Сидоренко Віктор Дмитрович

Віктор Дмитрович Сидоренко (31 грудня 1953 у м. Талдикорган, Казахстан) — український живописець, народний художник України, дійсний член і віце-президент Національної академії мистецтв України. У 2001 заснував і очолив Інститут проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України.

Віктор Сидоренко
Народження 31 грудня 1953(1953-12-31) (68 років)
м. Талдикорган, Казахстан
Національність українець
Країна  СРСР
 Україна
Навчання Харківська державна академія дизайну та мистецтв
Діяльність фотограф, художник
Відомі учні Галицький Сергій Феодосійович
Нагороди

Сайт www.sydorenko.kiev.ua

Біографія

Народився у сім'ї репресованих сталінським режимом. З 8 років займається живописом, в 10 років захоплюється фотографією. Після закінчення середньої школи та обов'язкової служби в армії вступає до Харківського художньо-промислового інституту (Харківська державна академія дизайну і мистецтв), який в 1979 році закінчує з червоним дипломом. Учень професора, лауреата Державної Премії СРСР, Б. Косарєва в 1981 році стає аспірантом творчих майстерень АХ СРСР (наук. кер. — академік, професор, дійсний член Академії мистецтв СРСР, Лауреат Державних премій СРСР, С. Григор'єв) Паралельно працює художником-постановником на зйомках фільму «Анатомія дива», реж. В. Іванов.

З 1985 живе і працює в Києві. У 1992 отримує звання Заслуженого діяча мистецтв України, в 1998 народного художника України. У 1983 році народжується син Андрій Сидоренко, який так само працює в галузі мистецтва.

У 2001 засновує Інститут проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України, який здійснює фундаментальні наукові дослідження в галузі всіх видів сучасного мистецтва, практичні та вишукувальні дії, націлені на розвиток професійного актуального мистецтва, впровадження нових художніх технологій і практик.

З 2002 професор, з 2005 — кандидат мистецтвознавства.

Творчість

Віктор Сидоренко є одним із лідерів сучасного українського мистецтва. Шлях Віктора від реалізму до неоавангардизму — це в першу чергу данина повній свободі творчості останнього покоління, що виросло і працювало при тоталітарному режимі[1]. Час, Пам'ять та Історія — центральні ідеї його проєктів, екстраполюючих свою поліваріантність і різні прочитання в мову візуальних образів і конструкцій. У сферу творчих інтересів художника входять специфічні реалії нашого часу — проблеми пам'яті, спадщина посттоталітарних рудиментів, питання ідентифікації особистості в сучасному світі що все більше ускладнюється, перспективи людини в новій глобалізаційній моделі життєустрою. Крім того, дослідницька спрямованість його творчості також стосується і минулого, але з підкреслено деідеологізованим ставленням до культурної спадщини, з використанням можливостей арсеналу нових медіа.

З моменту створення проєкту «Амнезія» (1995) ідея «відновлення в пам'яті фрагментів минулого» вже не буде залишати творчої свідомості Віктора Сидоренко і кожен наступний його проєкт буде будуватися на основі конкретних переживань дитинства, отроцтва, юності.

Об'єктом дослідження художника в проєкті «Ритуальні танці» (1997) стає тема тоталітаризму в будь-яких його формах і проявах. Автор розглядає його як глобальне явище ідеологічної несвободи, чи то політичного режиму, чи то сектантства, релігійної диктатури, в якому все спрямовано на поглинання людини не тільки духовно, а й фізично. Проєкт свідомо виключає будь-яку просторову і тимчасову конкретність і позбавлений рефлексій щодо радянського минулого. Його головне завдання у відображенні особливого відчуття пароксизму, кризи та духовної деградації, які неодмінно присутні у свідомості людини, що живе в тоталітарній дійсності.

Загальний розпад системи традиційно-гуманістичних цінностей — у проєкті «Цітохронізми» (2002), в якому фактурний кракелюр уособлює «астенічний синдром». Художник проникає в іншу, менш пророблену живопису тему — мікроструктури світу і зв'язку з реальним світом, впливу, а також дії емпіричного простору.

