Роман Михайлович (князь брянський)

Роман Михайлович Молодий (?—1401) — великий князь Чернігівський (1356, 13611401) роках, князь Брянський (1340(?)— бл. 1373) роках. Смоленський намісник великого князя литовського Вітовта (13951401). Походив з династії Рюриковичів, гілки Ольговичів. Про його батька у джерелах нічого не відомо крім імені.

Роман Михайлович
Народився невідомо
Помер 1401
Смоленськ
·вбивство
Громадянство Чернігівське князівство
Титул великий князь
Посада Князь Чернігівський
Термін 1356, 1361—1401 роки
Конфесія православ'я
Рід Ольговичі
Батько Михайло Олександрович
Діти Семен
Герб

Походження

Ймовірно був внуком (або правнуком) свого тезки і попередника на брянському столі Романа Михайловича Старого у якого був старший син на ім'я Михайло, згаданий 1264 року в Галицько-Волинському літописі[1]. Проте значний хронологічний розрив між згадками про обох князів не дозволяє ствердно говорити про зв'язок між цими князями.

Біографія

У 1356 році чернігівські землі захопив великий князь литовський Ольгерд. Того ж року Роман Михайлович став новим великим князем Чернігівським. Проте фактична влада перебувала у литовців, і невдовзі, після спалаху невдоволення серед місцевого населення був замінений на престолі сином Ольгерда Дмитром.

У 1361 році знову став великим князем чернігівським, а у 1375 році — також й Брянським. У 1375 році Роман Михайлович згадується серед учасників походу великого князя московського Дмитра Донського на Твер. Очевидно, що до цього часу він був уже позбавлений свого уділу. В 1380 році Роман брав участь в Куликовській битві на боці Дмитра Донського. Того ж року дістав підтвердження правління Брянськом. Тобто фактично перестав бути більш-менш самостійним правителем, перетворившись на литовського намісника.

У 1393 році отримав від нового литовського володаря Вітовта права на Чернігів. У 1395 році Вітовт захопив Смоленськ і посадив там Романа Михайловича своїм намісником. Проте у 1401 році попередній смоленський князь Юрій Святославич з допомогою рязанського князя Олега Івановича захопив місто і вбив Романа.

Примітки

  1. Літопис руський / Пер. з давньорус. Л. Є. Махновця; Відп. ред. О. В. Мишанич. — К.: Дніпро, 1989. — С. 425.

Література

  • Войтович Л. В. Ольговичі. Чернігівські і сіверські князі // Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. — Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича, 2000.
  • Грушевський М. С. Історія України-Руси. —Т. 4: XIV–XVI віки — відносини політичні. Вид. друге, розширене. — Львів, 1907. — C.450—452.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.