Себек

Себек (Собек) — давньоєгипетський Крокодил. Сильний, швидкий, підступний володар Нілу, крокодил уособлював стихію нільських вод, йому приписували здатність володарювання річкою.

Зображення Собека в храмі Ком-Омбо
Sobek
ієрогліфами

або

Основним місцем фастів Себеку була область Файюма, на берегах Меридова озера, та її головного міста Шерита (грецька назва Крокодилополь), особливо понах 12- 13-ї династій.

Культ Себека також зв'язувався з культом Гора. В образі крокодила Гор збирає частини тіла Осіріса для того, щоб з'єднати їх разом. Правда той же Гор також виступає і як винищувач крокодилів. На численних стелах, які попереджують укуси змій, скорпіонів та крокодилів, Гор в образі людини з локоном юності (оселедець?) зображувався долаючим крокодила (попередник Юрія Змієборця?).

Живий крокодил, особливо вибраний екземпляр, який ототожнював Бога, одомашнювався і оточувався поклонінням та повагою. Священна тварина жила при храмі в окремому водоймі. На березі ставка будували криту халабуду для відпочинку крокодила на суші. По свідченням древніх авторів, крокодил настільки приручався своїми покровителями/хазяями, що невідступно повзав за ними, дозволяв себе гладити, йшов на свою кличку і не причиняв ніякої шкоди. По суті ми тут маємо приклад типової доместикації хижого плазуна.

Померлого крокодила муміфікували, розміщали в спеціальних саркофагах і хоронили. Сьогодні мумії крокодилів знаходяться в численних музеях світу.

Література

  • Павлов В. В., Ходжаш С. И. Египетская пластика малых форм.- М.:Искусство,1985- 120с.
  • История древнего Востока. Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации. Ч.2. Передняя Азия. Египет. М., Гл.ред вост.лит. изд. «Наука», 1988.- 623с. И 0504010000-012
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.