Музей мистецтва Метрополітен

Музей мистецтва Метрополітен (Metropolitan Museum of Art, розмовне The Met) — відомий художній музей США, заснований в Нью-Йорку в 1870 році. Головна його будівля розміщена в Центральному парку на Манхеттенському Верхньому Іст Сайді, філія — у парку Форт-Трайон. Четвертий за відвідуваністю та четвертий за площею музей у світі. Музейний фонд становить понад 2 мільйони експонатів, які охоплюють 5000-річну історію культури людства з усіх куточків світу[11]. У музеї представлені пам'ятки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва Стародавніх Єгипту, Греції та Риму, країн Західної Європи (Італії, Франції, Фландрії, Голландії, Англії, Німеччини та ін.), Близького і Далекого Сходу. Є місцем перебування енциклопедичної колекції музичних інструментів, костюмів та аксесуарів, а також зброї та обладунків. 1924 року відкрито відділ американського мистецтва. У його галереях розміщені кілька інтер'єрів, історія яких веде відлік від часів І століття у Римі до дизайнів сучасної Америки. Музей мистецтва Метрополітен заснований 1870 року з метою підвищення зацікавленості американського народу історією та мистецтвом.

Музей мистецтва Метрополітен
англ. Metropolitan Museum of Art
40°46′45″ пн. ш. 73°57′47″ зх. д.
Тип художня галерея[1][2]
Статус спадщини об'єкт Національного Реєстру Історичних місць США[3], Національна історична пам'ятка[4], пам'ятка Нью-Йоркаd і пам'ятка Нью-Йоркаd
Склад Мет Брауерd, Клойстерсd, Gallery 643, Metropolitan Museum of Artd, Gallery 500, Italian Sculpture and Decorative Arts, 1430–1500d, The Met Fifth Avenued, Gallery 638, Metropolitan Museum of Artd, Gallery 552, Terracotta Models, 1700–1900, Metropolitan Museum of Artd і Gallery 602, Painting as the Mirror of Nature: 1420–1480, Metropolitan Museum of Artd
Країна  США[1]
Розташування Нью-Йорк, 5-та авеню.
Адреса П'ята авеню і 82-га вулицяd
Архітектор Річард Морріс Гантd[5]
Засновник John Taylor Johnstond[6]
Засновано 1870, 13 квітня
Фонд 2 000 000
Відвідувачі 6,479,548 (2019 рік)
Директор Макс Холляйн
Сайт metmuseum.org
Музей мистецтва Метрополітен (США)

Джерела:
  • Survey of GLAM open access policy and practiced[7][8][9]
  • hedendaagsesieraden.nld[10]

 •  Музей мистецтва Метрополітен у Вікісховищі

  Відділи музею (Curatorial departments)

  • Картинна галерея
  • Західноєвропейська скульптура
  • Відділ Стародавнього Єгипту
  • Бібліотека
  • Відділ ужиткового мистецтва (меблі, гобелени, порцеляна, дитячі іграшки)
  • Відділ історичної зброї
  • Історичні музичні інструменти
  • Американське ужиткове мистецтво
  • Фондосховище
  • Середньовічне мистецтво (філія The Cloisters)
  • Відділ малюнків і гравюр
  • Мистецтво ісламських країн
  • Мистецтво Давнього Єгипту
  • Мистецтво Африки, Океанії і доколумбової Америки.

  Історія створення

  Музей у 1914
  • 1864 — постановка питання про створення художнього музею в місті Нью-Йорк.
  • 31 січня 1870 обрано правління майбутнього музею. 13 квітня 1870 надрукована хартія про офіційне створення музею. Пізніше розпочато будівництво першого приміщення для музею.
  • У березні 1880 відкрито перше приміщення музею (архітектори — Колвер Во, Рей Маулд), у 1888 і 1894 — дві добудови.
  • 1902 — нове приміщення в помпезному стилі неокласицизму на східному боці (фасад на 5-ту авеню), що затуляло старі будівлі і стало візитівкою музею.
  • 1924павільйон для експонування декоративно-ужиткового мистецтва США, що став найбільшим і найповнішим в країні.
  • 1937 — засновано Інститут костюму, який передав музею одяг від XVII до XX ст. різних народів світу, аксесуари, фотоархів, модні видання.
  • 1950-1960 — облаштування наукової бібліотеки музею, що став найбільшою збіркою видань із мистецтва в США.
  • 19801984 — нові галереї (загальна площа 2 400 м²) для експонування живопису доби європейського Відродження, живопису XIX ст, колекції італійських бронз, меблів майстрів Франції різних епох, німецької порцеляни з колекції пана Лінського.

  У лютому 2017 музей зробив загальнодоступними 375 000 оцифрованих зображень художніх робіт зі своєї колекції. Ці картини і фотографії можуть бути вільно використані як в особистих, так і в комерційних цілях (рівень ліцензії Creative Commons 'CC0')[12].

