Організація економічного співробітництва та розвитку

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), (англ. Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)) міжнародна організація, що об'єднує 37 країн світу, більшість з яких є країнами з високим доходом громадян та високим ІРЛП і розглядаються як розвинені. Договір про ОЕСР був підписаний 14 грудня 1960 в Парижі, але вступив у дію 30 вересня 1961 на базі Європейської організації економічного співробітництва з метою координації економічної політики країн-членів ОЕСР і погодженням програми допомоги країнам, що розвиваються.

Організація економічного співробітництва та розвитку
Гасло Better policies for better lives, Des politiques meilleures pour une vie meilleure, Lepší politiky pro lepší životy і Mejores políticas para una vida mejor
Тип міжнародна організація[1]
видавництво
міжурядова організація[2]
Засновано 16 квітня 1948 і 30 вересня 2010
Галузь international governmental or non-governmental organizationsd[3]
Країна  Франція
Штаб-квартира Château de la Muetted
Членство Couperin Consortiumd[4], Міжнародний статистичний інститут і Network for Greening the Financial Systemd[5]
Офіційні мови англійська і французька
Офіс голови Secretary-General of the Organisation for Economic Co-operation and Developmentd
Генеральний секретар Thorkil Kristensend[6], Emiel van Lennepd, Jean-Claude Payed, Don Johnstond, Хосе Анхель Гурріа Тревіньо і Mathias Cormannd
Партнерство United Cities and Local Governments[7]
Дочірня(і)
організація(ї)
OECD Development Centred
Nuclear Energy Agencyd
Європейська Конференція Міністрів Транспорту
International Transport Forumd
Міжнародне енергетичне агентство
Членів 38 країна
Вебсайт oecd.org

 Організація економічного співробітництва та розвитку у Вікісховищі
Логотип ОЕСР
Штаб-квартира ОЕСР у Парижі

Організація об'єднує 37 найбільш економічно розвинених країн світу — більшість держав Європейського Союзу, США, Австралія, Швейцарія, Норвегія, Південна Корея, Японія та інші. Штаб-квартира розміщена у Парижі (Франція)

ОЕСР також активно співпрацює з державами світу, які не є членами організації (зокрема з Україною), у рамках спеціалізованих програм, міжнародних заходів тощо.

Офіційними мовами ОЕСР є англійська і французька.

Поточним генеральним секретарем ОЕСР є Хосе Анхель Гурріа Тревіньо (з 2006 року).

Загальна характеристика

Установа виникла у 1948 як Організація європейського економічного співробітництва (ОЄЕС) під керівництвом французького економіста Роберта Марджоліна для допомоги у керівництві здійсненням Плану Маршалла для економічної реконструкції Європи після Другої Світової Війни. Пізніше список членів союзу розширився неєвропейськими країнами, а у 1961 році він був перетворений на Організацію економічного співробітництва та розвитку. Починаючи з моменту свого створення, ОЕСР ставить за мету посилювати економіку країн-членів, просувати ринкову економіку та представницьку демократію, розвивати вільні ринки, сприяти зростанню як розвинутих країн, так і тих, що розвиваються.

ОЕСР сьогодні об'єднує 37 країн-членів і надає урядам цих країн рекомендації з вивчення, розробки та покращення соціально-економічної політики. Вони беруть до уваги позитивний досвід, намагаються знайти шляхи вирішення спільних проблем, скоординувати внутрішню та міжнародну політику, які, особливо в час мондіалізації економіки, мають формувати все більше і більше однорідний ансамбль. Дискусії в рамках ОЕСР можуть розгортатися навколо чисто формальних рішень, наприклад, введення суперечливих юридичних норм, які заважають вільному переміщенню капіталів та послуг, виробленню заходів по боротьбі з корупцією або забороні державних субсидій у суднобудівництві. Але більш часто такі дискусії дозволяють урядам бути більш поінформованими з тим, щоб потім в національних рамках приймати рішення по всіх аспектах державної політики та краще відчувати їх вплив на міжнародну спільноту. Вони дають можливість пізнавати і діяти з урахуванням думок інших країн.

Країни-члени ОЕСР

Країни-члени ОЕСР:
   Країни-засновники організації (20)
   Інші країни-члени (17)

ОЕСР — це товариство «багатих» країн, які поділяють спільні ідеї. Його країни-члени виробляють 2/3 світових матеріальних цінностей та послуг. Головною вимогою до членства є дотримання принципів ринкової економіки та демократичного плюралізму.

Ядром цієї організації спочатку стали країни Європи та Північної Америки. Нині до ОЕСР входять 37 членів[8]

  • Члени-засновники (1961, в алфавітному порядку):
 Австрія
 Бельгія
 Велика Британія
 Греція
 Данія
 Ірландія
 Ісландія
 Іспанія
 Італія
 Канада
 Люксембург
 Нідерланди
 Німеччина
Норвегія
 Португалія
 США
 Туреччина
 Франція
 Швейцарія
 Швеція
  • Приєдналися пізніше (відсортовано за роком приєднання):
Японія (1964)
 Фінляндія (1969)
 Австралія (1971)
 Нова Зеландія (1973)
 Мексика (1994)
 Чехія (1995)
 Південна Корея (1996)
 Угорщина (1996)
 Польща (1996)
 Словаччина (2000)
 Чилі (2010)
 Словенія (2010)
 Ізраїль (2010)
 Естонія (2010)
Латвія (2016)
 Литва (2018)
 Колумбія (2020)

