Сакський історико-краєзнавчий музей
Сакський історико-краєзнавчий музей — краєзнавчий музей у місті Саки (АРК, Україна); зібрання матеріалів та об'єктів з історичного та культурного розвитку курортного міста, про персоналії, пов'язані з ним.
Сакський історико-краєзнавчий музей | |
---|---|
| |
45°07′40″ пн. ш. 33°36′02″ сх. д. | |
Тип | музей |
Країна | Україна |
Розташування | АР Крим, м. Саки |
Адреса | вул. Курортна, 29 |
Засновано | 1955 |
Відкрито | 1988 |
Директор | директор І. П. Малюта[1] |
Сакський історико-краєзнавчий музей (Україна) | |
Загальні дані
Сакський історико-краєзнавчий музей міститься в історичній двоповерховій будівлі-садибі, й розташований за адресою:
- вул. Курортна, буд. 29, м. Саки—96500 (АРК, Україна)
Розкішний особняк належав колись графині Софії Паніній[2].
Заклад працює від 10:00 до 17:00, вихідні — понеділок і субота[3].
Директор закладу — Малюта Ірина Петрівна.
З історії музею
Початки музейної справи в Саках
Уперше питання про створення музею в Саках було здійнято професором С. Налбандовим, запрошеним 1908 року з Одеси на посаду старшого лікаря Сакської земської грязелікарні. Видатний бальнеолог, корінний кримчанин, він був твердо переконаний у тому, що прогрес грязелікування можливий тільки при науковому підході до справи.
У «Звіті Таврійському губернському земству за 1909 р.» Налбандов доповідав:
«Поряд з бібліотекою заснований музей, завданням якого є збирання матеріалів для всебічного вивчення грязелікування. Книги медичні були виділені із загальної бібліотеки, був складений докладний каталог, ... медична бібліотека має 173 автори і отримує «Лікарську газету» і «Таврическое обозрение», ... придбана печатка з написом «Медична бібліотека і музей», ... завідує бібліотекою і музеєм К. Д. Єсипов ». |
Про першого збирача матеріалів з історії грязелікування Костянтина Дмитровича Єсипова відомо, що він був лікарем-хірургом, згодом — професором.
Зібрана у короткий термін музеєм колекція експонатів дозволила Сакському грязелікувальному закладу брати активну участь у виставках суто медичного характеру, а також у з'їздах лікарів у Петербурзі, Дрездені та інших містах.
У 1910 році на виставці гігієни та бальнеології, що відбувалася в Одесі, Таврійській губернській управі присудили золоту медаль «За зразкову постановку грязелікувальної справи у Сакській лікарні».
У цьому ж (1910) році музей збагатився «зборами геологічних проб артезіанського колодязя». За рік у відділ карт і планів надійшло креслення «Будівлі мінеральних грязей після руйнування ворогом в кампанію 1854-1856 рр..». Лікар М. Стародубцева передала гербарій флори місцевості, що оточувала озеро. У 1916 році музейні фонди поповнила книга С. Налбандова «Исторические данные о Сакской грязелечебнице. Химические исследования 1775—1885 гг.», написана на матеріалах бібліотек Москви, Одеси і Сімферополя. Але лише декілька десятків експонатів того (першого) музею збереглися до наших днів. Доля інших є невідомою.
У 1935 році на курорті при контрольно-наглядовій станції знову відкрився музей зі збирання та зберігання матеріалів комплексних науково-дослідницьких експедицій гідрогеологів, біологів та лікарів, які вивчали Сакське озеро у 1920—30-і роки. Очолила його Софія Пастак. Трагічні події німецької окупації 1941—44 років «стерли сліди» цього музейного закладу.
У 1950-ті роки зусиллями Анни Федорівни Косовської, хіміка за освітою, що обіймала посаду начальника гідрогеологічної станції, у подальшому знаного краєзнавця, збір матеріалів про освіту, розвиток і використання Сакського озера було відновлено.