Проєкт «Жорна часу» (2003), створений в рамках неокласичних тенденцій, — багатошарова робота, тема якої — процес Творення. Можливість отримувати різні модифікації в конкретному виставковому просторі без втрати як основного концепту, так і передбачуваної послідовної гнучкості осмислення усіх медійних компонентів, підтверджує тезу про те, що цілісність візуального сприйняття «поточного моменту» — це скоріше потік фрагментів, збагнутих у процесі, у русі почуттів і змодельованих свідомістю, уявою, що ностальгічно шукають єдність і послідовність[2].

Пошуки власної ідентичності в соціальному колективі закінчуються торжеством уніфікації — так художник пропонує розшифрувати слово-гібрид, винесене в назву експозиції «Аутентифікація» (2006). На цьому автор не зупиняється: наведений у дію механізм, що генерує метафори, змушує його в побутовій стрижці розглядати прообраз муміфікації. Цей тріумф тіла виглядає як перетворення тулуба в болванку, з якої відливається гіпсовий манекен, що остаточно заміняє людину в соціумі. Тільки у цього манекена і є шанс вижити і знайти безсмертя.

У проєкті «Левітація» (2008—2009), художник надає перевагу оптичній ілюзіоністській грі, яка створюється щільним і в'язким червоним кольором простору з великоформатних мальовничих площин та інсталяцією. Чоловічі фігури на повний зріст підносяться у повітря, втрачаючи орієнтири і координати, а з ними — і самого себе[3].

Нагороди

  • 1996 р., Київ, Україна. Лауреат «Золотого перетину» на Арт-фестивалі.
  • 2000 р., Київ, Україна. Лауреат «Золотої Палітри» на «Міленіум-вернісажі».
  • 2003 р., Київ, Україна. Золота медаль Академії мистецтв.
  • 2005 р., Магдебург, Німеччина. Автор найкращого проєкту V міжнародного фестивалю мистецтв.

Бієнале

Колекції

Наукові роботи

  • Вдосконалювати художній процес // Образотворче мистецтво. 1987. №  5.
  • На переломі // Образотворче мистецтво. 1988. №  2.
  • Проникнення в таємницю вічності // Образотворче мистецтво. 1994. №  2.
  • Венеціанські Бієнале і проблеми сучасного мистецтва в Україні. В зб.: Сучасне мистецтво. Вип. 1. К., 2004.
  • Непосредственность восприятия // Понедельник. 2004. №  14.
  • Мистецьке одкровення Харкова. В зб.: Сучасне мистецтво. Вип. 3. К., 2006.
  • Візуальне мистецтво від авангардних зрушень до новітніх спрямувань. К., 2008.
  • FIAC 08: погляд зблизька // Курсив. — 2009. — №  2.

Джерела

  • Смирна Л. Віктор Сидоренко: мистецтво ілюзій і трансформацій / Л. Смирна // Мистецтвознавство України: зб. наук. праць; ІПСМ НАМ України. — К.: Муз. Україна, 2013. — Вип. 13. — С. 33-41.
  • Н. Мусієнко. Аутентифікація  — крок до самоідентифікації // Курсив. № 2. 2009.
  • Н. Булавіна. Футурама Віктора Сидоренка // Fine Arts. № 1. 2009.
  • О. Тарасенко. На границе двух реальностей // Ukrainian Art Today. К. 2008.
  • Olivier Jean Millstones of Time. Traverse-video 2007. La Re-visite. 2007. Toulouse.
  • Eastern Neighbours. Utrecht. 2006.
  • Millstones of Time Faster than History. Contemporary Perspectives on the Future of Art in the Baltic Countries, Finlandand, Russia. Helsinki. «KIASMA». 2004.
  • Сидор-Гібелинда О. Творимая легенда // Политик-Hall. 2004.
  • Elaine W. Ng. The 50th Venice Biennale. Leonardo reviews. 2003.
  • Michael Kimmelman. Cramming It All In at the Venice Biennale// The New York Times. 2003.
  • Паралійський Є. Художні серії про наше життя // Літературна Україна. 26. 02. 1998.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.