Річки Азербайджану
В Азербайджані є 8400 великих і малих річок. З них 850 мають довжину понад 10 км. Всього 24 річки мають довжину понад 100 км. Загальна довжина річок становить приблизно 45 000 км. Річки Азербайджану є притоками великих річок Південного Кавказу — Араксу і Кури.
Річки
Річки в Азербайджані діляться на три групи:
- Річки, що належать до басейну річки Кури (Ганіх, Габіррі, Тюрян, Акстафа, Шемкір, Тертер та ін.)
- Річки, що належать до басейну річки Аракс (Арпа, Нахічевань, Охчучай, Акарі, Кендела та ін.)
- Річки, що безпосередньо впадають в Каспійське море (Самур, Кудіал, Велвел, Віляшчай, Ленкорань та ін.)
Річки Кура і Аракс - найбільші річки Кавказу, є основними джерелами зрошення й гідроенергії.
Річка Кура бере початок на північно-східному схилі гори Гизилгядік, на ділянці максимальної височини в 2740 метрів. Кура протікає по території Грузії, входить на територію Азербайджану. Протікаючи по Кура-Араксинській низовині, впадає в Каспійське море. Загальна протяжність Кури — 1515 км. На території Азербайджанської Республіки її довжина досягає 906 км. Площа басейну — 188 тисяч квадратних кілометрів. На річці Кура були зведені Мінгячевірське, Шамкірське і Енікендське водосховища, греблі, гідроелектростанції. Верхньо-Карабаським і Верхньо-Ширванським каналами, проведеним з Мінгячевірского водосховища, зрошуються землі Кура-Араксинської низовини. Кура має також судноплавне значення.
Річка Аракс бере початок на території Туреччини на Бінгельскому хребті, поблизу міста Сабірабад (село Суговушан) зливається з Курой. Її протяжність становить 1072 км, площа басейну — 102 тисяч квадратних кілометрів.
Самур — найбільша річка на північному сході Азербайджану. Вона бере початок на території Дагестану, на висоті 3600 метрів і впадає в Каспійське море. Її протяжність дорівнює 216 км, площа басейну — 4,4 тисячі квадратних кілометрів.
В Азербайджані безліч гірських річок, більшість з них поповнюються водою за рахунок снігу та дощів. Малі річки Балакянчай, Талачай, Катехчай, Кюрмюкчай, Кішчай та інші, русло яких починається з Великого Кавказу, на Алазань-Айрічайській долині з'єднуються з Алазань і Айрічаєм.
Агстафачай, Товузчай, Асрікчай, Зяйямчай, Шамкірчай, Гянджачай, Кюрякчай, Тертерчай, які беруть початок з Малого Кавказу,Ю з'єднуються з Курой. Акерічай, Охчучай і Арпачай на території Нахчиванської АР, Нахчиванчай, Алінджачай, Гіланчай, Ордубадчай впадають у Аракс.
Див. також
- Гідрографія Азербайджану
- Озера Азербайджану
- Водосховища Азербайджану
- Географія Азербайджану
Література
- «Картографія» ГУГК Малий атлас СРСР. — М.: Фабрика № 2 ГУГК, 1980.
Посилання
- Річки Азербайджану (рос.)
- Міністерство екології і природних ресурсів Азербайджану (азерб.) (англ.)
- Природа Азербайджану (рос.)
- КСАМ (природа Азербайджану) (рос.)
- Азербайджан. Енциклопедія Кругосвет (рос.)
- Географія Азербайджану (карти в агрокліматичних атласі) (рос.)