Сейф
Сейф (від англ. safe, буквально, — безпечний, надійний) — міцний вогнетривкий металевий ящик або шафа для зберігання документів і матеріальних цінностей.
У широкому розумінні, усі сейфи є зламостійкими, але деякі до того ж стійкі до небезпечних факторів пожежі, такі сейфи називають вогнестійкими.
Історія
Перші сейфи з'явилися в Англії в XIX ст. зі збільшенням числа заможних людей. Саме тоді прості скрині й шафи змінилися шафами, зробленими зі сталі й обладнані міцними замками. Вони були надзвичайно надійними — до винаходу ацетиленово-кисневого пальника. Після цього почали застосовувати два шари металу, додатково прокладені міддю й шаром бетону.
Спочатку сейфи закривалися на ключ. Зломщики відкривали їх, зламуючи замки ломом або ж підриваючи за допомогою пороху, що засипали в замкову щілину. Були винайдені механічні замки — кодові із циферблатом, що набирався на декількох дисках.
Такі замки стали відкривати з використанням медичного стетоскопа — коли цифра займала вірне положення, лунало легке клацання. Деякі навчилися відчувати вібрацію дверцят при клацанні замка. Цей недолік був подоланий після Другої Світової війни, коли диски циферблатів і замки стали видавати серію додаткових клацань, що заважало правильному підбору комбінації.
У 1960-х рр. грабіжники почали використовувати свердла з алмазною коронкою, які рухалися гідравлічним способом і пробурювали бетон. Захід проти цього — додавання в бетон корунду (твердий оксид алюмінію). Зараз найсучасніший інструмент зломщика — зварювальна лампа, що створює температуру понад 3000 °C. Але якщо додати в суміш, що заповнює стінки, графіт, то при вживанні цієї лампи суміш починає сильно диміти, і залишатися поруч із сейфом стає неможливо.
Класифікація
За своїми функціями, сейфи поділяються на:
- Вогнестійкі — сейфи призначені для зберігання й захисту від пожежі матеріальних цінностей, архівів і документації. Однак це не значить, що вони витримують інтенсивний і тривалий вплив вогню. Можливий максимальний показник — 4 години, але й ціна такого сейфа дуже велика, тому найпоширеніші сейфи з 1- або 2-годинними сертифікатами. Мінус вогнестійких сейфів — порівняна незахищеність від злому, тому доступ до нього повинен ретельно охоронятися.
- Зламостійкі — призначені для зберігання й захисту від несанкціонованого доступу грошей, цінностей і конфіденційної інформації.
- Вогнезламостійкі — поєднують у собі функції обох попередніх видів, виробляються набагато рідше.
- data-сейфи (сейфи для зберігання магнітних носіїв). Сейфи для магнітних носіїв. Останнім часом такі сейфи здобувають все більшу необхідність, оскільки саме цінне — це інформація, а вона зараз в основному зберігається саме на магнітних носіях.
- Збройові сейфи й шафи — призначені для зберігання зброї й боєприпасів у домашніх умовах. Подібні сейфи, як правило, не відрізняються стійкістю ні до вогню, ні до злому, і вірніше їх було б назвати металевими шафами. Однак у випадку пожежі сейф для рушниці здатен захистити від вибуху, а сама зброя — від несподіваних гостей.
Групи:
- готельні — це в основному невеликі сейфи з електронними (для швидкості відкривання) або ключовими замками. Призначені вони тільки для охоронюваних приміщень, тому що стінки в них досить тонкі.
- депозитні модулі (сейфи) — накопичувачі для грошей, над основним сейфом є незалежне додаткове касове відділення, куди міститься виторг, після його закриття гроші автоматично переходять у нижнє відділення.
- касові — зламостійкі сейфи класу вище III, встановлюються в касових вузлах банків й інших фінансово-кредитних установ.
- переносні бокси (кеш-бокси) — невеликі металеві ящики, що закриваються на ключ, призначені для перенесення грошей.
- ключниці — сейфи для ключів, бокси для аварійного ключа — металеві ящики, що закривають на ключ, призначені для зберігання ключів й мають спеціальне внутрішнє обладнання.
- автомобільні.
Менш вузькоспеціалізовані:
- вбудовувані — монтуються в стіну або в підлогу за допомогою анкерних болтів і бетону. Популярність сейфів зумовлена не тільки можливістю використання простору стіни для розташування сейфа, але й можливістю його маскування.
- меблеві — призначені для встановлення у меблі (шафи, тумби тощо). Підходять у випадках, коли немає можливості вбудувати сейф у стіну чи підлогу, тому часто встановлюються у приватних квартирах. Для кріплення меблевого сейфу зазвичай використовується не менше чотирьох болтів.
- схованки — комплекти, що складаються із сейфа та пристрою, що його приховує.
- елітні сейфи — вироби, що вирізняються вишуканим зовнішнім виглядом (можливе використання цінних матеріалів або розробка ексклюзивного дизайну) та високими цінами (порівняно зі звичайними моделями з аналогічними властивостями).
Види замків у сейфах
- ключові;
- механічні з кодовою комбінацією;
- електронні.
Крім того, зустрічаються — біометричні, з магнітними ключами, кодовими безконтактними ключами, тощо.