Русь-Україна і Московщина-Россія

Русь-Україна і Московщина-Россія (у пізніших перевиданнях зустрічається назва Русь-Україна а Московщина-Россія[1][2]) — історично-політична книга Лонгина Цегельського, українського громадсько-політичного діяча.

«Русь-Україна і Московщина-Россія»
Автор Льонгин Цегельський
Країна Османська імперія
Мова українська
Жанр історично-політична розвідка
Місце Царгород (вказано на книзі)
Видавництво друкарня Союзу визволення України
Видано 1901, 1916
Сторінок 130

Історія видань

Вперше видана 1901 року брошурою на кошти «Просвіти».

Книжка поширювалася по селах Галичини та на теренах центральних областей України.

Прем'єр-міністр уряду Директорії Володимир Чехівський казав, що робота Цегельського «Русь-Україна» зробила його «свідомим українцем», після її прочитання він «наче наново народився». За спогодами сучасника, мета праці Л. Цегельського полягала в тому, щоб «спопуляризувати серед нашого народу назви „українець“ та „Україна“ й побороти москвофільство, виказуючи історичні, етнічні, ідеологічні та культурні різниці між двома народами».

Друге видання було суттєво доповнене та перероблене на замовлення «Союзу визволення України» у 1916 році у Царгороді. Книга вийшла друком під дещо зміненою назвою: «Русь-Україна а Московщина-Росія. Історично-політична розвідка Льонґіна Цегельського»[3]. У передмові до цього видання Л. Цегельський зазначав, що нові суспільні умови ставлять і завдання нові. При виданні першої книжки обґрунтування державності, наголошує автор, було новиною. «Сьогодні ж ідея української державності як противаги державності московській (а також польській) не тільки є духовною власністю всіх свідомих українців, але й широкої європейської опінії — як наших приятелів і другів, так і наших недругів і ворогів».

У цій праці ідея української державності набирає конкретного, усестороннього обґрунтування. Автор акцентує увагу на тому, що Росія воює за Галичину, щоб придушити «мазепинство», а з другого боку, у Німеччині, Туреччині, Болгарії, деяких інших «краях чимраз сильніше поширюється проголошений свідомими українцями клич сотворення чи пак відбудування української держави».

Примітки

  1. Русь-Україна а Московщина-Россія. Оцифрована версія у базі Національної історичної бібліотеки України
  2. Русь-Україна а Московщина-Росія. Оцифрована версія на сайті Internet Archive.
  3. Наклад 15 000 примірників

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.