Сучасний музей у Саках
2 травня 1955 року відбулося офіційне відкриття музею грязелікування (теперішній історико-краєзнавчий музей). Його натхненник і організатор А. Косовська очолювала заклад від 1955 до 1993 року, причому тривалий час — виключно на громадських засадах.
Спершу музей перебував у віданні курорту Саки та розміщувався в одному з його корпусів.
У 1983 сакська міська влада передали курорту під музей приміщення старовинного двоповерхового особняку, в якому музейний заклад міститься і понині. Під керівництвом головного лікаря Сакського курорту А. Пілецького проводилися ремонт та реконструкція будівлі. До оформлювальних робіт було залучено найкращих художників Криму — А. Бородкіна, М. Дудченка, Л. Саховича, Є. Сізікова, Т. Залкіну, О. Федотова, Л. Абраменка та інших.
Наукова концепція музею, в основі якої — розвиток методів грязелікування з античних часів до наших днів, була розроблена Ю. Вайсенгольцом, старшим науковим співробітником Республіканського краєзнавчого музею.
У 1988 році Сакський музей як історико-краєзнавчий музей був відкритий для відвідування загалом.
У теперішній час (2000-ні) Сакський історико-краєзнавчий музей живе напруженим творчим життям. Його маленький працьовитий колектив на чолі з директором І. Малютою продовжує справу, розпочату краєзнавцями А. Косовською, З. Паршиною, Л. Юдіною, які ретельно збирали історію міста-курорту.
Експозиція
Сакський історико-краєзнавчий музей — це єдиний у світі музей історії грязелікування.
Музей міститься в 4 кімнатах (залах). Перед входом до музею встановлено цікавий експонат — невелику ванну, висічену з цілісного шматка і ковану зверху залізним обручем. Такі ванни стояли в грязелікарні до 1880 року
Виставкові зали музею розповідають про лікування в Саках адміралів М. Лазарєва, С. Макарова, віце-адмірала В. Корнілова, письменників М. Гоголя, Лесі Українки, І. Анненського, М. Волошина, цесаревича Олексія.
Музей має в своєму розпорядженні матеріалами про діяльність на курорті лікарів Н. Оже, М. Пирогова, М. Арендт, хірурга А. Щербакова.
У музеї також експонується стенд, присвячений 130-річчю курорту Саки. На фотографіях, діаграмах, пояснювальних написах можна побачити, як ріс і упорядковувати відомий курорт.
У відділі природи Сакського району, якому відведено значну частину експозиційних площ, представлені рельєфні карти Криму і району, зразки корисних копалин, флори і фауни. Багато експонатів цього відділу підготовлені і передані музею у подарунок краєзнавцями-аматорами. Барвисто оформлений макет морського дна. Місцеві мисливці та краєзнавці-аматори принесли кілька добре виконаних чучел. Школярі зібрали для музею альбоми рослинного покриву, колекцію раковин морських молюсків, колекцію метеликів і багато інших цікавих експонатів[4].
Виноски
- Музеї Криму на www.tourism.crimea.ua («Крим туристичний») (рос.)
- Любимова Є. (науковий співробітник Сакського історико-краєзнавчого музею) Музей історії лікування грязями в Саках на www.saki.ru («Курорт Саки: все про курорт») (рос.)
- Сакський історико-краєзнавчий музей на www.aipetri.info (рос.)
- Про Сакський історико-краєзнавчий музей на www.more.ua Архівовано 30 червня 2009 у Wayback Machine. (рос.)
Джерела та посилання
- Любимова Є. (науковий співробітник Сакського історико-краєзнавчого музею) Музей історії лікування грязями в Саках на www.saki.ru («Курорт Саки: все про курорт») (рос.)
- Про Сакський історико-краєзнавчий музей на www.more.ua (рос.)
- Сакський історико-краєзнавчий музей на www.aipetri.info (рос.)