Секта Сото
Се́кта Сото́ (яп. 曹洞宗, そうとうしゅう, со:то: сю: , «секта Цаоси і Дуншаня») — одна з буддистьких сект махаяністського вчення дзен в Японії. Походить від китайської секти Цаодун буддизму чань. Заснована у 13 столітті ченцем Доґеном.
Короткі відомості
Сото-сю позиціонує себе як вчення дзен, а не його окрема секта. Історично вона була поширена серед простолюдинів і військових нижнього і середнього класу Японії. З 19 століття вона є однією з найбільших дзенівських сект країни поряд із Ріндзай-сю.
Згідно з доктриною Сото-сю людина виривається з кола мук і перероджень сансари і може досягти просвітлення шляхом наближення до природи будди через постійну медитацію. Остання називається дзадзен і проводиться сидячи, що символізує сидячого будду Шак'ямуні. На відміну від інших японських сект течії дзен, у Сото-сю вважається, що просвітлення досягається лише за допомоги наставника, суворої аскези і тривалого життя чи служби в монастирі. Саме наставник визначає ступінь просвітлення і проводить церемонію передачі дхарми учневі, яка свідчить про досягнення ним рівня наставника.
Характерною рисою Сото-сю, яка відрізняє її від китайського аналога, є визнання користі священних текстів. Китайська Цаодун відкидає буддистький канон як зайвий і наполягає на важливості лише медитації і чуттєвого досвіду. З усіх буддистських сутр у Сото-сю вшановуються Сутра серця і Сутра Лотоса, а з додаткових текстів — твір Доґена «Скарбниця істинного ока Закону».
Основними святинями Сото-сю є монастирі Ейхейдзі у префектурі Фукуй та Содзідзі у префектурі Канаґава, Японія.
Монастирі
Див. також
- Доґен -- засновник секти Сото-сю, 13 ст.
- Цаодун
- Кодо Савакі
- Тайсен Десімару -- головний діяч розповсюдження Сото-сю в Європі, 60-ті роки 20 ст.
Джерела та література
- Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. — Київ: «Аквілон-Прес», 1997.
Посилання
- Офіційний сайт Сото-сю (яп.)