Діяльність ОЕСР

На відміну від Світового Банку та Міжнародного валютного фонду, ОЕСР не надає фінансування. Організація є місцем вивчення та дискусій і здійснює пошуки та аналіз, які допомагають урядам визначити стратегію виходу на формальні угоди між країнами-членами і які будуть реалізовуватися національними інституціями чи в інших міжнародних домовленостях. Ця часто непомітна робота, на думку країн-членів ОЕСР, є основною і дуже ефективною, оскільки, починаючи зі збору та аналізу даних і до колективної дискусії щодо політики, яка проводиться. Взаємне вивчення урядами, багатостороннє спостереження та здійснення відповідного тиску (погоджуйтеся чи реформуйтеся) є найефективнішими засобами ОЕСР.

Визначаючи перешкоди на шляху ефективності, зростання та інновацій, ОЕСР часто спонукає уряди приймати складні політичні рішення з тим, щоб підвищити ефективність їх економік.

Дискусії, які іноді виникають в надрах самої ОЕСР, приводять до угод між урядами щодо застосування єдиних «правил гри» в питаннях міжнародного співробітництва. Ці дискусії можуть також виливатися або у формальні угоди, наприклад, щодо боротьби з корупцією, експортних кредитів, руху капіталів, прямих іноземних інвестицій, або у норми та моделі міжнародної фіскальної політики чи рекомендації та директиви щодо захисту навколишнього середовища.

Деякі комітети, робочі групи, програми, стандарти, форуми, центри, конвенції та ради

  • Комітет з конкуренції ОЕСР
  • Комітет з питань державного управління ОЕСР
  • програма ОЕСР/SIGMA
  • Інвестиційний комітет ОЕСР
  • Стандарти ОЕСР щодо офіційного тестування тракторів сільськогосподарського та лісового призначення
  • Комітет з політики територіального розвитку ОЕСР
  • Глобальний форум з транспарентності та обміну податковою інформацією
  • Комітет з питань туризму ОЕСР
  • Комітет з питань сприяння розвитку ОЕСР
  • Центр розвитку ОЕСР
  • Конвенція ОЕСР про боротьбу проти підкупу іноземних публічних посадових осіб в міжнародних комерційних операціях
  • Рада з питань суднобудування ОЕСР
  • Робоча група з транспорту ОЕСР
  • Комітет з питань фінансових ринків
  • Комітет з питань фіскальних справ
  • Комітет з питань освітньої політики
  • Керуюча рада Міжнародного енергетичного агентства (МЕА)

ОЕСР і Україна

Україна розпочала співпрацю з ОЕСР у 1997 р. У 2003 р. Урядом України створена міжвідомча Координаційна рада у зв'язках з ОЕСР, яку очолював Віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко. На даний момент Координаційну раду очолює Міністр економічного розвитку і торгівлі[10].

Мінекономрозвитку України співпрацює з ОЕСР у рамках виконання Євразійської програми конкурентоспроможності (проект ОЕСР «Стратегія секторної конкурентоспроможності для України»).

У лютому 2013 Кабінет Міністрів України затвердив план дій щодо поглиблення співробітництва між Україною та Організацією економічного співробітництва та розвитку на 2013—2016 роки.[11]

13 березня 2014 ОЕСР призупинила процес вступу Російської Федерації через її політику стосовно України. Також країни-члени ОЕСР вирішили поглибити співпрацю з Україною для подальшого зміцнення нинішньої співпраці, а також поділитися досвідом з новим керівництвом, щоб воно успішно вирішило посталі перед ним проблеми.[12]

2 липня 2014 р. Кабінет Міністрів України уповноважив Міністра економічного розвитку та торгівлі підписати Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією економічного співробітництва та розвитку щодо поглиблення співробітництва.[13].

Примітки

  1. A cinco años de los Panama Papers, cuáles son las causas abiertas en la Justicia argentina
  2. Foro Global Anticorrupción e Integridad de la OCDE 2021
  3. 20th Century Press Archives — 1908.
  4. http://www.couperin.org/presentation/notre-organisation/les-membres-de-couperin/items?cid=162id=221lang=fr
  5. https://www.ngfs.net/en/about-us/membership
  6. https://www.oecd.org/about/secretary-general/listofoecdsecretaries-generalanddeputiessince1961.htm
  7. http://www.oecd.org/cfe/regional-policy/Observatory-on-Subnational-Government-Finance-and-Investment.htm
  8. oecd.org: List of OECD Member countries - Ratification of the Convention on the OECD (Станом на 01.01.2021)
  9. OECD’s country websites (Zugriff am 28. Mai 2010)
  10. Про утворення Координаційної ради у зв'язках з Організаціє... | від 18.03.2015 № 122. zakon3.rada.gov.ua. Процитовано 20 жовтня 2016.
  11. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2013 р. № 132-р «Про затвердження плану дій щодо поглиблення співробітництва між Україною та Організацією економічного співробітництва та розвитку на 2013—2016 роки»
  12. ОЕСР відмовилася від Росії на користь України Економічна правда, 13 березня 2014
  13. Уряд України cхвалив Меморандум про взаєморозуміння з ОЕСР щодо поглиблення співробітництва Перший національний, 4 липня 2014

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.