Свято-Троїцька церква (Вельбівка)

Свято-Троїцька церква — чинна дерев'яна церква у селі Вельбівка Гадяцького району Полтавської області.

Свято-Троїцька церква
50.33382454° пн. ш. 34.04426211° сх. д. / 50.33382454; 34.04426211
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Вельбівка Гадяцького району Полтавської області
Початок будівництва 1865 рік
Кінець будівництва 1866 рік
Належність православ'я[1]
Свято-Троїцька церква (Вельбівка) (Україна)
 Свято-Троїцька церква у Вікісховищі

Історичні відомості

У 1865—1866 роках тривало будівництво нового храму, який мав замінити стару стодвадцятип'ятилітню церкву. Храм мав типовий вигляд того часу.

Час будівництва першої дерев'яної церкви в ім'я Святої Живоначальної Трійці невідомий. Найдавніша згадка про неї відноситься до 1740 року, коли на місці старого храму збудували нову, тридільну, трибанну церкву. Вона мала квадратну в плані центральну дільницю з двозаломною покрівлею. Покрівлі східної вівтарної та західної дільниць — однозаломні. Покрівля та бані церкви були пофарбовані білою олійною фарбою. В 1864 році старий, перенесений із попередньої церкви іконостас замінили новим.

На 1902 рік володіє островом на р. Псільчик, має церковний будинок, діють жіноча церковно-приходська та земська школи, безкоштовна бібліотека-читальня.

У 1906 році церква передала Служебник київського друку 1629 року (не зберігся) до збірки колекції Полтавського єпархіального давньосховища.

Релігійна громада відновила діяльність в роки тимчасової німецької окупації села в храмовому приміщенні.

Під час масового руйнування церков була зерносховищем.

Опис

До центральної, квадратної в плані дільниці зі сходу, півдня, півночі та заходу було прибудовано дещо менші за розміром прямокутні притвори. Функції вівтаря виконував східний притвор. Три інших були прикрашені чотириколонними портиками з трикутними фронтонами. Над середохрестям за допомогою парусів був встановлений восьмигранний світловий барабан, площини якого прикрашали аркові вікна, а покрівля мала наметову форму, що завершувалася декоративним восьмигранним ліхтариком, увінчаним маківкою з хрестом. У 1869 р. до західного притвору була прибудована дерев'яна, двоярусна, квадратна у плані дзвіниця, перший ярус якої слугував основним входом до церкви.

Сучасність

У 1992 році релігійна громада зареєстрована як громада УПЦ.

Примітки

  1. Вікіпедія / за ред. Вікіспільнота — 2001.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.