Семедо

Семедо (лат. Semedo) — варіант шахів, імовірно винайдений Алваро Семедо.

Історія

Деякими істориками шахів взагалі заперечується існування таких шахів. Імовірно винайдені католицьким місіонером в Китаї, Алваро Семедо. Згодом інші ієзуїтські місіонери в Китаї повідомляли про особливі китайські шахи під назвою «Семедо». Опис цієї гри на латині наведено в книзі, виданій в 1694 в Англії.[1]

Правила

Цей варіант шахів вельми мало схожий на звичайні сянці, гра ведеться на дошці 5 × 8, відповідно на 40 клітинах, дошка в Семеду має наступну схожість з дошкою в сянці — на обох дошках вертикалі довше горизонталей.[2] Полем в Семеду служить квадрат, а не крапка. Однак деякі фігури нагадують такі в сянці, наприклад учений (literatus) ймовірно аналог радника. Оскільки ці фігури стоять на тих же місцях, що і охоронці (радники), по обидва боки від короля, кількість їх, двоє, збігається з числом охоронців, крім того позначаються подібним за змістом ієрогліфом. Також є фігура під назвою ракета, ракетні феєрверкі були відомі китайцям на той час вже сотні років. Ця фігура нагадує гібрид гармати і тури, вихідні позиції ракети і гармати схожі, чисельність цих фігур в семедо і сянці збігається, також по дві. І ієрогліф «гармата» має варіанти «петарда, ракета феєрверка». При цьому ходить і б'є як тура, і лише ставить шах і мат як гармата. Про короля сказано наступне: «король не наступає». Можливо, що король не рухається взагалі, і його вихідний квадрат є для нього тим же, що і палац в сянці. А ось коні і пішаки ходять як в сянці, але з огляду на те що річки немає, не ясно як останні пересуваються по протилежній стороні дошки. Ламана лінія початкового ладу пішаків частково нагадує початкову розстановку в бірманських шахах.

Початкова розстановка в Семедо (♔ ♚ — королі, ♕ ♛ — вчені, ♘ ♞ — коні, ♙ ♟ — пішаки, ◬ ⟁ — ракети):

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e

Література

  • Хайд Т. Мандрагоріас, або історія шахових ігор. Оксфорд, 1694.; стор. 158-178.[3]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.