Свято середини осені
Свя́то сере́дини о́сені (кит. 中秋節, трансліт. 中秋节, Чжунцю цзє) — одне із традиційних свят у ряді країн Південно-Східної Азії, у Китаї і Тайвані є офіційним вихідним.
Свято середини осені | |
---|---|
Свято середини осені у Вікісховищі |
Загальні відомості
Свято середини осені відзначається у п'ятнадцятий день восьмого місячного місяця за китайським календарем та в поданні народів Східної Азії знаменує середину річного циклу і за своєю значущістю поступається хіба що Китайському Новому року.
Це свято завжди випадає на повний місяць, який символізує собою жіноче начало і родючість. Вважається, що цього дня повний місяць найкругліший і найяскравіший у всьому році.
Крім того, свято середини осені тісно пов'язане із завершенням сільськогосподарських робіт та збором урожаю. На це свято прийнято збиратися з родичами та друзями, вести безтурботні розмови, ласувати традиційними «місячними пряниками» (юєбінами) з різними начинками, розпалювати пахощі і милуватися повним місяцем.
Походження свята
Виникнення свята пов'язують із легендою про Хоуї і Чане. Хоуї був легендарним лучником, який врятував країну від посухи. За великі заслуги імператор Китаю подарував йому еліксир життя, але попередив, що випити його можна буде лише через рік, після особливої підготовки. Тому Хоуї віддав еліксир на збереження своїй дружині Чане. Однак за відсутності чоловіка вона випила еліксир і в результаті піднялася в повітря і полетіла на місяць. А Хоуї після смерті піднявся на сонце. Закохане подружжя зустрічається лише раз на рік, у 15-й день 8-го місяця, тому і місяць у цей день особливо красивий.
Див. також
- Чхусок — корейський варіант свята
- Китайський календар
- Китайський Новий рік
- Рівнодення
- Сонцеворот