Сест'єре

Сест'єре (вен. sestièr, італ. sestiere, у множині sestieri) — район у деяких італійських містах.

Сест'єрі Венеції:

    Каннареджо
    Кастелло
    Дорсодуро
    Сан-Марко
    Сан-Поло
    Санта-Кроче

Nizioletti — вуличний вказівник з назвою сест'єре і кампо венеційською мовою
Сест'єрі Бурано:
   Джудека
   Сан Мауро
   Сан Мартино Сіністра
   Сан Мартино Дестра
   Терранова
   острів Маццорбо
Символіка сест'єрі на носі гондоли.
Шість венеціанських сест'єрі (sexteria) на острові Крит у ХІІІ ст.
Комтурство Сан-Джованні ді Прі. Генуя.
Сест'єре Порта Тічінезе. Мілан.

Районування міст походить від давньоримської традиції поділу римського табору (каструм) на чотири частини.

Слово сест'єре походить від італ. sesto (шість) і, таким чином, використовується тільки для міста, поділеного на шість районів. Найвідомішим прикладом є сест'єрі Венеції. Деякі італійські міста, як наприклад, Асколі-Пічено, Генуя, Мілан і Рапалло також діляться на сест'єрі. Щоправда, назва таких районів варіюється. Так, муніципалітет Леонесса розділений на сесті (sesti).

Інші італійські міста з меншою кількістю районів розділені на кварт'єрі (quartieri чотири, пор. слово квартал) або терц'єрі (terzieri — три). Деякі міста, незалежно від кількості районів, діляться на ріоні (від лат. regio регіон). Сест'єрі, кварт'єрі, терц'єрі, ріоні та їх аналоги, як правило, вже не адміністративні райони міст, а радше історичні й традиційні громади, які частіше нагадують про себе у щорічних міських змаганнях (паліо).

Сест'єрі Венеції

Венеція має власну давню традицію поділу міста із використанням дуже заплутаної системи нумерації будинків для кожного району. Деякі номери досягають чотиризначних чисел.

Традиційні назви районів Венеції:

Згодом до історично сформованих районів включили інші території. Острів Джудекка — частина Дорсодуро, острів Сан-Джорджо Маджоре — Сан-Марко, Сан-Мікеле з міським цвинтаром — Кастелло. А острови Бурано і Пеллестріна діляться відповідно на п'ять і чотири райони.

Широко відома символіка ферро, особливого залізного гребіня, що встановлюється на носі гондоли. Шість зубців символізують шість районів міста, ще один, який виступає в протилежний бік від решти — острів Джудекку, Його S-форма нагадує Великий канал (Гранд-канал) або капелюх Дожів, просвіт над верхнім зубчиком Міст Ріальто.

Адміністративно-територіальний поділ Венеціанської республіки

Поділ Венеції склався у часи існування Венеціанської республіки. З давніх часів цей поділ був також відображений у складі судів, до яких входили шість радників дожа, обраних в Малій Раді, по одному від кожного району. Нагляд за районом здійснював капісест'єре (capisestiere), чиновник, відповідальний оперативно повідомляти уряду про настрої і поведінку мешканців.

Районування на сест'єрі поширювалось на землі, що знаходилися під контролем Венеціанської республіки, на територію Догадо (Венеціанська морська імперія) і на острів Крит.

Сест'єрі Генуї

Історичний центр Генуї був розділений на шість районів. Їх назви дотепер залишилися у поділі столиці Лігурії на адміністративні муніципалітети:

  • Прі (Prè)
  • Порторія (Portoria)
  • Моло (Molo)
  • Маддалена (Maddalena)
  • Сан Вінченцо (San Vincenzo)
  • Сан Теодоро (San Teodoro)

Сест'єрі Мілана

Історичний центр Мілана був колись розділений на шість округів. Сест'єрі міста були обнесені муром, вхід до яких вів через браму (італ. porta). Це відбилося на назві районів, які збереглися у Мілані до сьогодні:

  • Сест'єре Порта Романа (Sestiere di Porta Romana)
  • Сест'єре Порта Комазіна (Sestiere di Porta Comasina)
  • Сест'єре Порта Верчелліна (Sestiere di Porta Vercellina)
  • Сест'єре Порта Нуова (Sestiere di Porta Nuova)
  • Сест'єре Порта Орієнтале (Sestiere di Porta Orientale)
  • Сест'єре Порта Тічінезе (Sestiere di Porta Ticinese)

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.