Рудникові води

Рудникові води (шахтні води, кар'єрні води) (рос. рудничные воды) підземні, іноді поверхневі води, що надходять у гірничі виробки (рудники, шахти, кар'єри) і ускладнюють умови розкриття й добування корисних копалин. Видалення і відведення рудникових вод при розробці корисних копалин здійснюють за допомогою водовідвідних споруд і спеціальних механізмів. Часто вживана назва шахтні води.

Рудникові води з «Франциска Ербстолен» — тунелю у Віттені, Німеччина. Він служив для водовідливу шахти Франциска.

До шахтних вод відносять також і поверхневі води, що надходять у виробки через тріщини, вирви й канали в породах, а також через устя гірничих виробок і безпосередньо у вибій з атмосфери (у кар'єрах). Шахта вода на глибині 1000 метрів має середню температуру 30 ° С.[1] Є також райони, в яких вода значно тепліша; глибока вода поблизу Аахена має температуру до 72 ° С.[2]

Шахтні води негативно впливають на техніку й технологію ведення гірничих робіт і погіршують якість корисних копалин що добуваються.

Вони характеризуються механічним, хімічним, бактерійним забрудненням, а на глибоких шахтах також і високою мінералізацією (іноді понад 70 г/л). На поверхні перед скидом у водостік і водоймище шахтні води піддають очищенню. Води з підвищеним вмістом механічних домішок відстоюють у ставках-накопичувачах, кислі води зазнають нейтралізації, а високомінера-лізовані — демінералізації.

У ряді випадків здійснюють поховання шахтних вод на великих глибинах в ізольованих пластах-колекторах.

Очищені шахтні води використовуються на гірничих підприємствах для пилепригнічення (пилеподавлення), гідравлічного транспортування корисних копалин і гірських порід, збагачення тощо.

При видобутку солоного вугілля шахтні води можуть бути використані у технології його знесолення.

Див. також

Примітки

  1. Pumpen, pumpen bis zum Sankt-Nimmerleins-Tag. In: RAG-Stiftung (Hrsg.): Frankfurter Zeitung. Sonderdruck. Essen 11. April 2011
  2. Heinrich Otto Buja: Ingenieurhandbuch Bergbautechnik, Lagerstätten und Gewinnungstechnik. 1. Auflage. Beuth, Berlin 2013, ISBN 978-3-410-22618-5.

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л  Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Paul L. Younger, Steven A. Banwart, Robert S. Hedin: Mine Water – Hydrology, Pollution, Remediation. Kluwer, Dordrecht, ISBN 1-4020-0137-1.

  • Paul L. Younger, Nick S. Robins: Mine Water Hydrogeology and Geochemistry. Geological Society, Special publications, London, ISBN 1-86239-113-0.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.