  Фінансова підтримка

  • Фінансова підтримка Метрополітен-музею спочатку була незначною. Аби мати експонати, пішли шляхом замовлень на копії і відливки з гіпсу.
  • Переломним став 1901, коли мільйонер Джейкоб С. Роджерс заповів музею $4 500 000 на придбання дійсно «рідкісних і високохудожніх витворів мистецтва» і суттєвого поповнення наукової бібліотеки музею. Спрацювала довга традиція благодійності і музей отримав значні фінансові вливання від різних благодійників. Гроші розміщені в банку, їх не витрачають, а використовують відсотки з капіталу на виплати. Музей має своє видавництво і заробляє ще декількома цілком законними засобами. Але повага до меценатів залишається провідною політикою адміністрації. Імена найвідоміших меценатів викарбувані золотом в одному з вестибюлів музею.
  • Точно дотримується адміністрація і умов прискіпливих заповітів. У 1914 музей по заповіту Бенджамена Алтмана (1840—1913) отримав його приватну колекцію (східні й іранські килими, скульптура і живопис доби Відродження і XVII століття) з умовою експонування як єдиного цілого. Музей не розподілив речі по різним відділам (як того вимагає музейна наука) і експонує збірку як єдину культурну і меморіальну пам'ятку доби.
  • Завдяки моді на артефакти зі Стародавнього Єгипту та могутній фінансовій підтримці, МЕТ отримав надзвичайну кількість оригіналів мистецтва тодішньої цивілізації. Серед експонатів музею сфінкси, скульптури фараонів, рельєфи та стінописи з храмів і поховальних комор, меблі Єгипту, папіруси, ювелірні вироби. Серед найкращих здобутків музею — храм, вивезений з Дендуру. Колекція історичних пам'яток Стародавнього Єгипту вважається найповнішою у світі і найкращою у США.

  Інтер'єри музею

  Зразки історичних інтер'єрів у збірці

  Колекції

  Відділ Стародавнього Єгипту

  Колекції давньогрецької кераміки

  Скульптура Стародавньої Греції

  Мистецтво давнього близького сходу, ісламська колекція

  З кінця XIX століття музей став купувати витвори мистецтва і артефакти Стародавнього Сходу[13]. Експозиція охоплює період з пізнього неоліту до падіння держави Сасанідів, включно з предметами шумерської, хетської, сасанідської, ассирійської, вавилонської, еламської та інших культур, а також багато предметів бронзового століття. Серед перлин колекції — декілька статуй ламассу, які охороняли північно-західний палац ассирійського царя Ашшур-назір-апала II.

  Мистецтво Африки, Океанії та Америки

  Дерев'яна маска з Беніну, 16 ст.

  Вперше Метрополітен-музей придбав зібрання стародавніхперуанських предметів 1882 року, але цілеспрямоване придбання експонатів з Африки, Океанії та обох Америк почалося тільки 1969 року, коли магнат і філантроп Нельсон Рокфеллер передав музею свою колекцію — приблизно 3000 предметів[14].

  У музеї можна побачити створені 40 000 років тому наскельні малюнки австралійських аборигенів і церемоніальні предмети знаті бенінського царства, подаровані музею антикваром Клаусом Перлсом.

  Витвори мистецтва доколумбової Америки

  Мистецтво Азії

  Колекція — понад 35 000 експонатів, можливо, є найповнішим зібранням в США. Для цієї колекції відведено окреме крило. Вона охоплює приблизно 4000 років історії азійського мистецтва; в ній представлені всі цивілізації Азії, а також всі типи декоративного мистецтва — від живопису і ксилографії до скульптури та художнього литва. Особливо повно в зборах представлені китайський живопис і каліграфія, а також експонати з Непалу і Тибету. Окремо слід відзначити дворик з садом в стилі династії Мін, виконаний за зразком саду в Сучжоу[15].

  Мистецтво Китаю

  Інститут костюму Анни Вінтур

  Інститут відомий своїм щорічним шоу Мет Гала (англ. The Met Gala).

  Музей мистецтва костюму (англ. the Museum of Costume Art) був заснований Ейлін Бернстайн та Айрін Левісон 1937 року. 1946 року, за фінансової підтримки індустрії моди, увійшов до складу Музею Метрополітен, змінивши назву на Інститут костюма (англ. The Costume Institute) та ставши кураторським відділом 1959 року. Сьогодні його колекція — це понад 35 000 костюмів і аксесуарів[16]. Раніше Інституту належала галерея в нижній частині будівлі музею, прозвана «фундаментом» (Basement); зважаючи на крихкість експонатів постійна експозиція відсутня. Замість цього Інститут двічі на рік влаштовує виставки костюмів в галереях Метрополітен-музею, кожна виставка присвячена певному дизайнеру або темі. Мет Гала є головним джерелом щорічного фінансування виставок відділу, придбань та збільшення капіталу. Це щорічне шоу від Інституту костюмів, співавтором якого є головний редактор Vogue Анна Вінтур, є надзвичайно популярною, якщо не ексклюзивною подією у світі моди; 2007 року вартість квитка стартувала від $ 6500 за людину. Кожного травня урочисто відзначають відкриття весняної виставки.

