп.[1]
BEPS і Україна
З 1 січня 2017 року Україна приєдналася до Програми розширеного співробітництва в рамках ОЕСР й взяла на себе зобов'язання імплементувати Мінімальний стандарт Плану дій BEPS — обов'язкові чотири заходи із п'ятнадцяти.[17]
Мінімальний стандарт – це обов’язкові 4 із 15 кроків, які мають бути реалізовані кожною країною-учасницею. І саме в цьому полягає відповідальність України – реалізувати Мінімальний стандарт Плану дій BEPS. Програма розширеного співробітництва англ. inclusive framework – це платформа для діалогу між країнами, створена задля реалізації заходів з протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутків з-під оподаткування. Мінімальний стандарт включає обов’язкову реалізацію наступних заходів:[18]
- Шкідливі податкові практики або шкідливі пільгові режими – ЗАХІД 5 Плану дій BEPS.
- Удосконалення чинних угод про уникнення подвійного оподаткування шляхом включення до них запропонованих правил запобігання зловживанню угодою - ЗАХІД 6 Плану дій BEPS.
- Удосконалення чинних національних правових норм стосовно документації з трансфертного ціноутворення та майбутнього обміну інформацією - ЗАХІД 13 Плану дій BEPS.
- Удосконалення чинних угод про уникнення подвійного оподаткування шляхом підвищення ефективності механізмів вирішення спорів - ЗАХІД 14 Плану дій BEPS.
Впровадження чотирьох кроків мінімального стандарту BEPS дадуть можливість у повній мірі оподатковувати зароблений в Україні прибуток. У 2019 році Україна ратифікувала Багатосторонню угоду MLI[19] — це виконання двох з чотирьох кроків мінімального стандарту BEPS. Ця угода дозволяє оперативно та одночасно внести зміни в усі необхідні двосторонні угоди про уникнення подвійного оподаткування,[20] яких в угоді перераховано 76.[19]
У березні 2018 Міністр фінансів України Олександр Данилюк заявив, що Євросоюз буде встановлювати санкції щодо тих, хто не запровадив мінімальні стандарти BEPS (план боротьби з ухиленням від оподаткування та виведенням грошей в офшори) до кінця 2018 року. Тому до українського бізнесу можуть вводитися обмеження, якщо Україна не виконає мінімальний стандарт BEPS вчасно і опиниться в «офшорному» списку.[20]
Законопроєкт BEPS
24 жовтня 2018 Міністерство фінансів України та Національний банк України оприлюднили проєкт закону щодо імплементації Плану дій BEPS[21][22].
29 серпня 2019 зареєстровано Проєкт закону 1185 щодо запровадження податку на виведений капітал та імплементації стандартів протидії розмиванню податкової бази та виведення прибутку за кордон[23]
Див. також
Примітки
- BEPS Ключові аспекти для України. Deloitte. Серпень 2015. Процитовано 25 березня 2018.
- Глобальна деофшоризація та її вплив на ЗЕД
- Action Plan on Base Erosion and Profit Shifting
- Action 1 Tax Challenges Arising from Digitalisation
- Action 2 Neutralising the effects of hybrid mismatch arrangements
- Action 3 Controlled Foreign Company
- Action 4 Limitation on Interest Deductions
- Action 5 Harmful tax practices
- Action 6 Prevention of tax treaty abuse
- Action 7 Permanent establishment status
- Action 8-10 Transfer Pricing
- Action 11 BEPS data analysis
- Action 12 Mandatory Disclosure Rules
- Action 13 Country-by-Country Reporting
- Action 14 Mutual Agreement Procedure
- Action 15 Multilateral Instrument
- Імплементація Плану BEPS в Україні. ДФС України. 13 вересня 2017.
- Мінфін розробив дорожню карту реалізації Плану дій BEPS. Кабінет Міністрів України. 16 травня 2017.
- Закон України Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 22 вересня 2020.
- Україна має виконати мінімальний стандарт BEPS, щоб не потрапити в офшорний список ЄС, - Олександр Данилюк. Кабінет Міністрів України. 21 березня 2018.
- MoF and NBU Publish the Draft Law on Implementation of the BEPS Action Plan in Ukraine
- Міністерство фінансів та Національний банк оприлюднюють проект Закону із запровадження Плану дій BEPS в Україні
- https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66488
Посилання
- Заниження бази оподаткування і виведення прибутку з-під оподаткування // Термінологічний словник з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та корупції / А. Г. Чубенко, М. В. Лошицький, Д. М. Павлов, С. С. Бичкова, О. С. Юнін. — Київ : Ваіте, 2018. — С. 270. — ISBN 978-617-7627-10-3.
- Розмивання податкової бази та виведення прибутку (англійською). ОЕСР.
- Анна Головацька (15 грудня 2017). План BEPS для України: наслідки для бізнесу. Юридична Газета.