Сапсерфінг
Сапсерфінг (від SUP — англ. Stand-Up-Paddling) гав. Hoe he'e nalu — водний вид спорту, гібрид серфінгу та веслування, в якому спортсмен пересувається по воді на дошці за допомогою весла. Дошки для сапсерфінгу схожі на дошки для традиційного серфінгу, але зазвичай більше їх за габаритами, що спрощує утримання рівноваги[1].
Змагання із сапсерфінгу зазвичай проводяться в наступних дисциплінах:
1. Сапрейсинг (SUP racing) - перегони на швидкість. В свою чергу змагання із сапрейсингу проводяться на довгих дистанціях (long distance race) - 10 км і більше, на середніх дистанціях (прибл. 5 км) з поворотами навколо буїв (technical race). Спринтерські перегони із SUP (sprint race) зазвичай проходять на дистанціях від 200 до 1000 м. Даунвінд-перегони (downwind race) проводяться виключно у напрямку вітру. В цій дисципліні ключовим є вміння використовувати енергію хвиль для подолання дистанції
2. Серфінг з веслом (SUP wave) - змагання із серфінгу з веслом. В цій дисципліні виступи атлетів оцінюються за правилами традиційного серфінгу
Батьківщина Сапсерфінгу
Батьківщиною цього виду спорту вважаються Гавайські острови: ще в 1778 році європейцями були описані тамтешні жителі, які виходили в море на дерев'яних дошках стоячи і використали при цьому весла для веслування. Відомо також, що в 1960-і роки деякі люди на Гаваях виходили в море на подібних дошках, щоб сфотографувати тренування «справжніх» серфінгістів[2]. Розвиток сапсерфінгу як саме виду спорту, однак, почався лише на початку XXI століття: першими професійними спортсменами в даній дисципліні стали Дейв Калама і Лерд Гамільтон, з ініціативи яких на Гаваях з 2003 року почали проходити змагання з сапсерфінгу. У 2005 році в Каліфорнії була заснована його федерація, після чого почалося поширення дисципліни в інших країнах світу; до 2012 року сапсерфінг був вже досить популярним[3].
Перша поява в Україні
В Україні SUP як спорт почав активно розвиватись лише в 2017 році із створенням національної федерації SUP та серфінгу — UFSS (Ukrainian Federation of SUP and Surfing). UFSS ставить за мету приєднання до ICF та ISA - двох міжнародних спортивних федерацій, які згідно з рішенням міжнародного спортивного арбитражу (CAS) уповноважені проводити офіційні міжнародні змагання із SUP.
За підтримки UFSS в 2017 в Україні вже було проведено низку спортивних стартів із SUP, зокрема Київський SUP марафон в травні 2017-го року, та ще кілька регіональних змагань в Одесі, Дніпрі, Запоріжжі, Києві та перегони із SUP на бузьких порогах в Миколаївській області — Waterfall 2017. В 2018 році UFSS провела перший в історії чемпіонат України із SUP, який з того часу проводиться в Україні регулярно.
Історія САП спорту
Історично САП спорт виник як різновид традиційного хвильового серфінгу з веслом. Але наразі активно розвиваються декілька розгалужень, насамперед SUP racing — перегони на вузьких довгих САП дошках на кшталт традиційних олімпійських каное для спринту, власне САП серфінг, і т. ін.
САП перегони проходять на будь-яких водоймах на відкритій воді (океани, озера, річки) на відміну від олімпійського веслувального спринту. Окремо проводять змагання в наступних дисциплінах: cпринт, слалом (technical race), перегони на довгі дистанції (long race).
SUP-події в Україні
- Kyiv Open SUP Race — найбільший спортивний турнір із SUP в Україні
- Чемпіонат України із SUP
- Архипелаг-О — Фестиваль Водного Орієнтування на каяках і SUP
- Ukraine Dragon SUP Challenge 2019 — командні змагання на надувних SUP бордах типу «Дракон»
- 100 км на SUP-е за световой день
Примітки
- History of Stand Up Paddle — Seabreeze
- The history of stand up paddle surfing. Thursday, 20 March 2008.
- Outdoor Industry Association's Outdoor Recreation Participation Report 2013. Архів оригіналу за 19 грудня 2014. Процитовано 19 грудня 2014.
Посилання на джерела
- Федерація SUP України
- SUP Community — найбільша українська спільнота у фейсбуці
- Каяк і SUP події в Україні — фейсбук група каяк і сап заходів
- https://kanuculture.com/stand-up-paddle-boarding-book — Paddlers Guide to Stand Up Paddleboarding - SUP, Steve West.