  Європейська скульптура та прикладне мистецтво

  Є одним з найбільших підрозділів, зберігає 50000 експонатів від XV до початку XX століття[17].

  Італійська скульптура

  Європейський, американський та сучасний живопис

  Картини Рембрандта

  Невідомий з лінзою в руці, 1665

  Значні фінансові суми дозволили купувати для музею найдорожчі з картин на аукціонах, перш за все — картини Рембрандта. Вони не так часто з'являлись на аукціонах, а коштували надзвичайно недешево. Винятком були продажі шедеврів з музею Ермітаж в часи фінансової депресії, коли за оригінал Рембрандта — «Христос і самаритянка» СРСР отримав тільки 49.980 доларів.

  Полотно Рембрандта «Аристотель біля погруддя Гомера», придбане для Метрополітен-музею у 1961 р., вже коштувало музею 2.300.000 доларів. Очільників музею астрономічна ціна не зупинила, збірка музею поповнилася ще одним шедевром. Колекція картин Рембрандта в Метрополітен-музеї значна і має твори майже всіх періодів творчості митця, серед яких — парадні і пізні портрети, релігійні і міфололічні композиції, автопортрет самого художника.

  Колекція Роберта Лемана

  Приватна колекція Роберта Лемана, подарована музею 1969 року, розмістилася у відкритому в 1975 павільйоні Лемана, представлені твори декоративно-прикладного мистецтва, живопис, графіка XIV—XIX ст. з Європи[18].

  Філія The Cloisters

  Клойстерс

  Приміщення для музею побудували на гроші Дж. Рокфеллера-молодшого, і нагадує середньовічний монастир із двориком. Будівля розташована в парку на березі річки Гудзон на півночі острова Мангеттен[19].

  Тут зберігають твори від ранішнього до пізнього середньовіччя країн Західної Європи — Італії, Франції, Німеччини, Нідерландів (до їх розділення на Голландію і сучасну Бельгію), Іспанії тощо. У колекції — дерев'яна скульптура німецьких майстрів, романська і готична скульптура Франції, вітражі, церковні речі, арраси і килими, вироби з кістки, кераміки, металів (срібла, міді, олова). Фундатор збірки — залізничний магнат початку XX ст. Дж. Пірмонт Морган.

  Відділ історичної зброї

  Відділ історичної зброї

  Перші експонати були придбані 1881 року. 1904 року музеї придбав дві великі збірки європейської і японської зброї, і його колекція швидко здобула міжнародне визнання; 1912 року створений окремий відділ. Обсяг колекції — приблизно 14 тисяч предметів; серед них багато речей, якими користувалися особи королівської крові, включно зі зброєю короля Англії Генріха VIII, короля Франції Генріха II та імператора Фердинанда I[20].

  Відділ малюнків і гравюр

  Джерела

  • Музей Метрополитен. Нью-Йорк. М, «Изобразительное искусство», 1983 (рос)
  • журнал «Декоративное искусство СССР», № 8, 1990 (рос)
  • «100 картин из музея Метрополитен», каталог выставки, Л, 1975 (рос)

  Див. також

  Посилання

  Примітки

  1. archINFORM — 1994.
  2. https://www.metmuseum.org/about-the-met/history
  3. Національний реєстр історичних місць США — 1966.
  4. https://www.nps.gov/subjects/nationalhistoriclandmarks/list-of-nhls-by-state.htm#onthisPage-32
  5. https://www.britannica.com/biography/Richard-Morris-Hunt
  6. https://www.lhry.org/remembering-john-taylor-johnston
  7. Wallace A., McCarthy D. Survey of GLAM open access policy and practice, October 31, 2019 // Google Таблиці — 2019.
  8. Wallace A., McCarthy D. Survey of GLAM open access policy and practice, April 30, 2020 // Google Таблиці — 2020.
  9. McCarthy D. Survey of GLAM open access policy and practice, August 3, 2021 (English) // Google Таблиці — 2021.
  10. https://hedendaagsesieraden.nl/2017/11/07/metropolitan-museum-of-art/
  11. "Metropolitan Museum Launches New and Expanded Web Site" Архівовано 28 листопада 2016 у Wayback Machine., press release, The Met, January 25, 2000
  12. The Met Makes Its Images of Public-Domain Artworks Freely Available through New Open Access Policy | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  13. Ancient Near Eastern Art | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  14. Arts of Africa, Oceania, and the Americas | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  15. Asian Art | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  16. The Costume Institute | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  17. European Sculpture and Decorative Arts | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  18. The Robert Lehman Collection | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  19. Medieval Art and The Cloisters | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  20. Arms and Armor | The Metropolitan Museum of Art. www.metmuseum.org. Процитовано 28 травня 2017.
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.