Свинторіг

Свинторіг ( Швянтарагіс , лит. Šventaragis, біл. Сьвятарог[1][2][3][4][5], Сьвінтарог[2][4] або Швінтарог[6][3],пол. Świntorog) — легендарний литовський князь, з династії Палемоновичів син Утенуса, онук Куковойт​​а, прапрадід Довмонта.

Життєпис

За легендою прожив 98 років і правив в 12681271 роках. Йому приписується заснування традиції поховального ритуалу при впадінні Вильни (літ. Vilnia , Vilnelė , пол. Wilejka ) в Вілію (лит. Neris , пол. Wilija ).

За переказами, зафіксованим в літописах, Свинторіг, вибравши місце в гирлі Вильни, наказав своєму сину Гермонту (Скірмонт, Кгірмонт; Germantas, Giermunt) після смерті спалити тут його тіло і надалі тільки в цьому місці здійснювати обрядові спалення трупів литовських князів і бояр. За його іменем місце отримало назву долина Свинторога ( Šventaragio slėnis, dolina Świntoroga) в історичному центрі сучасного Вільнюса, що включає Кафедральну площа і територію парку навколо Замкової гори з вежею Гедиміна і Кафедральним собором.

Згідно з легендою, пізніше князь Гедимін, після полювання заночувавши в цьому священному місці, побачив чудовий віщий сон і заснував столицю Вільнюс.

Ім'я Свинторога носить коротка вулиця Швянтараге ( Šventaragio g. уздовж південного боку Кафедральної площі.

Походження імені

Російський лінгвіст В. Топоров пояснював назву і ім'я «Швінтарог» від литовського šventas «свята» і ragas «ріг, куток, мис» і порівнював з литовськими топонімів Šventragis , Šventragiai [7]. Тим часом білоруський історик Павло Урбан на підставі варіативності в історичних джерелах імен міфічного князя і князя Свидригайлов (Швідригайли), а також аналогій з іменами Сьвятаслаў (Сьвентаслаў), Сьвятаполк (Сьвентаполк), Сьвятабор (Сьвентабор) і Сьвятавіт (Сьвентавіт) доводить західноослав'янське походження першої частини імені: Сьвяты — Сьвенты[1]. Друга частина відповідає білоруському слову «рог» та українському «ріг».

Примітки

  1. Урбан П. Старажытныя ліцьвіны: Мова. Паходжаньне. Этнічная прыналежнасьць. — Менск: Тэхналогія, 2003. С. 75. (біл.)
  2. Крашэўскі Ю. Маці каралёў. Т. I / Уклад. М. Кенька. — Менск, 2007.(біл.)
  3. Бутэвіч А. Раскіданае гняздо крывіцкай славы. — Менск, 2008.(біл.)
  4. Суднік С. Літва: Гістарычныя паэмы, балады, пераклады. — Ліда, 2011. С. 112.(біл.)
  5. Іпатава В. Уцёкі не адбыліся // Дзеяслоў, 24 сьнежня 2013 г.(біл.)
  6. Зайкоўскі Е. Беларусы ў старажытнай Вільні // «Спадчына» № 1, 1993. С. 17—24.(біл.)
  7. Топоров B. H. Vilnius, Wilno, Вильна: город и миф // Балто-славянские этноязыковые контакты. — Москва, 1980. С. 16—18, 28—30.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.