Сдоккактхом

Сдоккактхом (тай. สด๊กก๊กธม) кхмерський храм у сучасному Таїланді, розташований за 34 кілометри на північний схід від тайсько-камбоджійського кордону. Присвячений Індуїстському богу Шиві. Храм відомий тим, що на його території була знайдена стела з написами, залишеними кхмерами про свою імперію, якій підкорялась більша частина Південно-Східної Азії від 802 до 1431 року.

Сдоккактхом
13°50′37″ пн. ш. 102°44′14″ сх. д.

 Сдоккактхом у Вікісховищі

Архітектура

Монастир збудований з червоного пісковику й латериту, він є яскравим зразком провінційного місця поклоніння часів розквіту Кхмерської імперії. У порівнянні з іншими архітектурними пам'ятками Ангкора, столиці імперії, храм порівняно невеликий, але незважаючи на це, має спільні риси стилю й релігійного символізму. За часів свого розквіту в XI столітті, коли правив король Удаядітьяварман II, храмом опікувались брахмани, а жителі сусідніх сіл, які займались вирощуванням рису, забезпечували монастир продовольством і робочою силою.

В центрі храму розташована вежа з пісковику, що була основним святилищем. Вірогідно, в ній же розміщувався лінгам, символ Шиви. У східній частині розташована вежа з дверима, з західного боку має фальшиві двері. За кілька метрів на північний схід і південний схід розташовані дві бібліотеки з великими вікнами й латеритовим оздобленням. Вежа з бібліотеками має прямокутну форму та розміри 42×36 метрів. У східній частині комплексу розташовані гопурам, чи брама, що відображують східну орієнтацію храму.

У різних місцях Сдоккактхому присутнє різьблення на камені, в тому числі, збереглись кольори оздоблення, фігури зміїв-нагів і символи індуїстського бога Вішну.

Весь комплекс оточують рів і латеритові стіни, що мають близько 2,5 метрів заввишки і 126 метрів завдовжки зі сходу на захід, а також 120 метрів з півдня на північ. За 200 метрів на схід від брами розташований барай або священне водосховище розміром близько 200 на 370 метрів.

Примітки

    Джерела

    • Sak-Humphry, Chhany. The Sdok Kok Thom Inscription. The Edition of the Buddhist Institute 2005
    • Higham, Charles. The Civilization of Angkor. University of California Press 2001
    • Freeman, Charles. A Guide to the Khmer Temples of Thailand and Laos. Weatherhill 1998
    • Briggs, Lawrence Palmer. The Ancient Khmer Empire. Transactions of the American Philosophical Society 1951
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.