Сатурналії Біонді

Сатурна́лії Біо́нді — скульптурна група митця з Італії Ернесто Біонді, створена на тему давньоримського свята Сатурналій.

Ернесто Біонді
Сатурналії, 1899 рік
бронза, лиття. Висота: 10 фігур в зріст людини
Національна галерея сучасного мистецтва, Рим, Італія

Історичні сатурналії і опис твору

Сатурналії (лат. Saturnalia) — свята на честь бога Сатурна, встановлені в Римі наприкінці 5 ст. до н. е. на спогад про Золотий вік, який, нібито, був на землі за урядування цього бога. Сатурналії починалися 17 грудня і тривали 3 дні (від часу імператора Доміціана — 5 днів). Це було свято згоди й кумедної рівності, коли суспільну ієрархію порушували, а гнобителі і пригноблені на день ставали рівними. Сатурналії були найпопулярнішими римськими святами з бенкетами і галасом, притаманним сучасним карнавалам. Практично ніде в Європі спадок Стародавнього Риму не був таким візуально відчутним і присутнім в культурі, як то було в Італії. Наприкінці 19 століття до теми сатурналій звернувся італійський скульптор Ернесто Біонді (1855 — 1917). Він створив скульптурну групу в десять осіб, що уособлювали різні прошарки давньоримського суспільства — від аристократа і гладіатора — до раба і куртизанки. Фігури подані у повний зріст, веселі і вкрай захоплені розгульним святом. Натовп готовий і танцювати, і співати хвацьких пісень, і зло жартувати над нетверезими, що вже не здатні стояти на ногах. 1899 року скульптурна група виїхала з ливарної майстерні. 1900 року скульптурна група Біонді була представлена на Паризькій виставці.

Судове розслідування

19 століття відрізнялося надзвичайним блюзнірством і показовою добропорядністю, що знайшло найбільший вияв в суворих заборонах доби вікторіанства. Скульптурну групу Біонді сприйняли неоднозначно, а критик зі Сполучених Штатів Лорадо Тафт — несхвально. Тим не менше скульптурну групу «Сатурналії» перевезли в місто Нью-Йорк, а потім виставили в Буффало на території виставки «Венеція в Америці» в надії продати якомусь багатію чи закладу. Скульптуру не придбали і її перевезли до Музею мистецтва Метрополітен, де планували виставити в залі скульптури. Музеї в Сполучених Штатах мають керівництво і Раду опікунів-багатіїв, яким належить останнє слово в рішеннях. Рада буржуазних опікунів музею Метрополітен визнала скульптурну групу Біонді — вкрай аморальною (!) і наказала вивезти твір — геть. Ображений скульптор подав позив до суду на музей з виплатою собі компенсації в 200.000 доларів за порушення контракту використання. Але американський суд став на бік Ради буржуазних опікунів музею Метрополітен, бо без їх ухвалення директор музею не має прав укладати юридичні угоди з будь-яким митцем.

Скульптура була повернута в Італію. Нині її експонує Національна галерея сучасного мистецтва в Римі.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.