Селевко Герман Костянтинович

Селевко Герман Костянтинович
Народився 15 лютого 1932(1932-02-15)
м. Ярославль
Помер 11 грудня 2008(2008-12-11) (76 років)
м. Ярославль
Країна  СРСР  Росія
Alma mater Ярославський державний педагогічний університет ім. К. Д. Ушинського
Галузь освіта
Заклад Ярославський державний педагогічний університет ім. К. Д. Ушинського, Ярославський інститут підвищення кваліфікації
Звання кандидат педагогічних наук
Ступінь професор
Нагороди Шаблон:«Відмінник народної освіти» (1974)

Селевко Герман Костянтинович (*15 лютого 1932 р., м. Ярославль  — † 11 грудня 2008, Ярославль) — радянський і російський педагог-новатор, кандидат педагогічних наук (1964), професор (1989), дійсний член Міжнародної Академії наук педагогічної освіти.

Навчання

Після закінчення школи Г.Селевко вступив до Ярославльського хіміко-механічного технікуму. Потім почав працювати на заводі, звідки був призваний до лав Радянської Армії і направлений в військове льотне училище.

У 1954 р, звільнившись з лав Радянської армії, вступив до Ярославського державного педагогічного інституту ім. К. Д. Ушинського. Під час навчання працював вчителем вечірньої школи. Вуз він закінчив за спеціальністю «Учитель фізики та основ виробництва».

З 1959 року почав працювати інспектором міського відділу народної освіти, де очолив процес переходу середніх шкіл на 11-річне навчання.

У 1962 році вступив до аспірантури НДІ вечірніх шкіл АПН РРФСР, яку достроково закінчив і в 1964 р. здобув ступінь кандидата педагогічних наук.

Наукова діяльність

Після цього Г. Селевко приходить на викладацьку роботу, працюючи одночасно в школі і в Ярославському державному педагогічному інституті ім. К. Д. Ушинського. Тут він проходить шлях від викладача до декана факультету.

У 1967 році йому присвоєно вчене звання доцента.

У 1985 році Г.Селевко був запрошений для створення кафедри педагогіки в Ярославському обласному інституті підвищення кваліфікації.

У 1989 р за успішну науково-педагогічну діяльність йому було присвоєно вчене звання професора. Будучи прихильником прогресивних педагогічних новацій, він є ініціатором створення в 1990 р. факультету соціальної педагогіки в Ярославському ІПК.

Ініціатор педагогіки співробітництва і технології саморозвитку

В період горбачовської перебудови Г.Селевко виступає за введення в школі засад гуманізму і демократизму. Він пише ряд статей з педагогіки співробітництва, узагальнює досвід вчителів області («Удосконалення методичної підготовки студентів», «Педагогіка співробітництва: методичні рекомендації», «Нове педагогічне мислення» тощо), де пропонує впровадження гуманно-особистісно-орієнтованого підходу до учнів, а також інноваційну освітню технологію саморозвитку та самовдосконалення особистості учнів, основою якої є парадигма саморозвитку.

Особливе значення при цьому мали використання і розробка на технологічному рівні ідей академіка Олексія Олексійовича Ухтомського про виховання домінанти самовдосконалення особистості дитини. Після публікацій в центральній пресі до цієї технології приєдналися сотні навчальних закладів всієї Росії. Технологія саморозвитку та самовдосконалення особистості учнів стала систематизуючою базою побудови виховних систем в освітніх установах.

В рамках технологічного підходу Г. Селевко розробив оригінальні концепції:

  • самовиховання школярів,
  • змісту роботи класного керівника,
  • гуманно-особистісно-орієнтованого підходу до учнів,
  • Концептуал соціального педагога,
  • концепція роботи з важкими дітьми,
  • інноваційна освітня технологія — технологія саморозвитку та самовдосконалення особистості учнів, основою якої є парадигма саморозвитку.

Форпостом практичного освоєння технології стала її експериментальна база, що включає більше 150 експериментальних майданчиків в Російській Федерації та ближньому зарубіжжі (Казахстані, Білорусі, Словаччини).

«Енциклопедія освітніх технологій»

Головною справою життя Германа Костянтиновича стала «Енциклопедія освітніх технологій», що вийшла в двох томах в 2006 році у видавництві «Народное образование»[1]. А перед цим в 1998 році вийшла робота «Сучасні освітні технології», рекомендована Міністерством загальної та професійної освіти Російської федерації як навчальний посібник для студентів педагогічних інститутів, слухачів інститутів підвищення кваліфікації. У 2005 році друге видання отримало премію губернатора Ярославської області.

Методологічною основою книги стала концепція освітньої технології, запропонована автором, згідно з якою технологія представляє сукупність трьох основних взаємопов'язаних компонентів: наукового, формально-описового і процесуально-дієвого.

Нагороди

Перелік публікацій

  • Селевко Г. К. Современные образовательные технологии. — М.: Народное образование, 1998.
  • Селевко Г. К. Технологии педагогических советов. — М.: Народное образование, 1998.
  • Селевко Г. К., Тихомирова Н. К. Педагогика сотрудничества и перестройка школы. — Ярославль, 1990.
  • Селевко Г. К. Тестовый аспектный анализ урока. — М., 1996.
  • Селевко Г. К. Авторские программы, педагогические технологии, инновационные школы. — Ярославль, 1997.
  • Селевко Г. К., Бройде Б. А., Артамонова Р. Б. Дифференциация обучения. УВК вариативного образования. — Ярославль, 1995.
  • Селевко Г. К., Басов А. В. Новое педагогическое мышление: педагогический поиск и экспериментирование. — Ярославль, 1991.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.